Letadlová taxi služba uberAIR od Uberu už za 3 roky urychlí dopravu v Los Angeles. Pomůže i NASA

Jiří SvobodaJiří Svoboda

VTOL Common Reference Model

Koncept letadlové taxislužby uberAIR

0Zobrazit komentáře

Přepravní gigant Uber podstupuje další logický krok ve své honbě za pozicí dominantního hráče na poli osobní dopravy. Doposud tato služba byla především synonymem pro pozemní dopravu, dnes však její produktový šéf Jeff Holden na lisabonském Web Summitu oznámil zlepšení služeb v oblasti vzdušné dopravy. Již dříve začal Uber experimentálně fungovat s vrtulníky, nyní však chce přinést skutečnou revoluci do městského vzduchu se službou UberAir.

Dnes historicky poprvé měla veřejnost možnost vidět, jak by v budoucnu mohl vypadat speciálně vyvinutý dopravní prostředek pro tyto účely. Bude se jednat o typ vrtulníku VTOL, tedy takový, který má rotory schopné se otočit o 90°. Je několikanásobně tišší, podle Uberu také bezpečnější, levnější a šetrnější k životnímu prostředí. „Chceme dělat ekologické věci a z toho kvůli etice nemůžeme slevit,“ řekl Holden.

teslatruck

Přečtěte si takéElon Musk potvrdil, že již za necelých 10 dní představí první nákladní automobil TeslyElon Musk potvrdil, že již za necelých 10 dní představí první nákladní automobil Tesly

Za tímto účelem pak Uber podepsal i dohodu s americkou NASA a chce s ní nadále prohlubovat spolupráci. Obě strany se domluvily na spolupráci o automatizovaném řízení vzdušné dopravy a o bezpilotních letových systémech. Toto partnerství je dle vyjádření Uberu „součástí širší snahy o vývoj automatizovaných řídicích systémů, do které se zapojilo i mnoho dalších partnerů z veřejné, soukromé a akademické sféry.“ Tato spolupráce je v tuto chvíli ve fázi vyjednávání.

ws-uber

Jeff Holden, bývalý CPO Uberu a šéf Uber Elevate

Jedním z cílů UberAir pak bude snížit cenu letu natolik, aby zákazník platil podobné sazby jako v případě služby UberX. Ve finále by však díky větší implementaci mohlo létání po městě být levnější než cestování autem. Finanční a ekologické úspory přitom nejsou jedinými benefity služby – podle Holdera průměrný řidič v Los Angeles stráví za život pět týdnů v dopravních kolonách.

Uber Elevate – sample route LAX-Staples Centre (Sm)

Právě Los Angeles bude po texaském Dallasu, který se do programu zapojil letos na jaře, jedním z prvních míst, kde by UberAir mělo začít fungovat. Testování začne v roce 2020, omezený provoz by pak mohl být možný v roce 2023, mimo jiné dostatečně dlouho před olympiádou v Los Angeles v roce 2028. Jednotlivá služba je pak součástí většího celku zvaného Uber Elevate, který kromě Dallasu uzavřel i partnerství s městy Fort Worth a Frisco a výrobci letecké techniky Embraer, Bell Helicopter či Aurora Flight Sciences.  Na jaře 2018 se také uskuteční již druhý Uber Elevate Summit.

Nové městské VTOL letadlo by mělo být schopné pohodlně přepravit čtyři cestující a na jedno nabití uletět 60 mil.

Foto: Web Summit / Flickr, Uber