Křetínský a Tkáč už jsou největší akcionáři nizozemské pošty, která po celé zemi staví samoobslužné výdejní boxy

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

postnl

Foto: PostNL

Samoobslužný výdejní box nizozemské společnosti PostNL

0Zobrazit komentáře

Před rokem se stalo česko-slovenské investorské duo Daniel Křetínský a Patrik Tkáč největším akcionářem v britské poště Royal Mail a nyní stejnou pozici získávají také v největší poštovní společnosti v Nizozemsku. Do PostNL investovali miliardáři již letos na jaře a nyní získali další akcie, díky kterým navýšili svůj podíl na 10,1 procenta a stali se největším akcionářem. Jako první o tom s odvoláním na nizozemského regulátora trhu informoval deník E15.

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč se v PostNL angažují prostřednictvím společného investičního vehiklu Vesa Equity Investment, s nímž sází mimo jiné právě na poštovní služby. PostNL patří k největším hráčům v Nizozemsku, když v první polovině letošního roku doručilo 203 milionů zásilek a vykázalo tržby ve výši 1,8 miliardy eur (45 miliard korun) při souhrnném zisku 169 milionů eur (4,3 miliardy korun).

Křetínský s Tkáčem aktuálně drží v nizozemské poště přes 10 procent, přičemž aktuální hodnota jejich podílu by měla činit něco málo přes 220 milionů eur (přes 5,5 miliardy korun). Tržní hodnota firmy na amsterdamské burze se aktuálně pohybuje kolem 2,2 miliardy eur (55 miliard korun) a jedna akcie se obchoduje za zhruba 4,5 eura.

kretinsky-tkac

Foto: EPH/J&T/CzechCrunch

Česko-slovenský investiční tandem Daniel Křetínský a Patrik Tkáč

Další investice do PostNL potvrzuje, že česko-slovenská dvojice podnikatelů vidí v logistickém byznysu potenciál, přičemž se soustředí zejména na takzvanou poslední míli, tedy doručování balíků, kterých je s rostoucí oblibou nákupů na internetu čím dál více. Uvědomuje si to i sama nizozemská pošta, která oznámila, že zrychlí své plány na budování samoobslužných výdejních boxů, jež známe i z Česka.

Po celém Nizozemsku by jich nyní mělo PostNL mít několik stovek a dle nového plánu jich má být do roku 2024 celkem 1 500. „Především vlivem COVID-19 se změnilo chování spotřebitelů, kteří začali nakupovat online a zrychlil se rozvoj e-commerce. Abychom se přizpůsobili silnějšímu růstu objemu zásilek, rozšíříme naši kapacitu dříve a více, než jsme předpokládali,“ uvedla Herna Verhagenová, šéfka PostNL.

Nizozemská poštovní společnost doručuje balíky a dopisy také v sousední Belgii a Lucembursku a operuje rovněž v Německu, Itálii či Velké Británii. Právě tam jsou aktivní i Křetínský s Tkáčem, kteří se loni stali největšími akcionáři v tamní královské britské poště. Logistickému byznysu tedy věří napříč západní Evropou.

V rámci Vesa Equity Investment (která postupně přechází pod vehikl EP Equity Investment) investovali tuzemští miliardáři také například do teniskového impéria Foot Lockeru či britského řetězce supermarketů Sainsbury’s. Podle dat společnosti MarketScreener drží v první jmenované společnosti podíl přesahující 12 procent (a je opět největším akcionářem), ve druhé pak zhruba necelých 10 procent.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym