Na Kolínsku roste nová odvykací léčebna. Investuje do ní i zakladatel Avastu Pavel Baudiš

Do zdravotnické péče tak vstupuje další z výrazných tváří antivirového obra. Dětský hospic buduje jeho dlouholetý ředitel Ondřej Vlček.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Pavel Baudiš, spoluzakladatel Avastu

0Zobrazit komentáře

V Doubravčicích na Kolínsku staví soukromá společnost odvykací léčebnu, hlavním investorem je přitom jeden ze zakladatelů antivirové a softwarové firmy Avast (dnes již Gen) Pavel Baudiš. Soukromé sanatorium má zastřešit společnost Novus Via. Zařízení s pětačtyřiceti lůžky v samostatných pokojích vyjde na nižší stovky milionů korun. Hotová je hrubá stavba, s otevřením se počítá na podzim příštího roku.

O dění informoval deník E15. „Hlavním finančním investorem je Baudiš, který pokryl zhruba čtyři pětiny investičních nákladů. Byznys plán počítá s tím, že si na sebe léčebna vydělá. Návratnost projektu je zhruba patnáct let,“ citoval deník jednatele společnosti Novus Via Ivana Bubeníčka.

Ve společnosti působí také adiktolog Petr Popov, má mít na starost provoz sanatoria. Zařízení nabídne léčbu lidem s psychosomatickými problémy způsobenými závislostmi na alkoholu, drogách, lécích a dalších návykových látkách. Podmínkou má být dobrovolné přihlášení k léčbě.

Místo vybrali investoři kvůli klidnému prostředí, blízkosti hlavního města a dojezdové vzdálenosti záchranné služby, řekl Bubeníček E15. Hotová je hrubá stavba, zbývá dokončit interiér a vybavit sanatorium zdravotnickými přístroji. Soukromá zařízení mohou podle Bubeníčka nabízet nadstandardní péči a zaručit stoprocentní anonymitu.

Soukromých zařízení pro léčbu závislostí je v Česku nedostatek, lůžkovou péči poskytují jen některá. Podle vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavly Chomynové ale jejich počet v posledních letech roste. „Vzhledem k tomu, že soukromá zařízení fungují mimo systém veřejného zdravotního pojištění a financování z veřejných zdrojů, však jejich přesný počet neznáme,“ řekla deníku Chomynová.

Psychiatrické léčebny ročně evidují dvanáct až třináct tisíc pacientů léčených kvůli závislosti na návykových látkách. Z toho sedm tisíc trpí závislostí na alkoholu a pět tisíc na nelegálních drogách, vyplývá z dat národního monitorovacího střediska.

Baudiš, jenž je podle magazínu Forbes osmým nejbohatším Čechem, svou investicí následuje dlouholetého šéfa Avastu Ondřeje Vlčka. Z pražské usedlosti Cibulka díky Nadaci rodiny Vlčkových, kam manželé vložili 1,5 miliardy korun, vzniká dětský hospic. Kavárna se tam má otevřít již letos, celý projekt má být dokončen za tři roky.

S přispěním ČTK

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo

Diskuze (0)

Novinka

Anonym