Klasika, která nikdy nezemře. Apple koupil streamovací službu zaměřenou na vážnou hudbu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

classical-music-primephonic-apple-music

Foto: Larisa Birta/Unsplash

Vážná hudba má dnes živé, byť relativně malé publikum

0Zobrazit komentáře

Vážná hudba není mrtvá. Stovky let staré kompozice se dnes sice většinou netěší zcela mainstreamové popularitě, mnohým ale poskytují zážitek, jaký současné produkce nevyvolají. Apple si je toho dobře vědom a rozhodl se posluchačům nabídnout co nejlepší zkušenost při probírání se interpretacemi Chopina, Dvořáka a mnoha dalších. Firma koupila streamovací službu Primephonic zaměřenou na vážnou hudbu a chystá speciální aplikaci k Apple Music.

Primephonic je nizozemská společnost založená před třemi lety ve snaze milovníkům vážné hudby nabídnout zkušenost specifickou pro tuto kategorii nahrávek. Odlišně funguje například vyhledávání zohledňující jak autory, tak interprety kompozicí nebo období jejich vzniku, playlisty sestavují odborníci na různé žánry v rámci klasické hudby a podobně.

To, že na Spotify či Apple Music najdeme svého oblíbeného skladatele, totiž neznamená, že jeho hudbu uslyšíme ve verzi, kterou chceme. Klasické kompozice vznikaly (a dodnes vznikají) primárně jako notový zápis a sólista nebo orchestr je teprve musí interpretovat. Sice se tím otevírá možnost slyšet tytéž skladby v mnoha různých provedeních, standardní knihovny streamovacích služeb si s nimi ale moc neví rady.

Klasická hudba navíc zahrnuje asi 1 500 let mnoha různých uměleckých období či stylů – podobně jako dnes. Velký fanoušek evropského romantismu například nemůže vystát americký minimalismus nebo duchovní skladby. Hlavní streamovací služby ale vše mylně shrnují pod jediný žánr. Primephonic se všechny tyto aspekty snaží ve svém fungování brát v potaz, takže nabízí kategorizaci podle období, různých interpretů a podobně.

primephonic-player-browse

Foto: Primephonic

Primephonic vážnou hudbu rozděluje podle mnoha různých kategorií

Proto Apple s ohlášením akvizice rovněž oznámil, že uživatelé Apple Music dostanou pro vážnou hudbu také vlastní aplikaci. Každá nahrávka v knihovně bude obsahovat detailní informace o skladateli, době vzniku a výčet umělců, kteří ji vytvořili. Kompletní nabídka čítající mnoho exkluzivních záznamů má být časem dostupná v bezztrátovém formátu, část dokonce v hi-res pro ty nejnáročnější audiofily.

Jeden aspekt přechodu Primephonic pod křídla Applu nicméně zůstává otázkou. Služba totiž představila zajímavý alternativní model vyplácení interpretů, řídící se počtem přehraných minut místo standardního počtu přehrání skladeb. Jelikož klasické kompozice často přesahují i desítky minut délky, odměny určené počtem přehrání ztrácejí smysl.

Dlouhé skladby přitom nejsou zdaleka jen devízou vážné hudby a někteří umělci se naopak snaží využít současný systém alby s velkým počtem krátkých skladeb. Pro spravedlivější vyplácení umělců by tak mohlo dávat smysl na alternativní model Primephonic převést celé Apple Music. Jelikož by to však vyžadovalo opětovné projednání podmínek se všemi nahrávacími společnostmi, nejeví se to jako zvlášť pravděpodobný scénář.

Nákup Primaphonic (za neznámou částku) pro Apple každopádně představuje zajímavý byznysový krok. Vážná hudba, byť má stále živé publikum, dnes představuje jen malý zlomek veškerých poslechů na streamovacích službách. Cupertinská firma se tak rozhodla zaměřit na relativně malý, velmi specifický segment trhu. Investoři to nicméně vnímali pozitivně a hodnota akcií Applu poskočila o tři procenta nahoru.

apple-tim-cook-wwdc2019

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook

„Primephonic vzniklo s cílem zajistit relevanci klasické hudby i pro budoucí generace,“ řekl Gordon P. Getty, jeden z majoritních vlastníků nizozemské firmy. „Jako startup zaměřený pouze na klasickou hudbu ale nemůžeme oslovit většinu světových posluchačů klasické hudby, zejména těch, kteří poslouchají i mnoho dalších hudebních žánrů,“ napsala firma na svém webu. Spojení s Apple Music to umožní.

Momentálně nákup Primephonic znamená, že služba není dostupná novým uživatelům a 7. září se vypne úplně. Stávající zákazníci dostanou půlroční předplatné Apple Music zdarma, kde by se kromě standardní nabídky vážné hudby měla brzy objevit také kompletní knihovna nizozemské streamovací služby. Samostatná aplikace se speciálním vyhledáváním, playlisty či detailními informacemi o interpretech má dorazit někdy v příštím roce.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym