Místo hotelu kanceláře. Prázdná parcela u brněnského Moravského náměstí po letech ožije

V Brně bude o další proluku méně. Na parcele, která po mnoho let zela prázdnotou, totiž vyroste kancelářská budova od ateliéru a53 architekti.

landmark_1

Foto: Trikaya

V místě, kde se kříží ulice Milady Horákové a Koliště, vyroste kancelářská budova

0Zobrazit komentáře

V Brně se nachází množství brownfieldů a proluk, kvůli nimž je jihomoravská metropole plná prázdných prostor nevyužitých pro bydlení ani podnikání. Podle aktuálních statistik brněnského magistrátu jejich rozloha v současnosti dosahuje 287 hektarů a patří mezi ně rozsáhlé oblasti jako Špitálka, Zbrojovka nebo jižní čtvrť Trnitá, ale i menší proluky v širším centru města. Jednou takovou je rohový pozemek u Moravského náměstí, který nyní pod taktovkou developerské společnosti Trikaya zaplní kancelářská budova od ateliéru a53 architekti.

Když člověk prochází brněnským centrem a ocitne se u Janáčkova divadla, o několik kroků později, v místě, kde se kříží ulice Koliště a Milady Horákové, mine nárožní parcelu, která poněkud nevzhledně zeje prázdnotou. Jde přitom o lukrativní pozemek přímo za hranicí historického jádra Brna – vzhledem k tomuto umístění byl dlouho v hledáčku developerů, jenže to s ním nebylo příliš jednoduché.

„Na místě plánovaného projektu Landmark stála historicky budova, na kterou v roce 1945 dopadla ruská bomba – od této doby je tam proluka. Často jsem jezdil okolo a toto místo mě vždy velmi přitahovalo. V roce 2013 jsem proto o pozemku začal aktivně zjišťovat informace a začali jsme ověřovat možnosti akvizice,“ vysvětluje Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

Veselý, jehož společnost se specializuje na výstavbu rezidenčních i retailových projektů v Brně, zjistil, že pozemek má italského majitele, který na něm plánuje postavit hotel. „Jenže majitel nečekaně zemřel a celý proces prodeje se na nějakou dobu musel odložit. Pozemek následně přešel na jeho děti a i přes poměrně komplikovaný proces se nakonec akvizici povedlo realizovat.“

landmark-4

Foto: Trikaya

Za návrhem objektu stojí ateliér a53 architekti

Místo původně plánovaného hotelu se zde Trikaya rozhodla vybudovat kancelářskou budovu Landmark Office Building, která na osmi podlažích nabídne celkem 7500 metrů čtverečních podlahové plochy. V přízemí vznikne otevřená lobby s recepcí a kavárnou, nad ní začnou postupně vyrůstat prostory pro kanceláře – na ty ve třech nejvyšších podlažích navíc navážou venkovní terasy a dominantou budovy bude terasa střešní, přístupná všem nájemcům.

„Nárožní parcela na brněnské Ringstraße představovala opravdovou výzvu. Dlouhodobě nezastavěná proluka je svázána mnoha regulativy a omezeními. Bylo též nutné reagovat na blízkost historického centra města, sousedství architektonicky výrazných budov a v neposlední řadě složitou dopravní situaci,“ vysvětluje architekt Petr Bořecký z ateliéru a53 architekti, který stojí za návrhem objektu.

Tvarosloví budovy pak předurčila oblouková uliční čára, díky které nebude mít budoucí pracovní zázemí ostré hrany. Koncept řešení stavby je dle slov architektů postaven na čistých horizontálních a vertikálních prvcích, které zpevňují dané obloukové nároží a ve svém prolnutí vytváří pravidelnou pevnou síť.

„Administrativní budova je transparentní, otevřená a průchozí. Obchodní parter a oboustranná kavárna přinese rozvoj uličního i vnitroblokového městského života. Na střeše budovy se bude nacházet zelená zahrada, která bude sloužit relaxaci budoucím zaměstnancům, zlepší životní prostředí a pomůže chránit budovu a okolí proti přehřívání v letních měsících,“ dodává Bořecký.

Trikaya již pro budovu získala stavební povolení a její realizace by měla začít v první polovině roku 2023. „Jméno projektu Landmark vzniklo poměrně živelně a spontánně. Proluka mezi ulicemi Koliště a Milady Horákové je skutečně ikonické místo – anglicky možné označit jako landmark, proto tento název budovy,“ uzavírá šéf společnosti Trikaya.

landmark-2

Foto: Trikaya

Dominantou stavby se stane střešní terasa se zelení

landmark-1

Foto: Trikaya

Díky novému objektu vznikne také klidný vnitroblok

Diskuze (0)

Novinka

Anonym