Nejkvalitnější záběry prvního přistání na Měsíci byly vydraženy za 41 milionů korun

Jiří SvobodaJiří Svoboda

nasa

Foto: NASA

Přistání na Měsíci mise Apollo 11

0Zobrazit komentáře

Na začátku července jsme informovali o příběhu Garyho George, který byl v 70. letech stážistou v NASA. Tehdy koupil od svého zaměstnavatele 65 krabic plných videofilmu z vesmírných misí za pouhých 218 dolarů a aniž by to on či NASA původně věděli, tři z pásek obsahovaly nejkvalitnější záběry přistání na Měsíci, které na světě existují.

Nyní šly tyto pásky do aukce ve slavné síni Sotheby’s s vyvolávací cenou 700 tisíc dolarů. Prodány byly nakonec za 1,8 milionu dolarů, v přepočtu si tedy dnes pětašedesátiletý George přišel na 41 milionů korun.

Celkem dvě hodiny záběrů obsahují první kroky Neila Armstronga a Buzze Aldrina po povrchu Měsíce, včetně slavného výroku Armstronga, že „je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“. I toto mohli lidé v roce 1969 pozorovat v živém přenosu ze Země, avšak v mnohem horší kvalitě.

Pásky jsou nepoškozené a velmi kvalitní a na rozdíl od jiných dobových záběrů netrpí ztrátou kvality videa nebo audia. Aukce proběhla přesně na 50. výročí přistání na Měsíci. Kupec prozatím zůstal anonymní.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym