Microsoft kupuje za 7,5 miliardy dolarů GitHub

Michal PtáčekMichal Ptáček

nadd

Foto: Microsoft

Satya Nadella během akvizice GitHubu

0Zobrazit komentáře

Před 2 dny jsme vás na CzechCrunchi informovali o přípravě jedné z nejvýznamnějších akvizic posledních let. Několik amerických serverů v čele s deníkem Business Insider totiž přineslo informaci, že americký technologický gigant Microsoft se chystá koupit oblíbenou vývojářskou platformu GitHub sloužící jako bezplatný webhosting a repozitář kódu pro open source projekty a zdrojové kódy.

Obě strany nyní akvizici potvrdily oficiálně a GitHub, který byl dle posledních valuací oceňován na 2 miliardy dolarů, se tak stává reálnou součástí Microsoftu. Ten za něj nakonec zaplatil mnohem více a to 7,5 miliardy dolarů, v přepočtu 164 miliard korun, díky čemuž se GitHub stává druhou nejdražší akvizicí Microsoftu pod vedením CEO Satya Nadelly (na fotce nahoře uprostřed). Před 2 lety totiž Nadella neváhal za profesionální sociální síť LinkedIn zaplatit 26,2 miliardy dolarů.

github

28 milionů uživatelů a 85 milionů repozitářů s kódem

S nejnovějším přírůstkem do portfolia Microsoft každopádně významně upevňuje svoji pozici mezi vývojáři. GitHub totiž obsahuje 85 milionů repozitářů s kódem a celosvětově ho používá okolo 28 milionů uživatelů. GitHub se Microsoftu ale bude hodit například i v boji s konkurencí, například s Amazonem a jeho cloudovou službou AWS (Amazon Web Services), která se mezi vývojáři a uživateli těší násobně větší popularity než cloudová služba Azure od Microsoftu.

To ostatně potvrzují i slova CEO Microsoftu Satya Nadelly, který akvizici okomentoval slovy…

 „Prostřednictvím naší globální cloudové infrastruktury, služeb, partnerské sítě a přímého prodeje zásadně zvýšíme počet firemních/podnikových vývojářů využívajících GitHub.“

Microsoft Azure + Github a nový CEO

Právě Azure a GitHub může Microsoft nyní více propojit. V souvislosti s akvizicí se zároveň mění i vedení GitHubu. Novým CEO platformy se totiž stává zakladatel vývojářského nástroje Xamarin: Nat Friedman (rovněž vlastněno Microsoftem), zakladatel a teď už bývalý CEO GitHubu Chris Wanstrath se naopak přesune do Microsoftu, kde bude mít na starost technické záležitosti.

ms

foto: Microsoft PR

Diskuze (0)

Novinka

Anonym