Fenomén dogecoin, Zásilkovna masivně roste a české fondy investují do digitálního účetnictví. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

di-do-1
0Zobrazit komentáře

Další květnový týden je za námi, což znamená, že je čas na rychlou rekapitulaci zásadních článků, které jsme za uplynulé dny napsali. Silně rezonoval dogecoin, respektive přesvědčení Elona Muska, že právě tato kryptoměna se psem v logu může být „budoucností měn“. Svým propadem, jenž přišel po rychlém růstu, ale možná spoustu investorů odradil.

V českém rybníčku jsme pak mohli být svědky masivního růstu Zásilkovny, která nyní chce vybudovat svá výdejní místa ve stovkách vesnic. Úspěšný moment má za sebou také český startup Digitoo, který digitalizuje účetnictví – ten získal novou investici ve výši 23 milionů korun od českých fondů. A to není zdaleka vše.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Ethereum pokořilo historické maximum: Ještě předtím, než přišel šok v podobě oznámení Tesly o skoncování s bitcoiny, ethereum překonalo magickou hranici 4 000 dolarů. Investoři této kryptoměně věří hlavně z důvodu budoucího využití.

? Zlaté glóby v ohrožení: Předávání filmových Zlatých glóbů nemusí příští rok vůbec proběhnout. Kvůli nedostatku diverzity hlasujících i korupce je začaly bojkotovat NBC, Netflix či Warner Bros., k protestu se připojil také Tom Cruise.

? J&T investuje do chorvatského startupu: Zvládnou roboti nahradit zaměstnance při nezáživné práci s počítačem? Tomu věří i J&T Ventures, kteří investují 23 milionů korun do chorvatského startupu Robotiq, jenž se touto oblastí zabývá.

? Wolt začíná spolupracovat se sítí Žabka: Rozvážková služba Wolt začíná čím dál více sázet i na doručování potravin a nyní navazuje spolupráci s řetězcem Žabka, ze kterého slibuje doručení po Praze a Brně do 30 minut, a to i ve večerních hodinách.

? Rekordní rok pro český ČMIS: Tuzemská společnost ČMIS poskytuje hostingy a servery pro e-shopy a nyní hlásí svůj rekordní rok. Využila toho, že firmy během pandemie více digitalizovaly, a utržila 42 milionů korun.

? Christie’s vydražilo CryptoPunks za skoro 17 milionů dolarů: Animované postavičky CryptoPunks patří mezi vlajkové předměty trendu NFT, což vnímá i slavná aukční síň Christie’s, která vydražila devět těchto grafických unikátů za více než 350 milionů korun.

? Španělská města se zpomalí: Španělsko jako první stát na světě plošně snižuje ve většině městských úseků maximální povolenou rychlost na 30 km/h. Důvod je jasný – nižší nehodovost, ale omezení znamená i méně škodlivých emisí.

✉️ Přátelé se vrací aneb nový CC Watch je tady: V další epizodě filmového a televizního newsletteru CC Watch se věnujeme návratu Přátel, rozebíráme dalšího Venoma a lákáme na nový western s DiCapriem v hlavní roli. Co dalšího jsme si pro vás připravili?

***

Dogecoin je nezastavitelný finanční vehikl, který převezme svět, hlásí Elon Musk. Jeho hodnota ale padá strmě dolů

musk-doge

Foto: SNL/Canva Pro

Elon Musk považuje dogecoin za „budoucnost měn“

Elon Musk věří, že dogecoin je budoucností měn, což potvrdil i během svého vystoupení v televizi. Jeho kryptoměnový favorit ale po rychlém růstu „neletí na Měsíc“, ale strmě padá k zemi.

***

Nechme stroje účtovat. Karin Fuentesová pro svůj startup Digitoo nabírá přes 23 milionů korun

karin-fuentesova-digitoo

Foto: Digitoo

Karin Fuentesová, zakladatelka a CEO startupu Digitoo

„Elon Musk se chystá na Mars, ale 98 % firem má účetnictví plné papíru,” diví se Karin Fuentesová, zakladatelka Digitoo, která si vzala za cíl digitalizaci účetních procesů pomocí neuronových sítí. Její startup teď přilákal investici 23,5 milionu korun.

***

Zásilkovna poprvé utržila za čtvrtletí přes miliardu korun. Výdejní boxy postaví ve stovkách malých obcí

kijonkova-zasilkovna-krabice-regular

Foto: Zásilkovna

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a ředitelka skupiny Packeta

Zásilky jedou, a tak Zásilkovna poprvé ve své historii během jediného kvartálu překonala miliardu korun obratu. Navíc nehodlá zastavovat, expanduje do světa a se svými výdejními boxy také do malých obcí po celém Česku.

