Konkurence SpaceX od zakladatele Amazonu opětovně přistála s použitou raketou

Michal BenatzkyMichal Benatzky

blue-origin

New Shepard

Ačkoliv drtivou většinu pozornosti v raketovém průmyslu v poslední době sbírá společnost SpaceX miliardáře Elona Muska, jsou zde i další hráči, kteří se v tomto odvětví snažit inovovat a přicházet s revolučními nápady. Jedním z nich je i zakladatel portálu Amazon Jeff Bezos, který podobně jako Elon Musk patří bezpochyby mezi nejvlivnější lidi v Silicon Valley, kteří mají ambice posouvat lidstvo kupředu a který se před nějakou dobou rozhodl vybudovat konkurenci právě pro zmíněné SpaceX s názvem Blue Origin.

elon

Přečtěte si takéElon Musk potvrdil, že raketa SpaceX, která úspěšně přistála na zemi, může znovu letět do vesmíru!

Této společnosti se nyní podařilo s už jednou použitou raketou New Shepard (poprvé byla použita v listopadu 2015) opětovně odstartovat, vyletět do výšky zhruba 101 km a následně bezproblémově přistát na přistávací ploše na Floridě. Navíc, před opětovným startem došlo na raketě pouze k několika úpravám jako implementaci nového softwaru a nových zapalovačů.

Jeff Bezos tak nyní i přes to, že New Shepard narozdíl například od konkurenční rakety Falcon 9 od SpaceX není schopen se dostat na oběžnou dráhu a nenese žádný náklad, dosáhl výjimečného kousku, který by v brzké budoucnosti mohl díky opětovnému použití raket snížit náklady v tomto průmyslu o miliardy dolarů.

Podívejte se na video, které celý průběh zachycuje…

foto: Blue Origin