Milan Kratina vyrazil na nákupy logistických parků. V Česku a Polsku utratil přes 6 miliard

Průmyslový fond ze skupiny Accolade hlásí čtyři nové přírůstky v portfoliu. U Kojetína koupil distribuční centrum pro Amazon.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kratina2

Foto: Accolade

Milan Kratina, zakladatel společnosti Accolade

0Zobrazit komentáře

Na velké nákupy si tento týden vyšlápl Milan Kratina. Fond z jeho skupiny Accolade koupil čtyři průmyslové a logistické parky, za kterými se vydal i za hranice. V Česku koupil jeden u Kojetína na Přerovsku a další tři si vybral v Polsku. Celková nákupní částka přesáhla 271 milionů eur, tedy více než 6,6 miliardy korun. Accolade Industrial Fund dohromady vlastní nemovitosti o pronajímatelné ploše více než 1,5 milionu metrů čtverečních a na nájemném ročně inkasuje přes 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun).

U Kojetína na Přerovsku fond patřící do skupiny Accolade, který byl založen v roce 2014 a je určen kvalifikovaným investorům, pořídil nedávno dokončené distribuční centrum pro společnost Amazon. Centrum se díky svému vybavení, šetrnému přístupu k životnímu prostředí i vysoké energetické soběstačnosti podle Accolade stalo jednou z nejmodernějších logistických nemovitostí v zemi.

Z polských nemovitostí koupil fond poslední fázi parku Štětín Zalom, zbylou část parku Górzow Wielkopolski, kde už část vlastní od letošního června, a Štětín Kniewska. „Poptávka po průmyslových nemovitostech je stabilní, stále se nejčastěji jedná o společnosti ze sektorů zpracovatelského průmyslu, logistiky, retailu a e-commerce,“ uvedl Milan Kratina, předseda představenstva Accolade Industrial Fund a šéf skupiny Accolade. Výrobních a skladových ploch je podle něj nedostatek, což táhne nájemné nahoru.

„V rámci fondu očekáváme začátkem příštího roku další růst nájmů. Ten umožňují inflační doložky, které vnímáme jako účinnou ochranu investic. Díky nim se nám daří minimálně z 80 procent inflační tlaky zmírňovat,“ doplnil Milan Kratina. Accolade Industrial Fund sdružuje už více než 2 800 investorů a za první pololetí dosáhl zhodnocení 5,45 procenta, což odpovídá očekávanému ročnímu zhodnocení 7 procent.

Portfolio fondu aktuálně tvoří 29 průmyslových parků s 96 nájemci v České republice, Polsku, Německu a na Slovenku. Jeho hodnota přesahuje 1,4 miliardy eur (přes 34 miliard korun). Fond přitom klade velký důraz na životní prostředí a udržitelnost a své portfolio buduje tak, aby patřilo k nejšetrnějším v Evropě. V loňském roce dosáhl atypicky rekordního zhodnocení přes 20 procent. Je však nutné zmínit, že na tento výnos měla velký vliv celková revaluace portfolia tažená snížením tržních výnosů (yieldů).

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym