NASA vytvořila materiál jako z Terminátora, který je schopen se sám „vyléčit“

Michal PtáčekMichal Ptáček

term1
0Zobrazit komentáře

Jistě netřeba připomínat kultovní film Terminátor 2 a hlavního záporáka v podobě modelu terminátora T-1000, vytvořeného na bázi tekutého kovu, který byl schopen se sám po zásahu kulek a jiných předmětu vyléčit. Nyní se zdá, že nejsme zase tak daleko od doby, kdy něco podobného bude uvedeno do reálného světa.

Vědci z NASA a michiganské univerzity totiž vynalezli speciální materiál, který se zvládne sám opravit, tak aby vesmírné lodi dokázaly dlouhodobě odolávat nárazům poletujícího vesmírného odpadu, který létá až rychlostí 22 tisíc mil za hodinu.

Screen Shot 2015-07-28 at 02.25.17

Přečtěte si takéVybrali jsme 4 nejlepší online hry, které vás jednoduše naučí programovatVybrali jsme 4 nejlepší online hry, které vás jednoduše naučí programovat

Jak to funguje?

Materiál se skládá ze dvou vrstev polymerových desek, které jsou od sebe odděleny speciálním tekutým gelem. Při kontaktu s nebezpečným předmětem, kterým může být například vesmírný odpad nebo i kulka, gel díky dočasně zvýšené teplotě a kontaktu se vzduchem v místě nárazu ztuhne a následně se zatáhne, čímž se materiál v podstatě sám do pouhých 2 vteřin opraví.

Využití

Podle NASA je celý projekt zatím ve velmi ranné fázi, ale široké možnosti využití se samozřejmě nabízejí už teď. Od automobilového průmyslu, přes medicínu, až po vojenství.

foto: reprofoto Youtube