Ministerstvo dopravy ČR odhaluje plán pro testování samořiditelných aut v běžném provozu

Filip HouskaFilip Houska

Ford_Fusion_AV_01_HR
0Zobrazit komentáře

Trend samořídících vozidel se zdá již pár let nevyhnutelným a reagovat na něj začíná i Česká republika. Vedle výstavby testovacího okruhu, o kterém se před časem mluvilo, přichází další iniciativa. Ministerstvo dopravy zveřejnilo materiál, který pojednává o testování autonomních vozů v normálním provozu, a to pomocí speciální datové infrastruktury na dálnicích.

Testy by měly probíhat zejména na dálnici D2 mezi Brnem a slovenskou Bratislavou, nicméně materiál, o kterém informuje server iDNES.cz s odkazem na Ministerstvo dopravy ČR, pojednává i o zájmu měst jako Ústí nad Labem nebo Mladá Boleslav. Do konce roku 2018 by měla fungovat spolupráce i s Německem na úseku dálnice D8 mezi hranicemi a zmíněným Ústím nad Labem.

Přečtěte si takéTaxify se odvolalo proti rozhodnutí pražského městského soudu a tvrdí, že není taxislužbaTaxify se odvolalo proti rozhodnutí pražského městského soudu a tvrdí, že není taxislužba

Hlavní roli v celém plánu, který je nazýván jako Vize rozvoje autonomní mobility, hraje evropský projekt C-Roads. Ten má za cíl kumulovat veškerá data, jež vozidla a zařízení na dopravních síti generují, a následně zasílat konkrétní informace týkající se provozu přímo k řidiči. Česká republika si zatím nejvíce pohrává s kooperativními systémy C-ITS, jež se instalují na 360 kilometrů dálnic (D1, D5, D11 nebo D52).

Ještě tomu předchází spousta práce

Informací o této vizi není zdaleka tolik, kolik je doopravdy potřeba. Materiál uvádí, že v průběhu druhé poloviny letošního roku budou teprve známy legislativní a technické podmínky, na základě kterých by šel tento plán realizovat. Nutné bude upravit zákony, především ukotvit možnost testování autonomních úrovní 4 a 5, respektive plné automatizace. Aktuálně je totiž možné testovat pouze autopilota.

uberself

Autonomní systémy testuje i alternativní přepravní služba Uber. A není jediná.

Další věcí je finanční náročnost celé akce. Stát zatím netuší, kolik taková příprava bude stát, nicméně přiznává, že celkovou podporu tohoto trendu bude zpočátku dotovat.

Foto: Ford Media Center, Uber

Diskuze (0)

Novinka

Anonym