Taxi platforma Lyft zahajuje partnerství s Jaguar Land Rover a dostane flotilu vozů a 25 milionů dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

jaguar
0Zobrazit komentáře

Americký startup Lyft, jeden z hlavních hráčů na poli alternativní přepravy, dnes oznámil cenné partnerství, které mu dost možná dovolí dorovnat se ve stálém boji s větším konkurentem, Uberem. Ten na rozdíl od Lyftu fungujícím jen v USA, působí po celém světě a získal pozici druhého nejhodnotnějšího startupu v globálním měřítku.

Korporace spojující dvě významné britské automobilky, Jaguar a Land Rover, nasype do Lyftu 25 milionů dolarů, což je sice v porovnání s dubnovou investicí ve výši 600 milionů kapka v moři, nejedná se však o hlavní položku této spolupráce. Tou bude v první řadě flotila vozů a  kooperace při testování jejich autonomních prvků. Bližší specifika nejsou známa, pravděpodobně však půjde o spolupráci na podobné úrovni jako má Uber s automobilkou Volvo.

prague-2

Přečtěte si takéSdílená ekonomika dostane vozy SUV z městSdílená ekonomika dostane vozy SUV z měst

Budování konsorcia v plném proudu

Nejde však zdaleka o jediné spojení, které firma pod vedením CEO Logana Greena v poslední době uzavřela. Jak se totiž ukázalo už v únoru, příští rok začne podle agentury Reuters do Lyftu dodávat svá autonomní auta i General Motors. Přestože se jedná o koncern, který se minulý rok pokusil Lyft neúspěšně koupit, půjde řádově tisíce vozů, převážně modelů Chevrolet Bolt AV. Zajímavostí také je, že Chevrolet, jak tvrdí Reuters, se tento model vůbec nechystá nabízet veřejnosti.

Ve stejném odvětví se ostatně pohybují i druhé dvě, neméně zajímavé kooperace. První, oznámená minulý měsíc, je se startupem Waymo patřící pod Google, který vyvíjí vlastní autonomní vozidlo. Podle The New York Times se jedná o dohodu, která má za cíl přivést autonomní vozidla do mainstreamu prostřednictvím pilotních projektů. Druhá spolupráce, oznámená teprve před týdnem, se týká doposud málo vídaného startupu nuTonomy, který se pro změnu zabývá softwarem pro autonomní vozidla. Zde má dohoda jasnější obrysy – půjde o testování autonomních aut v ulicích massachusettského Bostonu.

Lyft_PressKit_02

Foto: Lyft press kit, Jaguar Land Rover press kit

Diskuze (0)

Novinka

Anonym