Moderní výuka. Microsoft a startup Kano umožňují dětem postavit si vlastní počítač a učit se programovat

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

kano-pc_3

Foto: Kano

0Zobrazit komentáře

Žijeme v éře informačních technologií a do budoucna jejich role ve společnosti s nejvyšší pravděpodobností neopadne, naopak. Je proto přinejmenším užitečné si už od útlého věku tento svět osvojovat, aby se stal přirozenou součástí schopností budoucích generací. Děti si s chytrými zařízeními začínají hrát čím dál tím dříve, ale jsou v zásadě prvními lidmi, kteří mají pouze minimum prostoru k základnímu pochopení fungování svých „hraček“.

Například Apple se už několik let snaží děti vzdělávat v oblasti porozumění programovacím jazykům a prohlašuje, že by se to mělo stát součástí jejich základního vzdělání. K podobnému úsilí se nyní připojil i Microsoft, ve spolupráci se startupem Kano ale vedle kódování klade větší důraz na hardware. Kano PC je dotykový tablet s Windows 10, který si děti složí sami.

Kano začalo v roce 2012 nápadem na vytvoření počítačové obdoby lega, kdy by děti měly možnost porozumět nové technologii sami prostřednictvím jednoduché stavebnice. O rok později proběhla velice úspěšná kampaň na Kickstarteru a za další rok byly po celém světě rozeslány první produkční verze počítačových stavebnic.

kano-pc_1

Foto: Kano

Na CzechCrunchi jsme Kano představili před dvěma lety a nyní londýnský startup překročil další velký milník ve formě navázání spolupráce s největší počítačovou firmou na světě.

Kano PC se skládá z tabletové části s displejem s úhlopříčkou 11,6 palce a odpojitelné klávesnice. Jedná se o plnohodnotný počítač se základním výkonem a poměrně širokou konektivitou – čtyřjádrový procesor Intel Atom s frekvencí 1,4 GHz doplňují 4 GB DDR3 RAM, SSD disk s kapacitou 64 GB a slot na microSD karty.

toothbrush-bamboo

Přečtěte si takéVětšinu obalů zubních past nelze recyklovat a končí na skládkách. Colgate se to chystá změnitVětšinu obalů zubních past nelze recyklovat a končí na skládkách. Colgate se to chystá změnit

Další zařízení lze k počítači připojit prostřednictvím USB 2.0 nebo 3.0, HDMI konektoru, 3,5mm sluchátkového jacku a samozřejmě nechybí ani Wi-Fi, Bluetooth a zabudovaný mikrofon.

Po úspěšném složení a zapnutí počítač nabootuje Windows 10 S, tedy verzi operačního systému, která umožňuje instalovat pouze aplikace z Microsoft Store. Kromě klasického výčtu softwaru jsou v něm předinstalovány také různé výukové moduly učící děti, jak počítače fungují po hardwarové i softwarové stránce.

V aplikaci How Computers Work (Jak fungují počítače) lze vytvářet emotikony prostřednictvím binárního kódu, Make Art prostřednictvím tvorby obrázků učí pracovat s jazykem CoffeeScript a aplikace Kano App Kano Projects dále rozvíjí schopnosti programovat. S Paint 3DMicrosoft Teams se ke vzdělávání v připojuje také počítačový gigant.

Jeden ze zakladatelů Kano, Alex Klein, řekl: „Všichni bychom měli mít průvodce, příležitost vytvořit počítač, upravit ho a osvojit si technologii, která tvoří naši společnost. Jsme nadšení, že můžeme tuto vizi sdílet s Microsoftem a společně vytvářet zkušenost s učením, tvořením a hraním si se silou Windowsu a kreativitou Kano.“

V době spuštění prodeje 21. října tohoto roku bude Kano PC se stovkami hodin výukových materiálů plně připravené pro zařazení do škol a žáci budou mít přístup k velké online komunitě Kano World. Stavebnici lze předobjednat už nyní za 300 dolarů (necelých 6 800 korun).

kano-pc_4

Foto: Kano

kano-pc_2

Foto: Kano

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym