Mentee: česká aplikace, která chce ve stylu Tinderu sdílet dovednosti mezi lidmi

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Jakub Zajíček a Zdeněk Loziáš

V době, kdy už jsou návody na téměř jakoukoliv činnost dostupné online, se z učení nových dovedností snadno vytrácí sociální aspekt. Ani internetové návody ale nejsou dokonalé a tak se dva absolventi Univerzity Tomáše Bati rozhodli vytvořit aplikaci ve stylu Tinderu propojující lidi s dovednostmi, kteří je mohou předat dalším, a zároveň se nějaké nové naučit. Jmenuje se Mentee a aktuálně je v posledních fázích vývoje.

Princip, na kterém celá platforma stojí, je v zásadě jednoduchý. Uživatel si vytvoří profil, na kterém si zadá několik věcí, co může ostatní naučit a několik věcí co by se zároveň chtěl naučit on sám. Je přitom zcela jedno, zda jde o jazyky, úpravy fotografií ve Photoshopu nebo třeba hru na kytaru. Následně algoritmus v síti nadšenců vyfiltruje ty, co si zadali podobné či stejné dovednosti a spojí je. Pak už je jen na vzájemné domluvě, jak se dvojice bude vzájemně učit.

kreativnislovnik_x1

Přečtěte si takéOlomoučtí učitelé vytvořili dětský vizuální slovník pro výuku cizího jazyka od raného věku

Projekt, který odstartoval v září 2016, mají na svědomí Jakub Zajíček a Zdeněk Loziáš. Vznik celého nápadu popsali pro CzechCrunch takto:

„Jako obvykle jsme jeli pravidelnou trasu z Břeclavi do Zlína a jen tak z hecu jsme si řekli, že než dojedeme do naší destinace, vymyslíme další podnikatelský záměr. Než jsme projeli kolem Hodonína, Zdeněk položil zásadní otázku: „Můžou lidi mezi sebou nějak vyměňovat dovednosti?“ Od té chvíle na nápadu pracujeme dnem i nocí.“

V první fázi však přišla na řadu facebooková skupina, SKILL SHARING, která má k dnešnímu dni 2159 členů a kde lidé začali nabízet své dovednosti manuálně. Za pomoci partnerů vznikla i její odnož pro obyvatele Velké Británie, nejedná se však rozhodně o jedinou zemi, kam by Mentee chtělo expandovat. Zakladatelé totiž mají podle vlastních slov obrovské plány a chtějí během několika příštích let rozšířit svoji aplikaci po celém světě.

mentee (1)

Testování jako priorita č.1

Za Mentee aktuálně nestojí žádný investor a z úspor podnikatelů tak na svůj vývoj doposud spolykala nižší stovky tisíc korun. I proto se Zajíček a Loziáš chystají v budoucnu aplikaci monetizovat – pohrávají si prý s myšlenkou prémiových účtů, jiné plánované způsoby zatím nechtějí prozradit.

Největší důraz však pro tuto chvíli chtějí klást na důkladné dokončení vývoje a simultální testování. I proto hledají beta testery pro iOS (registrace zde), verzi pro Android se chystají spustit během několika měsíců.

mentee