Krach kryptoburzy FTX připomíná recept na finanční katastrofu, říká český trader. Dopady budou tvrdé
Kryptokauza FTX má podle Petra Hotovce všechno. Jde o nejzajímavější dění ve finančním světě od pádu společností Lehman Brothers a Enron.
Pád kryptoburzy FTX hýbe finančním světem
Nejen kryptoměnovým, ale celým finančním světem v posledních dnech otřásá pád velké kryptoburzy FTX. Analytici, investoři a další zainteresovaní netrpělivě vyhlížejí, jaký dopad to bude mít a zda nás náhodou nečeká dominový efekt v podobě krachu řady dalších projektů. Následky by mohly být nedozírné.
Z pohledu tradera a hlavního analytika hedge fondu p-hat, který obchoduje s kryptoměnami, vše sleduje Petr Hotovec, který v komentáři pro CzechCrunch popisuje, že právě sledujeme patrně nejzajímavější dění ve finančním světě od poslední velké krize. Za hedge fondem p-hat stojí technologická společnost SoftVision, která vyvíjí systém automatizovaného algoritmického obchodování.
***
Jsou desetiletí, kdy se nestane nic. A jsou týdny, kdy se stanou celá desetiletí. Situace kolem burzy FTX je asi to nejzajímavější, co se ve finančním světě od pádu Enronu a Lehman Brothers stalo. Proč? Kauza má všechno.
Hlavní postava: Zázračný veganský miliardář Sam Bankman-Fried (SBF), který vyznává efektivní altruismus, žije ve sdíleném bytě s dalšími desítkami lidí, se kterými, dle neověřených zpráv, navazuje i sexuální vztahy, a řídí třetí největší kryptoměnovou burzu FTX.
Vedlejší postava: Další zázračný miliardář Changpeng Zhao (CZ), který také vyznává efektivní altruismus (efektivní altruismus opravdu není sprosté slovo, avšak pokud vám někdo tvrdí, že miluje vydělávání peněz a že je zároveň efektivní altruista, pak je to možná jen póza) a řídí největší kryptoměnovou burzu Binance.
Další postavy: Nejslavnější hráč amerického fotbalu Tom Brady a jeho manželka, supermodelka Gisele Bündchenová, kteří se stali hlavní tváří marketingové kampaně burzy FTX a pravděpodobně investicí do FTX ztratili velké množství peněz.
A pak je tu zástup dalších kryptoměnových postaviček včetně Kyla Daviese a Sua Zhua, kteří po zpronevěře prostředků v rámci kryptoměny Luna opět vstoupili do mediálního prostoru, aby svou vinu svalili na SBF.
Finále: Pád burzy FTX vedené Samem Bankmanem-Friedem.
Efekt: Velká lidská tragédie, kdy spoustu lidí přijde o spoustu peněz a zanevře na kryptoměnové prostředí. Obdobně tomu, co Harvardské fondy způsobily v České republice pro investování do akcií. Jenže v případě krypta je taková ztráta důvěry neoprávněná. Všichni, kdo se pohybují v kryptoměnách, vědí, že je to extrémně rizikové prostředí, a pokud nepostupujete správně a k tomu máte smůlu, pak se riziko materializuje.
Ztráty se netýkají jen retailu, na burze FTX se spálili i profesionálové. Kdybych nebyl tak skeptický k veganským efektivním altruistům, kteří zároveň provozují největší kasino a provádí nepřátelská převzetí (to k sobě vážně nesedí, že?), mohlo to potkat i nás.
Jistě, kryptoměny jsou rizikové, ale to dluhopisy, akcie a nemovitosti také. Navíc v kryptoměnách člověk s rizikem počítá, u dluhopisů je naopak v klidu, a pak může být velice nemile překvapen stejně jako držitelé britských Gilts. Riziko je totiž nejnebezpečnější, když ho vůbec nevnímáte nebo podceníte.
Děj: Nejprve fámy o těžké finanční situaci burzy FTX způsobené špatnými půjčkami vůči sesterské společnosti Alameda Research. Následně ujištění SBF, že je vše v pořádku. Poté „bankovní run“ na FTX. Zastavení výběrů z burzy FTX. Prohlášení CZ o záměru koupit burzu FTX. Uklidnění trhů. A potom? Potom jen panika, špína vyplývající na povrch, run na všechny ostatní burzy, masivní výběry a strohé oznámení, že Binance FTX nekoupí.
Co dál? Armageddon. Všechno, co jsem popsal v předchozí větě, akorát na steroidech. Spolu s tím absolutní nedůvěra ve všechny centralizované služby, ať už DeFi nebo kryptoměnové burzy. A strach, velký strach z takzvaného contagion, neboli nákazy kryptoměnového ekosystému.
Ukázalo se, že FTX zneužívala svěřené prostředky. Kryptoměnové burzy vždy fungovaly tak, že na ně vložíte fiat měny nebo kryptoměny, a pak s nimi na burze obchodujete – směňujete je tam za jiné kryptoměny. Burza si z každého obchodu brala poplatky. Vždy ale platilo, že co se na burzu vloží, to tam i zůstane.