Live

zobrazit nejnovější

26. 2. 2024 07:17

Rychlá zpráva

Maďarský parlament bude dnes hlasovat o vstupu Švédska do NATO, jde o poslední zemi, která ho blokuje

Zbývající členská země NATO, která ještě nepodpořila vstup Švédska, by o tom mohla rozhodnout dnes. O přibrání severského státu bude totiž hlasovat maďarský parlament, který má příslušný zákon k jednání už od poloviny roku 2022. I přesto, že Maďarsko dlouho vysílalo smíšené signály o tom, zda členství Švédska odsouhlasí, šéf poslaneckého klubu vládnoucí strany Fidesz Máté Kocsis minulý týden tvrdil, že poslanci strany členství Švédska v NATO podpoří, stejně se vyjádřil i Viktor Orbán.

25. 2. 2024 20:28

25. 2. 2024 17:22

25. 2. 2024 16:07

Rychlá zpráva

Kolem Antarktidy ubývá mořský led, už třetí rok po sobě je na „alarmujícím minimu“

Mořský led obklopující Antarktidu je každoročně nejmenší v únoru, kdy na kontinentu vrcholí léto. Letos však opět klesl pod „alarmující“ hranici dvou milionů kilometrů čtverečních. Rekordní minimum bylo zaznamenáno loni touto dobou a činilo 1,78 milionu kilometrů čtverečních. Vědci si jsou jistí, že poslední tři roky jsou, co se týče množství ledové pokrývky okolo Antarktidy, nejhorší zaznamenané v historii.

 

25. 2. 2024 14:33

Rychlá zpráva

harry-potter-and-the-deathly-hallows-2Foto: HBO

Seriál o Harrym Potterovi bude mít na HBO premiéru v roce 2026. Podílí se na něm i J. K. Rowlingová

Seriál inspirovaný příběhy Harryho Pottera vyjde na streamovací službě Max v roce 2026, potvrdili Warner Bros. Minimálně sedm sérií – už dříve se ale mluvilo o tom, že jich může být až deset – se má hlouběji ponořit a do detailu zpracovat každou ze sedmi knih J. K. Rowlingové. Ta by se na produkci měla podílet, zda se objeví hvězdy filmových zpracování jako Daniel Radcliffe nebo Emma Watson, ale jasné není a je to spíše nepravděpodobné.

25. 2. 2024 13:12

Doporučujeme

Automobilky ve velkém naskakují na vlnu elektromobility, BMW se ale drží trochu zpátky. Proč? To vysvětluje šéf českého zastoupení Maciej Galant.

maciej-galant-bmw

25. 2. 2024 11:43

25. 2. 2024 10:09

Rychlá zpráva

oppeneimer-christopher-nolan-universalFoto: CinemArt

Filmové a televizní ceny SAG ovládl Oppenheimer, potvrdil tím status oscarového favorita

Hlavní cenu amerického Sdružení filmových a televizních herců (SAG) v noci na dnešek získal Oppenheimer Christophera Nolana o tvůrci atomové bomby. Vedle hlavní ceny za vynikající obsazení byl vyznamenán i ve dvou hereckých kategoriích – za hlavní i vedlejší mužskou roli. V ženských kategoriích bodovaly Lily Gladstoneové za hlavní roli v Zabijácích rozkvetlého měsíce a Da’Vine Joy Randolphové za vedlejší roli v nenápadném, ale velmi povedeném snímku Zimní prázdniny. Ceny SAG bývají především v hereckých kategoriích považovány za dobrý ukazatel toho, kdo nejspíš získá Oscara. Právě herci totiž tvoří jednu z největších skupin hlasujících jejich o udílení. Ceny dostaly ale například i seriály Boj o moc nebo Medvěd, jednu získal i Pedro Pascal za výkon v The Last of Us.

25. 2. 2024 08:42

25. 2. 2024 07:37

Rychlá zpráva

Paleontologové popsali úplně nový druh dinosaura. Byl masožravec a žil v oblasti La Riojy

Zajímavá zpráva pro milovníky doby dávno minulé – vědci, kteří se zabývali pozůstatky objevenými v roce 1983, popsali nový druh dinosaura z čeledi spinosauridů. Jde o velkého dravce, který se patrně živil rybami a před zhruba 120 miliony let žil v oblasti dnešní španělské provincie La Rioja. Podle paleontologů to je první dinosaurus z této oblasti a pátý spinosauridus z Pyrenejského poloostrova.