Mladý Číňan vytvořil „Teslu“ mezi elektrickými skateboardy s vlastní umělou inteligencí

redakceredakce

spec

Nejrůznější elektronická vozítka se pomalu, ale jistě stávají pro spoustu lidí jejich hlavním městským dopravním prostředkem. Ostatně na tomto rostoucím trhu se aktuálně snaží prorazit i ostravský startup XTND, který vyrábí vlastní elektro-skateboard na bázi umělé inteligence, která by měla při jízdě pomáhat se zabezpečením, optimalizací trasy, rozpoznáním svého uživatele, automatickým vypínáním / zapínáním a nebo optimalizací výkonu.

V Číně, konkrétně ve městě Šen-čen, kterému se stále častěji přezdívá čínské Silicon Valley, mu však roste velmi zdatná konkurence v podobě startupu Walnutt. Ten nyní vyrábí elektronický skateboard SPECTRA, který se rovněž chlubí umělou inteligencí pomahající především s celkovou kontrolou pohybu na základě chování svého majitele. Plně karbonový skateboard totiž vyhodnocuje chování a pohyby vašeho těla a sám díky umělé inteligenci usoudí, kdy například zrychlit nebo zpomalit.

lubo1

Přečtěte si takéLubo Smid z STRV: Na českém trhu jsme se stali známými, je potřeba to zopakovat v USA

Dále nabídne dobíjení za jízdy, 4 motůrky, extrémně kompaktní rozměry, voděodolnost, protiblokovací brzdový systém a v případě nejprémiovější varianty maximální rychlost 34 km/h při dojezdu 32 km (k dispozici budou tři varianty lišící se velikostí, váhou, rychlostí a dojezdem)

Za projektem stojí bývalý student robotiky na hong-kongské technické univerzitě Henri Pang, který se sám své dílo nebojí označit jako Teslu mezi skateboardy. K tomu mu má údajně pomoct i fakt, že jeho skateboard vzniká ve stejných továrních prostorech jako populární dron DJI.

spectra

A taktika evidentně zafungovala, jelikož projektu se v nedávné crowdfundingové kampani na portálu Indiegogo podařilo vybrat neskutečných 581 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 13,3 milionů Kč, čímž tvůrci překonali původní plán o zhruba 1100%.

Nejlevnější variantu Mini nabízející dojezd okolo 10km, při maximální rychlosti 19,9 km/h je pak možné předobjednat za 299 dolarů. Nejnabušenější verzi Silver s již zmíněným dojezdem 32 km při maximální rychlosti 34 km/h, je pak možné předobjednat 1199 dolarů, v přepočtu cca 27,4 tisíc Kč.