***

Partner newsletteru:
Na téma tzv. udržitelné taxonomie, schválené EU, a zelených investic budou debatovat: europoslanec Luděk Niedermayer, ekonom Dominik Stroukal a ředitel investiční společnosti Energy financial group Tomáš Voltr.

image-from-ios

***

Stres má příliš špatné PR. Žít bez něj nemůžeme, ale ten pandemický trvá moc dlouho, říká Julie Dobrovolná

julie-boxed

Foto: Zorka Grossmanová

Julie Dobrovolná, fyzioložka a profesorka Masarykovy univerzity

„Bojuji s mýtem, že žít bez stresu je strašně prima. Ale je fakt, že ten způsobený pandemií už trvá moc dlouho,” říká profesorka Julie Dobrovolná z Masarykovy univerzity, která stres zkoumá i měří a rozjíždí vlastní startup, se kterým ho chce snižovat.

***

Český startup Fireball získal už 20 milionů. Na mobilní Dračí doupě sází Purpose Ventures i tvůrce Beat Saberu

jan-roose3

Foto: Fireball

Jan Roose, zakladatel herního startupu Fireball

Dračí doupě v mobilu láká investory i hráče z celého světa. Český startup Fireball a jeho šéf Jan Roose na něj získali další miliony od tvůrce Beat Saberu i nového fondu Purpose Ventures a aplikaci už testují tisíce lidí.

***

Disney vyrobilo světelný meč jako ze Star Wars. Modře září a umí se na povel zatáhnout

disney-star-wars-rey-real-lightsaber-1

Foto: Disney

Nový světelný meč od Disneyho se umí zatáhnout a vypadá jako skutečný

Že světelný meč ze Star Wars porušuje zákony fyziky? Co na tom, Disney ho stejně vyrobilo. Vypadá skvěle a v reálu ho budete moci vidět v hotelu, který připomíná vesmírný křižník.

***

Postavil jsem iracionální extrém, který motivuje k udržitelnosti, říká autor soběstačného domu Pavel Podruh

podruh-czechcrunch-onlajn

Foto: CzechCrunch

Pavel Podruh, autor projektu Český soběstačný dům, na konferenci CzechCrunch Onlajn

Nenápadný, iracionální a revoluční. Tak by se dal nazvat dům nedaleko Českého Krumlova, na němž Pavel Podruh demonstruje alternativní přístup k získávání energie, o kterém detailně hovořil na konferenci CzechCrunch Onlajn.

***

Britští mariňáci testují tryskový oblek. Pomůže při útoku na loď obsazenou piráty i během záchranných operací

gravity-industries-jetpack-marines-1

Reprofoto: Gravity Industries/YouTube

Britská námořní pěchota a Gravity Industries testovaly tryskové obleky nejen pro boj s piráty

Vzlétnout do vzduchu, přistát na nepřátelské lodi a zajistit nalodění zbytku komanda. Pro takové účely by mohli britští mariňáci využívat speciální tryskový oblek, který nyní otestovali přímo na moři.

***

Příjemný důchod v tištěném domě. V Nizozemsku vytvořili pomocí 3D tisku plnohodnotné a dostupné bydlení

tisteny-dum-nizozemsko6

Foto: 3dprintedhous

Elize Lutz a Harrie Dekkers jsou prvními evropany trvale obývající dům z 3D tiskárny

Ve stavebnictví byl zatím 3D tisk spíše ukázkou nové technologie bez reálného využití. V Nizozemsku se však již v tištěných stěnách může plnohodnotně bydlet a do domu připomínajícího bunkr se nastěhovali první nájemci.

***

U Masaryčky vznikne náměstí se zelení. Studio Perspektiv ukázalo, jak bude vypadat okolí pražského nádraží

masarycka-perspektiv2

Foto: Willbe Studio

Na místě parkoviště vedle Masarykova nádraží vznikne moderní náměstí

Pražské Masarykovo nádraží a jeho okolí prochází velkou proměnou. Vyroste tu velkolepá budova od Zahy Hadid a také nové náměstí, na kterém současné zanedbané parkoviště vystřídá prostor plný života se spoustou stromů.

***

Tesla nečekaně končí s bitcoiny. Elon Musk je kvůli dopadu na životní prostředí přestane přijímat i nakupovat

tesla-bitcoin

Foto: Tesla/CzechCrunch

Tesla otočila. Bitcoiny pro platby za svá auta přestává přijímat

Elon Musk otočil. Jen 49 dní poté, co Tesla ohlásila, že bude přijímat platby v bitcoinech, s nimi končí. Kvůli energetické náročnosti je nebude akceptovat ani s nimi obchodovat, na kryptoměny ale rezignovat nehodlá.

