Miliardář Bouška a spol. investují milion eur do plzeňského SentiSquare. To pomocí umělé inteligence zpracovává lidskou řeč

Peter BrejčákPeter Brejčák

pavel-bouska

Foto: Fazole Ventures

Miliardář, zakladatel společnosti Vafo a partner ve Fazole Ventures Pavel Bouška

0Zobrazit komentáře

Tuzemský technologický startup SentiSquare nedávno odmítl štědrou nabídku na akvizici ze Spojených států a místo toho se teď ozývá s jinou velkou novinkou. Od společnosti Ixperta a venture kapitálového fondu Fazole Ventures miliardáře Pavla Boušky na další rozvoj získal jeden milion eur, v přepočtu bezmála 26 milionů korun.

SentiSquare působí v oblasti tzv. natural language processing (NLP), tedy zpracovávání přirozeného jazyka. Jde o obor související s umělou inteligencí, který se zabývá porozuměním textu. V posledních letech podobné softwary, jež implementují řešení do firemních procesů, zažívají obrovský boom.

Na vlně zájmu se už od roku 2014 veze právě plzeňský SentiSquare, který algoritmy NLP využívá ke zpracování a analýze komunikace mezi firmami a jejich zákazníky. Automatizuje tak rutinní práce jako například přeposílání e-mailů na cílové adresy, odpovídání na časté dotazy nebo zpracování příloh. Dále zpracovává zákaznické zpětné vazby či nabízí analytiku hovorů pro call centra.

„Strojové učení kolem NLP je extrémně rychle se vyvíjející oblast. V podstatě každý měsíc v tomto oboru dojde k zásadnímu posunu. A protože je dnes téměř veškerá komunikace digitalizovaná a převeditelná na text, je obrovský tlak, aby se tyto algoritmy rozvíjely a aby fungovaly,“ říká Tomáš Brychcín, šéf startupu, jehož klienty jsou například E.ON, Rohlík.cz, Albert, T-Mobile, nebo AAA Auto.

Získané prostředky chce SentiSquare využít zejména na dokončení produktu tzv. „no-code“ NLP, pro jehož ovládání není potřeba žádný expert nebo specializovaný vývojář a obejde se bez napsání jednoho řádku kódu. Produkt by tak měl být dostupnější i pro menší firmy, které si je jinak nemohou dovolit.

Uvedení NLP společnost plánuje díky investici ještě letos a mělo by jí zajistit ještě výraznější růst. Už během uplynulého pandemického roku firma podle vyjádření pro CzechCrunch vyrostla nad očekávání a od nového řešení si slibuje další zvýšení příjmů, ačkoliv přesnější částky nechtěli zástupci SentiSquare komentovat.

sentisquare

Foto: SentiSquare

Tomáš Brychcín, CEO startupu SentiSquare

„Uplynulé období přineslo zejména úspěšnou validaci konkrétního využití vyvinuté technologie u řady významných klientů. Zároveň je téměř dokončený vývoj univerzálního nástroje, který zkrátí nasazení u klienta na minimum. Myslím, že tyto dosavadní úspěchy ve spojení s investicí jsou dobrým základem pro razantní škálování,“ říká Luboš Černý, který do SentiSquare investoval ještě jako soukromá osoba před třemi lety.

„Vývoj firmy sledujeme už od jejich spin-outu z univerzitního výzkumu,“ popisuje Pavel Přikryl, spoluzakladatel pražského byznys hubu Opero a partner ve fondu Fazole Ventures. V něm působí právě s miliardářem a majitelem globální pet-food společnosti Vafo Praha Pavlem Bouškou a bývalým bankéřem Lubošem Černým.

„Věříme týmu, jejich technologickému řešení a hlavně jeho přidané hodnotě pro řadu klientů, kteří řeší péči o zákazníky. Pánové ze SentiSquare mají před sebou velký úkol další expanze a jsme rádi, že jim v tom můžeme pomoci,“ uzavírá Přikryl.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym