Live

zobrazit nejnovější

8. 3. 2024 19:30

8. 3. 2024 18:01

Rychlá zpráva

Oscaři se blíží

Už z neděle na pondělí tuzemského času se budou v Los Angeles udělovat ceny americké akademie. Na takzvaného Oscara má největší šance Oppenheimer. Snímek režiséra Christophera Nolana má celkem třináct nominací. Na hlavní kategorii, nejlepší film, je nominováno celkem devět snímků, mezi nimi například Chudáčci, Barbie či Zabijáci rozkvetlého měsíce.

8. 3. 2024 16:30

Rychlá zpráva

zleva-tekllukes-minFoto: VŠE

Startupem VŠE se stalo Siberlogy. Díky 3D tisku dělá ortopedické vložky na míru

Soutěž Startup VŠE vyhrál projekt Siberlogy, který na trh přichází se záměrem nabídnout ortopedům a jejich pacientům na míru vyráběné ortopedické vložky, a to díky 3D tisku. „Ortopedům ušetříme čas, pomůžeme jim v jejich práci a ještě jim nabídneme větší provizi,“ vysvětluje Zdeněk Tejkl (na fotce vlevo), student a tvůrce projektu, který je nyní ve fázi vylepšování a testování již použitelných prototypů. Stipendium ve výši sto tisíc korun využije na zakoupení 3D skeneru či další 3D tiskárny.

Kromě Siberlogy byl oceněn také projekt Pracujvezdravotnictvi.cz. Jde o pracovní portál určený výhradně pro studenty a profesionály z lékařských a zdravotnických oborů. Také si odnáší sto tisíc korun, které mu věnovali Marek Vašíček a Otakar Šuffner ze společnosti FTMO. „Podařilo se nám podepsat smlouvu s 17 nemocnicemi nejen v Česku a na Slovensku, ale i ve Švýcarsku a Německu. Tento měsíc budeme onboardovat další tři nemocnice,“ přibližují zakladatelé Simon Senčar a Aiman Al Masani.

8. 3. 2024 15:01

8. 3. 2024 13:34

Rychlá zpráva

peter-kosa-a-tomas-cmelik_1-regularFoto: Travelking

Travelking meziročně vzrostl o pětinu a překonal 300 milionů. Nejvíce lákají tuzemské pobyty

Český prodejce pobytových balíčků Travelking podle vyjádření loni dosáhl obratu 320 milionů korun, meziročně o 20 procent více. „Celkově jsme prodali přes 45 tisíc pobytů, nejvyšší poptávka byla po tuzemských pobytech,“ komentuje ředitel Peter Kóša s tím, že nejvýraznější růst platforma zaznamenala v Maďarsku. Kromě toho působí v domácím Česku, na Slovensku a v Polsku.

Letos se Travelking plánuje více zaměřit na chorvatské portfolio. „Chceme tak nabídnout zákazníkům, kteří s námi vyráží nejčastěji na prodloužené víkendy, i delší dovolenou u moře,“ říká Kóša. Dále chce ve spolupráci s berlínským partnerem Travelcircus, jenž Travelking vlastní od roku 2022, rozšířit nabídku o další hotely v Rakousku a Německu, které měl dosud v nabídce právě Travelcircus.

8. 3. 2024 12:10

8. 3. 2024 09:16

Rychlá zpráva

Hodnota drogového trhu v EU dosáhla 31 miliard eur za rok

Trh s drogami je stále čilý a jeho velikost dosáhla v Evropské unii nejméně na 31 miliard eur, tedy 784 miliard korun za rok. Největší příjmy měli překupníci z konopných drog, na vzestupu jsou však prý i různé formy kokainu. Vychází to ze společné zprávy evropské policejní agentury Europol a Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

Několik posledních let zaznamenávají úřady nové rekordy v množství zabavených drog. Největší je v Antverpách, kde loni celníci objevili 116 tun narkotik. V Rotterdamu padl rekord předloni, kdy bylo zabaveno 70 tun. Obě města se kvůli drogám potýkají s rozbujelým organizovaným zločinem a rostoucím počtem vražd, výjimkou nejsou ani přestřelky mezi gangy.

8. 3. 2024 08:27

8. 3. 2024 07:36

Rychlá zpráva

Česku se daří vracet lidem majetek zabavený nacisty

Česko je mezi sedmi zeměmi, kterým se podařilo dosáhnout významného pokroku při vracení majetku zabaveného nacisty. Uvedla to Světová židovská organizace pro restituce (WJRO) ve zprávě hodnotící pokrok 47 států, které ve Washingtonu v roce 1998 podepsaly deklaraci nezávazných zásad, jak řešit otázku majetku ukradeného nacisty během druhé světové války. Více než polovina ze zkoumaných zemí podle WJRO učinila jen malé nebo žádné zlepšení.

8. 3. 2024 06:48