***

Odpad má hodnotu, jeho prodejem firmy ušetří až 45 % nákladů, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržiště Cyrkl

cyril-klepek-cc-onlajn-min

Foto: CzechCrunch

Cyril Klepek z Cyrklu na konferenci CzechCrunch Onlajn

„V odpadech je možnost ušetřit velké peníze, klidně až 45 procent nákladů,” říká na konferenci CzechCrunch Onlajn Cyril Klepek, zakladatel digitálního odpadového tržiště Cyrkl, které firmám takovou příležitost nabízí.

***

Nakladatelství Grada slaví 30 let a růst navzdory omezením. Čtvrtmiliardové tržby táhlo i předplatné e-knih

grada-boxed

Foto: Grada Publishing

Klára, Daniel, Martin a Roman Svitákovi, rodina stojící za nakladatelstvím Grada Publishing

„Na začátku jsem zrušil pár rodinných investičních obchodů a připravil se na to, že peníze budu sypat zpět,” obával se před rokem Roman Sviták z nakladatelství Grada. Nesypal. I přes zavřené prodejny prodal více knih a jeho firma zvýšila tržby na čtvrt miliardy.

***

České Sportlito nabírá miliony od Pale Fire Capital. Přinese moderní sportovní aplikaci pro mladou generaci

sportlito-founders

Foto: Sportlito

Lukáš Práža, Tomáš Ledba, Radek Alenka, Antonín Parma (Sportlito) a Dušan Šenkypl (PFC)

Moderní sportovní zpravodajství založené na atraktivních vizuálních příbězích staví česká aplikace Sportlito, která chce přitáhnout mladou generaci a slyší na to i investoři. Miliony korun jí posílá Pale Fire Capital.

***

Vydělá i streamer s 20 diváky. InStreamly po investici vstupuje na český trh, na Twitchi propojuje hráče a velké značky

instreamly

Foto: InStreamly

Tvůrci InStreamly Szymon Kubiak, Damian Konopka, Maciej Sawicki a Wiktoria Wójciková

Čeští streameři na Twitchi získají novou možnost, jak své vysílání zpeněžit. Na tuzemský trh vstupuje InStreamly, které i ty nejmenší kanály propojuje s velkými značkami jako Adidas nebo Samsung.

***

Rohlík začíná mazat uhlíkovou stopu svých mléčných produktů. Za jeden rok musí vysadit přes dva tisíce stromů

rohlik-cupr-pavlik

Foto: Rohlik.cz/CzechCrunch

Zakladatel Rohlik.cz a skupinový CEO Tomáš Čupr a šéf českého Rohlik.cz Petr Pavlík

Online supermarket Rohlik.cz rozjíždí vlastní řadu mléčných výrobků Miil, u které chce kompenzovat uhlíkovou stopu spojenou s jejich výrobou. Do konce roku by tak mohl vysázet přes 2 000 stromů.

***

Kara přežije a otevře znovu většinu prodejen. Po Michalu Mičkovi ji získá bývalý majitel Rinth s Natlandem

kara-krivak

Foto: Kara

Kožený křivák od trutnovské značky Kara

Trutnovskou značku Kara se pokusí zachránit její bývalý majitel Zdeněk Rinth. Společně s Natlandem ji převezme od krachujícího Michala Mičky a plánuje znovu otevřít obchody.

***

Apple opět investuje do Gorilla Glass. Od prvního iPhonu poslal výrobci odolných skel už skoro půl miliardy dolarů

tim-cook-iphone11-pro-apple-keynote

Foto: Apple

Tim Cook na prezentaci Applu

Gorilla Glass se objevilo už na prvním iPhonu a Apple na výrobce odolných skel nezanevřel ani po letech. Opět do něj posílá desítky milionů a navyšuje svou investici na téměř půl miliardy dolarů.

***

Rozváží jídlo, pomáhá potřebným, spojuje prospěšné podniky a velké firmy. Jednou budeme sociální Alza, říká Lucie Hyblerová

hyblerova

Foto: Karol Pružinský

Lucie Hyblerová, zakladatelka Breakfaststory

„Byla jsem dobrá obchodnice, zabezpečená, umím vydělat peníze. Ale tohle je mnohem tvrdší byznys,” říká Lucie Hyblerová, která s Breakfaststory rozváží jídlo nejen seniorům, pomáhá potřebným a spojuje sociální podniky s velkými firmami.

***

O krok blíže kamionům bez řidiče. Švedský Einride na ně získal investici 2,3 miliardy korun, na dálnice zamíří do dvou let

einride1

Foto: Einride

Společnost Einride nabrala investici ve výši 110 milionů dolarů

Na silnicích za rok, na dálnicích do dvou let. Kamiony bez řidiče Einride už v omezeném provozu otestovaly velké firmy, švédský výrobce teď s investicí 2,3 miliardy korun chystá rozšíření jejich možností i expanzi do Evropy a Ameriky.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym