Live

zobrazit nejnovější

6. 6. 2024 19:09

6. 6. 2024 18:10

Rychlá zpráva

alexej-pazitnov-tetris-03Foto: Game Developers Session

Tetris dnes slaví 40 let… možná. Ale spíš ne. Tak či tak si přečtěte rozhovor s jeho tvůrcem

Oficiální a marketingová verze pravdy zní, že Tetris vznikl 6. června 1984. Takže by dnes tahle legendární videohra od Alexeje Pažitnova slavila 40 let. Jenže tohle datum se začalo objevovat a šířit poměrně nedávno, v minulosti byste jako rok vzniku kostičkové hry našli rok 1985. Což mimo jiné říkal třeba i Vadim Gerasimov, jeden z Pažitnovových spolupracovníků a člověk, který se zrodem hry pomáhal.

Ale i kdyby to pravé datum bylo o pár měsíců či let jinde, proč si nepřipomenout tvůrce dost možná nejslavnější videohry v historii? Pažitnov navštívil pražskou herní konferenci Game Developers Session a při té příležitosti se pro CzechCrunch rozpovídal nejen o hrách (včetně Minecraftu), ale třeba právě i o Praze. Rozhovor s Alexejem Pažitnovem čtěte zde.

6. 6. 2024 17:21

Rychlá zpráva

g-eazyFoto: Live Nation

Americký rapper G-Eazy jede do Prahy! Zahraje i hit, který dobývá internet

Americký rapper a autor megahitu I Mean It G-Eazy přijede po letech zpátky do Prahy. Koncert v rámci jeho úspěšného turné Freak Show proběhne začátkem příštího roku, respektive v pondělí 26. ledna, kdy dorazí do Fora Karlín. Těšit se můžete jak na původní skladby, díky kterým se stal stálicí na celosvětové rapové scéně, tak na novější pecky jako Femme Fatale nebo Lady Killers III, která dobývá internet.

Vstupenky jdou do plošného prodeje v pátek 14. června v 10 hodin dopoledne za cenu od 1 190 korun, o dva dny dříve je mohou pořizovat členové klubu Live Nation. Kupovat je můžete mimo jiné v síti Ticketmaster.

6. 6. 2024 17:17

6. 6. 2024 16:01

Doporučujeme

V Brně mohli přivítat významného hosta – autora herních hitů System Shock, Deus Ex nebo Thief Warrena Spectora. Na konferenci Game Access hovořil mimo jiné i o tom, jestli jsou hry umění. A že umí to, co žádné jiné médium v historii lidstva nedokáže.

warren-spector

6. 6. 2024 14:50

Rychlá zpráva

starship1Foto: SpaceX / Twitter

Starship od SpaceX letí do vesmíru. Muskova firma chce poprvé přistát zpátky na Zemi

Z texaské základny Starbase firmy SpaceX Elona Muska počtvrté odstartovala ke hvězdám obří raketa Starship. Firma s ní chce v rámci testovacího letu vystoupat na oběžnou dráhu Země, obletět planetu a přistát na hladině oceánu. Průběh letu můžete sledovat na síti X ve videu níže. Booster Super Heavy má podle plánu dopadnout do Mexického zálivu, Starship samotný pak plánuje přistání v Indickém oceánu.

Starship spolu se svým boosterem Super Heavy měří 122 metrů a je největší a nejvýkonnější raketa světa. Před dnešním startem měla dosud za sebou tři testovací mise. Do vesmíru se poprvé dostala při třetím pokusu v půlce letošního března.

Cílem předchozích testů bylo také vyslat Starship s cenou 90 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy korun) na oběžnou dráhu, oblétnout s její horní částí téměř celou Zemi a přistát v Tichém oceánu poblíž Havaje. Starship ani Super Heavy ale návrat do atmosféry po padesáti minutách letu nepřežily.

6. 6. 2024 13:03

Doporučujeme

„Chceme, aby to byla skutečně jedinečná akce. Halftime show se světovým umělcem, přelet vrtulníků... Chceme, aby to byl takový evropský Super Bowl.“

- Pavol Neruda, spoluzakladatel MMA organizace Oktagon, o plánované akci ve Frankfurtu

Čtěte dále

6. 6. 2024 11:33

6. 6. 2024 10:01

6. 6. 2024 08:39

Rychlá zpráva

Škoda po srážce vlaků v Pardubicích přesáhne sto milionů

Tragická nehoda vlaků v Pardubicích, při níž zemřeli čtyři lidé a dvě desítky se zranily, způsobila i materiální škody ve výši kolem 110 milionů korun. „Na nákladním vlaku jsou škody asi 50 milionů korun, na expresu 60 milionů a na trati asi 300 tisíc korun,“ uvedl pro ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

6. 6. 2024 08:31

Rychlá zpráva

1920×1080Foto: SpaceX

SpaceX se dnes pokusí o čtvrtý testovací let svého kolosálního systému Starship

Vesmírná společnost Elona Muska se dnes pokusí o čtvrtý testovací let svého obřího dopravního systému Starship, který se skládá ze stejnojmenné kosmické lodi a nosné rakety Super Heavy. Cílem excentrického miliardáře je používat Starship při cestách na Měsíc a jednou i na Mars.

Start 122 metrů vysokého systému je naplánovaný z kosmodromu v texaském městě Boca Chica, kde se odehrály i tři předchozí pokusy. Okno pro možný vzlet bude trvat dvě hodiny a začíná ve 14:00 našeho času. V zatím posledním testu z letošního března systém už úspěšně vzlétl a obě jeho části se i bez problémů oddělily, ani jedna se ale prozatím nedokázala vrátit bezpečně na Zemi. Právě o to se chce SpaceX pokusit znovu dnes.

6. 6. 2024 07:01

Rychlá zpráva

nvidiaFoto: Vygenerováno Open AI / DALL-E

Tříbilionová Nvidia přeskočila Apple a je druhou nejhodnotnější firmou na světě. Výš je jen Microsoft

Hodnota technologické společnosti Nvidia poprvé přesáhla tři biliony dolarů, zhruba 68 bilionů korun. Americký výrobce čipů v žebříčku nejcennějších firem světa přeskočil Apple a je druhý za Microsoftem s valuací kolem 3,15 bilionu dolarů. Akcie Nvidie v posledních letech raketově rostou, v současnosti se obchodují zhruba za 1 224 dolarů (asi 28 tisíc korun).

Pozici druhé nejhodnotnější firmy světa Nvidii přihrál boom umělé inteligence, jež vyžaduje výkonný hardware. S tím se pojí i obrovský nárůst zisku, v dubnu ukončeném finančním čtvrtletí se meziročně zvýšil více než sedmkrát ze zhruba dvou miliard dolarů na téměř patnáct miliard. Vyšší hodnotu než Apple měla Nvidia naposledy v roce 2002 – v době, kdy valuace obou firem nedosahovala ani na deset miliard dolarů.