Nejlepší českou hrou dekády je Kingdom Come. Cenu za videohru roku 2020 získala plošinovka Creaks

Michal MančařMichal Mančař

kingdom-come-deliverance-castle

Foto: Warhorse Studios

Česká hra Kingdom Come: Deliverance je oceňována i díky své realističnosti

0Zobrazit komentáře

České videohry za sebou mají své opožděné Oscary. Slavnostní vyhlášení České hry roku 2020, které se oproti původnímu termínu kvůli pandemii o rok zpozdilo, patřilo nejlepšímu loňskému titulu Creaks od studia Amanita Design. Už jedenácté předávání cen přineslo také jedno velice speciální ocenění, když zastřešilo online hlasování o nejlepší domácí videohru za dekádu od roku 2010. Tou se stalo středověké RPG Kingdom Come: Deliverance od Warhorse Studios.

O úspěchu Kingdom Come rozhodli fanoušci, cenu pro nejlepší hru loňského roku udělila Creaks porota složená z českých herních vývojářů, novinářů a dalších odborníků spojených s lokálním videoherním průmyslem. Ocenění byla vyhlášena během online streamu, který moderoval Filip Kraucher alias Fiola z herního magazínu Indian. Ten zástupcům vítězných vývojářů předal skleněné trofeje s ikonickou postavičkou kulatého herního žrouta Pac-Mana.

Plošinovka Creaks byla pro tvůrce z brněnského vývojářského studia Amanita Design mírnou odbočkou od jejich klasické tvorby adventur jako Machinarium, Samorost nebo Chuchel. Její zpracování se nicméně neslo zcela tradičně v duchu skvělé atmosféry, působivého audiovizuálního zážitku a zapojení mozkových závitů. První koncepty Creaks přitom vznikly jako nápady na diplomovou práci autorů.

creaks-amanita-design-mp

Foto: Amanita Design

Atmosférická hra Creaks od studia Amanita Design

Kingdom Come: Deliverance v bitvě o korunu nejlepší hry z let 2010 až 2020 porazilo silné soupeře, zanechalo za sebou i globální megahit pro virtuální realitu Beat Saber, remaster legendární gangsterky Mafia i její druhý díl nebo komplexní a nesmírně vysoce hodnocený simulátor sci-fi továren Factorio. Fanouškovské hlasování proběhlo v jedenáctém ročníku cen vůbec poprvé.

Zisk titulu nejlepší hry dekády ukazuje, že realistické dobrodružství zasazené do středověkých Čech neztrácí na popularitě ani téměř čtyři roky po svém vydání. Hra vyrazila do boje o pozornost hráčů už v únoru 2018, svým tvůrcům z Warhorse Studios ale ještě za loňský rok přinesla tržby ve výši čtvrt miliardy korun. Nedávno navíc oslavila čtyři miliony prodaných kopií.

Porota vybrala nejen celkově nejlepší titul roku 2020, ale ocenila i nejúspěšnější hry v dalších kategoriích. Kritériem pro nominaci bylo vytvoření hry primárně v Česku nebo její tvorba autory, kteří zde žijí. Nejzajímavější hrou zdarma se tak stala multiplayerová mobilní střílečka Shadowgun War Games od brněnských Madfinger Games, kteří během přenosu zároveň potvrdili práce na nové hře, jejíž detaily by mělo oznámit co nevidět.

Cenu za herní design získal získal psychologický horor Someday You’ll Return dvoučlenného týmu CBE Software. Nejlepším audiovizuálním zpracováním zaujala porotu celkový vítěz Creaks. V kategorii technického řešení uspěla gangsterská akce Mafia: Definitive Edition, modernizovaná předělávka jedné z nejoblíbenějších českých her od studia Hangar 13. Ocenění za přínos videohernímu průmyslu získal in memoriam zakladatel časopisu Excalibur Lukáš Ladra.

Nominace na hru roku byly oznámeny v rámci akce Czech & Slovak Games Week, která se letos konala v týdnu kolem svátku 17. listopadu. Událost domácí videoherní tvorbu představila světu a zároveň k jejímu vyzkoušení nalákala zájemce vysokými slevami na více než 260 titulů od stovky českých i slovenských vývojářů a studií. A to napříč všemi platformami od Steamu až po konzole.