Meditační aplikace Calm je prvním jednorožcem z oblasti duševního zdraví. Její hodnota přesáhla 1 miliardu dolarů

Nela VítováNela Vítová

calm-app
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv dříve byly meditace a jakékoliv jiné formy očisty těla spíše okrajovou záležitostí, které člověka akorát zdržují v pracovním procesu, v posledních letech podobné aktivity opět nabraly na důležitosti. I pro časově vytížené jedince jsou dnes totiž neodmyslitelnou součástí spokojeného života plného rovnováhy, bez kterého nelze fungovat. To si před několika lety uvědomili Alex Tew a Michael Acton Smith, kteří se rozhodli pro propojení technologií a vnitřního klidu a vytvořili meditační aplikaci Calm.

Jejich aplikace pravděpodobně nebyla první na světě a rozhodně ne poslední, která se „mobilní meditací“ zabývala, ale během posledních let se právě Calm dostala mezi ty nejlepší v oblasti zdraví a wellness a nyní je dokonce hodnocena jako číslo jedna. Navíc ji velmi věří také investoři, kteří do této necelých sedm let staré aplikace nalili v posledním investičním kolem významných 88 milionů dolarů (přes 2 miliardy korun).

Alex Tew & Michael Acton Smith – Calm 1

Spoluzakladatelé aplikace Calm, Michael Acton Smith a Alex Tew

Po dvou seedových kolech v začátcích a loňské sérii A vybrala dohromady aplikace Calm už celkem 116 milionů dolarů (přes 2,6 miliardy korun) a její hodnota se díky poslednímu kolu přehoupla přes 1 miliardu dolarů. To z populární meditační aplikace dělá nejen dalšího startupového jednorožce, kterých je na světě jen dalších 312, ale také vůbec prvního firmu převyšující hodnotu 1 miliardy dolarů na světě z oblasti duševního zdraví.

Aplikace začala poprvé fungovat v roce 2012 a podílela se na tom, že jen ve Spojených státech se počet meditujících lidí mezi roky 2012 a 2017 ztrojnásobil. Stále více lidí využívá různá meditační cvičení a právě mobilní aplikace Calm má za úkol naučit své uživatele meditovat a pomoci jim zklidnit své tělo i mysl.

tomas-rohal-bohempia

Přečtěte si takéMilionové tenisky z konopí. Jak česká firma Bohempia se svými konopnými keckami zbořila HithitMilionové tenisky z konopí. Jak česká firma Bohempia se svými konopnými keckami zbořila Hithit

V nabídce má každý možnost si vybrat z desítek druhů relaxačních cvičení, která se vždy lehce liší. Na základě pokynů pak uživatel dělá přesně to, co je mu řečeno, zatímco na pozadí hraje meditační hudba. Možné je si opatřit také program s názvem Sleep Stories, který funguje na základě předplatného a pomáhá se zlepšením usínání a kvality spánku.

Calm x Gravity with Phone

Aplikace Calm pomáhá i s usínáním

V podání Calm navíc nejde jen o vývoj samotné mobilní aplikace. Alex Tew a Michael Acton Smith také investují peníze do dalších projektů, které jsou s meditací nějak spojené. Koncem loňského roku vložili 3 miliony dolarů do řetězce XPressSpa, který umožňuje cestujícím na letištích rychlý odpočinek ve svých saloncích. Ve spolupráci s aerolinkami American Airlines zase Calm nabízí cestujícím své meditační služby prostřednictvím palubního zábavního systému.

Aplikace se těší velkému úspěchu, což potvrzují kromě recenzí spokojených zákazníků především čísla. Celosvětově má již 40 milionů stažení a více než milion uživatelů, kteří si pravidelně platí předplatné. Díky tomu, že jen za loňský rok zečtyřnásobila své tržby, se také konečně přehoupla do černých čísel, a letos plánuje utržit 150 milionů dolarů.

calm-app-iphone

„Začínali jsme s meditovací aplikací, ale dnes už jsme něco mnohem většího. Naším cílem je vytvořit jednu z nejhodnotnějších značek 21. století. Zdraví a péče o tělo je dnes miliardovým odvětvím, a proto věříme, že máme obrovskou příležitost se v tomto rychle rostoucím a důležitém prostoru stát naprostou jedničkou,“ říká spoluzakladatel a jeden ze dvou výkonných ředitelů Calm Michael Acton Smith.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina