Když saúdské peníze začnou vonět. Golfovou PGA Tour kritizují i rodiny obětí z 11. září

Spory urovnány, jdeme do toho společně. Golfové série PGA Tour a LIV Golf se spojily – zakládají společnou organizaci financovanou Saúdy.

Filip HouskaFilip Houska

golfer

Foto: Midjourney

Golfista v poušti podle Midjourney

0Zobrazit komentáře

Že Saúdové na obří balíky peněz lákají špičkové fotbalisty, to je už známá věc – a například hvězdný Cristiano Ronaldo s novou smlouvou z Blízkého východu dobýval titulní strany sportovních médií. Saúdové se nicméně silně angažují také v golfu, pro který vytvořili vlastní okruh. Právě proti tomu zbrojila PGA Tour, nejznámější pořadatel prestižních golfových turnajů, a spory se dostaly až do soudní roviny. Nic ale netrvá věčně. A oba okruhy se teď spojily. Za výrazné podpory ze saúdskoarabké kasy.

PGA Tour versus LIV Golf. Zatímco první zmíněná má bohatou historii, jedny z nejkrásnějších golfových okamžiků historie a zástup špičkových golfistů, ta druhá má ohromné finanční prostředky a kuráž přetahovat ty nejlepší golfisty. Samozřejmě za velice štědré, až devítimístné částky ve smlouvách, často okořeněné i velkými prémiemi za vyhrané turnaje.

A tak se nebylo divit, že k Saúdům přeběhli i takoví hráči jako Phil Mickelson, Sergio Garcia, Dustin Johnson, Brooks Koepka a řada dalších, čímž vyvolali pořádný rozruch. Nejen u svých fanoušků, kteří je kritizovali za to, že dali přednost saúdskoarabským penězům před pověstí, ale také u samotné PGA Tour, která přeběhlíkům začala zakazovat starty na jejích turnajích.

Podobně se k tomu postavila i evropská golfová série DP World Tour, které se jednání ze strany LIV Golf také nezamlouvalo. Došlo až na právní spory mezi organizacemi i hráči – a zdálo se, že všechny strany budou znepřátelené už napořád. To by ale nesměla přijít zpráva od šéfa PGA Tour Jaye Monahana, který oznámil, že se pořadatelé (včetně DP World Tour) spojují a vytváří společný podnik.

„Po dvou letech rozkolu a neshod je to historický den pro hru, kterou všichni tak milujeme,“ uvedl v tiskovém prohlášení. „Vytváříme organizaci, která bude přínosem pro hráče, komerční i charitativní partnery a fanoušky. Jsme odhodlaní podporovat ty nejlepší v profesionálním golfu a řídit budoucnost hry,“ dodal Monahan, který post komisaře zastává od roku 2017.

Konkrétnější ale nebyl. Jak se bude organizace jmenovat, jaký formát turnajů uvede, pod jakými smlouvami budou hráči nastupovat, co bude spojení znamenat v případě startů na turnajích, kam dosud hráči pod LIV Golf nemohli (Ryder Cup)… Nic takového zatím nezaznělo. Ví se ovšem to, že novou organizaci bude financovat hlavně PIF, respektive saúdskoarabský veřejný investiční fond.

Právě kapitálová podpora ze strany tohoto fondu je jednou z věcí, kterou veřejnost hojně kritizuje – zejména proto, že je ze Saúdské Arábie, země, která se podle mnohých snaží skrze sport vylepšit image poškozenou stavem lidských práv. Podobné názory se objevovaly také v případě loňského mistrovství světa v Kataru. A kritizován je i samotný Monahan, který měl vůči LIV Golf v minulosti velmi vyhraněný názor.

Rory McIlroy, jeden z nejznámějších golfistů současnosti

„Uznávám, že mě lidé budou nazývat pokrytcem. Kdykoliv jsem něco řekl, řekl jsem to na základě informací, které jsem v tu chvíli měl, a řekl jsem to z pozice někoho, kdo se snaží bojovat o PGA Tour a naše hráče,“ řekl Monahan novinářům s tím, že se „změnily okolnosti“. Kritika zní i od některých hráčů, jiní naopak novinku vítají, třeba zmíněný Mickelson. A podporu spojení vyjádřil i americký exprezident Donald Trump.

Z pokrytectví a chamtivosti byl Monahan a celé vedení PGA Tour nařčen také organizací 9/11 Families United, která zastupuje pozůstalé po obětech a přeživší po teroristických útocích na newyorské Světové obchodní centrum v roce 2001. Podle nich totiž měli „saúdští agenti v činu svou roli“ – a skloňována je i saúdská vláda. Komise pro 11. září 2001 zřízená americkým Kongresem v roce 2004 ale uvedla, že nenašla „žádné důkazy o tom, že by saúdská vláda coby instituce nebo vysocí saúdští představitelé individuálně Al-Káidu financovali“.

Ať se ale k celé situaci vyjádří kdokoliv a jakkoliv, jedno je jisté – PGA Tour a LIV Golf budou jedna rodina. V oficiální zprávě se uvádí, že si PGA Tour nadále zachová „administrativní dohled“ nad správou svých soutěží i pravidel, tudíž by se takzvané majory, ty nejprestižnější golfové turnaje planety, nijak zásadně měnit neměly. Minimálně ne pro fanoušky, respektive diváky.