Kariérní restart? Vynucená životní otočka? Škola programování zdarma začíná vybírat první studenty

Pražský institut 42 je součástí mezinárodní sítě škol zaměřených na programování. Během několika let by jej mělo absolvovat až 450 lidí.

Luboš KrečLuboš Kreč

42hp

Foto: 42 Prague

Účastníci říjnového Piscine pražského institutu 42

IT je dnes klíčová expertíza v jakékoliv firmě, říká ráda Daria Hvížďalová, odbornice na umělou inteligenci a podnikatelka. A také šéfka neziskového vzdělávacího institutu 42 Prague, který s podporou společností jako Škoda Auto, Trask či ČSOB rozjíždí ambiciózní program – vychovat během několika let až 450 programátorů. Zdarma. První výběrový kemp právě začal, druhý proběhne v listopadu a prosinci.

Někdy stačí pár vteřin. Pár hloupých okamžiků, které váš život postaví vzhůru nohama. Přesně to se stalo mladému studentovi, který snil o tom, že z něj jednou bude policista. I si podle toho vybíral brigádu a v létě si přivydělával jako soukromá ochranka. Když ale strážil na motoristické show, shodou nešťastných náhod se přichomýtl k nehodě a skončil v nemocnici s těžkými poraněními a mnohočetnými zlomeninami včetně páteře, kam mu lékaři museli voperovat kovový implantát. „Teď už je jasné, že dráha u policie nepřipadá do úvahy,“ krčí rameny třiadvacetiletý Jan (není to jeho pravé jméno, to si nepřál zveřejnit, redakce ho ovšem zná).

V tom, co jiného by chtěl dělat, když z něj nebude detektiv, měl jasno celkem brzy – programátora, protože počítače a matematika ho vždycky bavily. Začal se sám učit programovací jazyk Java, docházel na kurzy… Teď chce ale úsilí posunout o úroveň výš a kódování vystudovat. Ovšem ne na univerzitě, nýbrž ve dvaačtyřicítce, pražské pobočce mezinárodního vzdělávacího institutu s prostým názvem 42 Prague. Ten až tříleté, na praxi zaměřené studium nabízí zdarma díky spolupráci se silnými sponzory, jako jsou Škoda Auto, Trask, ČSOB, Deloitte a další.

Trask

Trask je česká technologická společnost, která od roku 1994 pomáhá rozvíjet…

Institut dostal jméno 42 Prague, protože jde o součást mezinárodní sítě programátorských škol École 42, kterou v roce 2013 v Paříži založil francouzský podnikatel Xavier Niel. Po celém světě už je několik desítek poboček. 42 Prague je škola programování, která má studenty připravit pro budoucí zaměstnání v různých oblastech IT. Výuka bude probíhat v angličtině, předpoklad je, že po absolvování první praxe (celkem budou v rámci programu dvě) budou studenti připraveni nastoupit na juniorní pozice v IT. Dokončení programu obvykle trvá tři roky.

To, že síť 42 vstupuje do Česka, vyšlo najevo letos na jaře. Základnou institutu budou prostory v budově AFI City Tower v Kolbenově ulici v Praze, pro studenty budou otevřené non-stop. Kdo všechno se těmi studenty stane, se definitivně rozhodne až na akci, která odstartovala v pondělí 10. října a která má poetický název Piscine (francouzsky bazén).

42

Foto: 42 Prague

Daria Hvížďalová přednáší účastníkům říjnového Piscine institutu 42

Jde o čtyřtýdenní intenzivní kemp, kde si 150 předvybraných adeptů otestuje, jestli by náročné studium a s ním spojená programátorská práce bylo opravdu to, co chtějí. Druhé kolo kempu, na které ještě zbývá pár volných míst, pak proběhne na přelomu listopadu a prosince. Při pohovorech a testech není klíčové umět programovat, ale spíš prokázat, že zájemce má logické myšlení, že umí spolupracovat, že je adaptabilní a inteligentní, zkrátka že má předpoklady být programátorem, i když jím ještě není.

„Většina uchazečů, kteří k nám na Piscine míří, jsou Češi a Češky. Nicméně máme tu lidi z 25 zemí a cizinců je výrazná část, zhruba 46 procent. Mezi nimi pak převládají Rusové a Ukrajinci, ale jsou tam i zástupci Francie, Mexika, Spojených arabských emirátů, Mongolska, Maroka, Japonska, ostrovu Réunion, Ázerbájdžánu, Turkmenistánu, Egypta, Bulharska,“ vysvětluje Daria Hvížďalová, která je CEO institutu 42 Prague. Žadatelů o účast se od dubna ozvalo už přes 1 800, většina ale neprošla výběrovým sítem.

daria

Přečtěte si takéGlobální síť škol programování otevře českou pobočku, studium je zdarmaGlobální škola programování otevře českou pobočku. Institut 42 Prague je zdarma, podpoří ho Škodovka

Jan z úvodu článku naopak ano. Podobně jako třeba Karolína (opět záměrně upravené jméno na přání respondentky), rodačka z arménského Jerevanu, která si v Česku sice vybudovala úspěšný život – studuje medicínu –, jenže ráda by se zdokonalila i v práci s počítačem. A chce to zkusit na 42 Prague, která má přece jen volnější a adaptabilnější kurikulum než klasická škola.

42 Prague nabídla i stipendium pro nejlepší ukrajinské uchazeče, které podpořily společnosti Digiteq a Productboard. Pro talentované lidi, kteří byli nuceni uprchnout ze země, je 42 příležitostí získat novou a slibnou kvalifikaci – nebo jednoduše pokračovat v předchozím studiu, jen v jiném formátu. „Hledám příležitost získat slušné vzdělání v oblasti programování a být schopen pomoci svým příbuzným, kteří zůstávají na Ukrajině,“ uvedl jeden z ukrajinských příjemců stipendia.

V průběhu příštích tří let by 42 Prague mělo absolvovat až 450 lidí. Nemusí jít zdaleka jen o dvacátníky, protože program se hodí i jako hodně náročný a intenzivní rekvalifikační kurz, který může fungovat jako určitá nástavba nad krátkodobé vzdělávací programy. Ostatně jedním z partnerů institutu je i úspěšná vzdělávací neziskovka Czechitas, která organizuje právě krátkodobé školící programy pro ženy.

Partnerem článku je 42 Prague. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Trask

Trask je česká technologická společnost, která od roku 1994 pomáhá rozvíjet…

Klíčoví lidé

trask-filip-tomanek

Filip Tománek

COO, Partner