Kolem investic Křetínského je opět živo. Akcie Sainsbury’s jsou po zprávách o možném prodeji nejvýše za sedm let

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kretinsky-tkac

Foto: EPH/J&T/CzechCrunch

Česko-slovenský investiční tandem Daniel Křetínský a Patrik Tkáč

0Zobrazit komentáře

Kolem investic Daniela Křetínského a Patrika Tkáče je opět živo. Tentokrát se řeší rostoucí cena akcií britské společnosti J Sainsbury, jež provozuje síť supermarketů Sainsbury’s a mohla by změnit majitele. Objevila se totiž zpráva, že se o podnik zajímají velké investiční společnosti, které by mohly podat nabídky na její převzetí za více než sedm miliard liber (208 miliard korun). Křetínský s Tkáčem přitom patří ve druhém největším řetězci supermarketů ve Velké Británii mezi největší akcionáře.

O zájmu velkých investičních společností informovala v pondělí agentura Reuters. Akcie obchodované na londýnské burze pod značkou SBRY mezitím vyrostly téměř o 14 procent a během pondělního odpoledne se obchodovaly až za 340 pencí (přes 10 korun). Jedná se o nejvyšší hodnotu za posledních více než sedm let. Tržní kapitalizace J Sainsbury aktuálně činí zhruba 7,9 miliardy liber (235 miliard korun).

Mezi významné akcionáře firmy patří investiční společnost Vesa Equity Investment českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče, která v dubnu zvýšila podíl v podniku na necelých deset procent. Největším akcionářem společnosti J Sainsbury je katarský státní investiční fond Qatar Investment Authority s téměř 15procentním podílem na hlasovacích právech.

Britský list The Times o víkendu uvedl, že kolem řetězce Sainsbury’s krouží velké investiční společnosti s „vyhlídkou na předložení nabídek v hodnotě přes sedm miliard liber“. Mezi tyto investiční firmy podle listu patří například Apollo Global Management sídlící v New Yorku. Zájem společnosti Apollo má být prozatím pouze předběžný a firma má nadále jednat o vstupu do konsorcia vedeného americkou společností Fortress Investment Group.

Právě toto konsorcium usiluje o převzetí jiného britského řetězce Morrisons, který je čtvrtým největším maloobchodním prodejcem potravin ve Velké Británii. Vedení řetězce však minulý týden souhlasilo s nabídkou na převzetí podniku za sedm miliard liber, kterou předložila investiční skupina Clayton, Dubilier & Rice, a stáhlo předchozí doporučení, aby akcionáři přijali nabídku konsorcia vedeného firmou Fortress v hodnotě 6,7 miliardy liber.

Podle analytiků ze společnosti Shore Capital nelze vyloučit, že pokud se Apollo Global Management nebude podílet na budoucnosti řetězce Morrisons, mohla by se jeho pozornost přesunout ke konkurenčnímu Sainsbury’s. Majitel tohoto řetězce, tedy J Sainsbury, se podle Reuters k informacím listu The Times prozatím nevyjádřil.

Akcie provozovatele supermarketů Sainsbury’s už letos vyrostly o více než 40 procent. O jeho možném převzetí se začalo mluvit už v dubnu, kdy Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem navýšili svůj podíl na necelých 10 procent. Poprvé do J Sainsbury investovali loni v září, kdy získali tři procenta. Letos na jaře se spekulovalo o možném spojenectví dvou největších akcionářů, tedy Křetínského s Tkáčem a katarského investičního fondu, ale k němu zatím nedošlo.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym