Mladý Číňan vytvořil „Teslu“ mezi elektrickými skateboardy s vlastní umělou inteligencí

redakceredakce

spec
0Zobrazit komentáře

Nejrůznější elektronická vozítka se pomalu, ale jistě stávají pro spoustu lidí jejich hlavním městským dopravním prostředkem. Ostatně na tomto rostoucím trhu se aktuálně snaží prorazit i ostravský startup XTND, který vyrábí vlastní elektro-skateboard na bázi umělé inteligence, která by měla při jízdě pomáhat se zabezpečením, optimalizací trasy, rozpoznáním svého uživatele, automatickým vypínáním / zapínáním a nebo optimalizací výkonu.

V Číně, konkrétně ve městě Šen-čen, kterému se stále častěji přezdívá čínské Silicon Valley, mu však roste velmi zdatná konkurence v podobě startupu Walnutt. Ten nyní vyrábí elektronický skateboard SPECTRA, který se rovněž chlubí umělou inteligencí pomahající především s celkovou kontrolou pohybu na základě chování svého majitele. Plně karbonový skateboard totiž vyhodnocuje chování a pohyby vašeho těla a sám díky umělé inteligenci usoudí, kdy například zrychlit nebo zpomalit.

lubo1

Přečtěte si takéLubo Smid z STRV: Na českém trhu jsme se stali známými, je potřeba to zopakovat v USALubo Smid z STRV: Na českém trhu jsme se stali známými, je potřeba to zopakovat v USA

Dále nabídne dobíjení za jízdy, 4 motůrky, extrémně kompaktní rozměry, voděodolnost, protiblokovací brzdový systém a v případě nejprémiovější varianty maximální rychlost 34 km/h při dojezdu 32 km (k dispozici budou tři varianty lišící se velikostí, váhou, rychlostí a dojezdem)

Za projektem stojí bývalý student robotiky na hong-kongské technické univerzitě Henri Pang, který se sám své dílo nebojí označit jako Teslu mezi skateboardy. K tomu mu má údajně pomoct i fakt, že jeho skateboard vzniká ve stejných továrních prostorech jako populární dron DJI.

spectra

A taktika evidentně zafungovala, jelikož projektu se v nedávné crowdfundingové kampani na portálu Indiegogo podařilo vybrat neskutečných 581 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 13,3 milionů Kč, čímž tvůrci překonali původní plán o zhruba 1100%.

Nejlevnější variantu Mini nabízející dojezd okolo 10km, při maximální rychlosti 19,9 km/h je pak možné předobjednat za 299 dolarů. Nejnabušenější verzi Silver s již zmíněným dojezdem 32 km při maximální rychlosti 34 km/h, je pak možné předobjednat 1199 dolarů, v přepočtu cca 27,4 tisíc Kč.