Nejprve navrhli virtuální akci pro Red Bull, teď čeští Space Makers tvoří digitální kanceláře i meetingy jako ve videohře

Filip HouskaFilip Houska

space-makersStory

Foto: Lukáš Wagneter

Lukáš Černý, Václav Zamrazil a Karel Hirsch, tvůrci Space Makers

0Zobrazit komentáře

Nejprve jsem si připadal jako ve hře. Když jsem klikl na odkaz, který mě měl nasměrovat na videohovor, objevil jsem se v podobě jednoduché postavičky na mapě ve stylu klasických devadesátkových her. Chvíli jsem bloudil, až mě pak v lobby vyzvedl avatar, kterého ovládal kolega, a zavedl mě k virtuálnímu stolu, kde probíhal meeting. „Toto je jedna z map, kterou jsme na platformě Gather Town dělali,“ říkal mi po cestě Karel Hirsch, spoluzakladatel Space Makers.

Space Makers je mladý český startup, který tvoří virtuální a interaktivní prostory na videokomunikační platformě Gather Town. Pokud jste o ní ještě nikdy neslyšeli, pravděpodobně jste byli v dobách nařízených home officů uvázáni na Zoom, Microsoft Teams, Webex nebo Around. Americký startup Gather Town naopak přináší do běžných videohovorů gamifikační prvek s pocitem, že se skutečně nacházíte v kanceláři nebo na reálném eventu.

Videokonference totiž v Gather Townu probíhají v digitálních prostorách, které mohou být namodelovány přesně tak, jak vypadá vaše firemní kancelář nebo vysněný eventový prostor. Členové týmu se v nich pohybují pomocí avatarů a mají možnost nejen usedat ke stolům, kde se otevře okno s videem a může začít hovor se všemi účastníky, ale také si jít například pro virtuální šálek kávy nebo posedět na sedačce v open spacu.

Začalo to Red Bullem

Myšlenka virtuálního setkávání v podání Gather Townu, jehož tvůrci v březnu na svůj další růst nabrali 26 milionů dolarů (540 milionů korun) od uznávaného fondu Sequoia Capital, zaujala i Lukáše Černého, Karla Hirsche a Václava Zamrazila. „Běžné meetingy na Zoomu nebo Teamsech už nikoho nebaví, protože postrádají přirozenou interakci mezi účastníky. Gather Town tyto problémy částečně řeší,“ říkají pro CzechCrunch.

Vzhledem k tomu, že se Lukáš Černý podílí na globálních eventech společnosti Red Bull a spolupracoval i na projektu Red Bull Basement, jehož české verze byl CzechCrunch mediálním partnerem, měl v rámci příprav projektu na starosti i jeho přesun do online prostředí. „V rámci příprav jsem narazil právě na Gather Town, kde jsme event virtuálně uspořádali,“ říká Černý na společném hovoru.

spacemkrs-2

Foto: Space Makers

Virtuální kanceláře agentury Socialpark

„Šlo o čtyřdenní konferenci, kde byli lidé ze čtyřiceti zemí světa. Proto jsme museli řešit také časová pásma a přizpůsobovat tomu i program konference. Gather Town je v tomto skvělý – účastníci se tam mohou připojovat prakticky kdykoliv a sami si určovat, kam půjdou, co je zajímá, s kým chtějí zrovna mluvit a podobně,“ doplňuje Černý.

Na konferenci mimo jiné proaktivně vystupovali i mentoři. Převtělení do svých virtuálních avatarů chodili za jednotlivými účastníky a konzultovali s nimi jejich nápady. Po place pobíhali dokonce i novináři, kteří se s týmy zavírali do media roomů a dělali rozhovory. „Bylo to fakt napěchované zážitky, povedlo se to na výbornou,“ dodává Černý.

Mapy ve 3D, které nikdo nedělá

Poté, co byl Red Bull Basement u konce, se Lukáš Černý rozhodl se do designování map pro virtuální setkání vhrnout i na tuzemském trhu. „Nikdo to tady nedělal, takže byla ideální příležitost. Navíc se nám nativní mapy od Gather Townu příliš nelíbily– a v tom jsme viděli příležitost jak se odlišit od konkurence a rozhodli jsme jim dát punc větší propracovanosti,“ zmiňuje pro CzechCrunch.

Spojil se proto s Karlem Hirschem a Václavem Zamrazilem, se kterými založil Space Makers. V rámci startupu tým doplněný o externí grafiky navrhuje interaktivní mapy podle představ klienta a zajišťuje virtuální eventy, workshopy nebo meetingy právě na platformě Gather Town, kde mimo jiné startup působí jako oficiální partner.

„V Evropě jsou zatím jen čtyři oficiální partneři Gather Townu. Naše konkurenční výhoda pak spočívá v našich zkušenostech s pořádáním offlinových eventů pro desítky tisíc lidí, takže umíme tyto dovednosti využít i při vymýšlení optimální struktury prostoru pro daný event,“ doplňuje Černý a dodává, že jejich ceny se pohybují v řádech nižších desítek tisíc až po stovky tisíc korun.

space-makers-2

Foto: Lukáš Wagneter

Zakladatelé českého startupu Space Makers

„Cena je variabilní a záleží, o jak komplexní mapu půjde. Chceme být v pozici, kdy si náš produkt bude moci dovolit i malý startup, který za virtuální prostor nemůže zaplatit stovky tisíc,“ doplňuje Karel Hirsch a konkretizuje, že ne vždy musí jít vyloženě o kanceláře. „Třeba teď makáme na mapě pro jednu stavební firmu, která je spíše staveništěm a jsou na ní bagry,“ dodává s úsměvem Václav Zamrazil, další z tvůrců.

Pro zakladatelskou trojici, která na výrobě map spolupracuje s grafiky, je navíc klíčové, aby se s klientem dohodli na tom, k čemu bude daný prostor využíván a podle toho jej i navrhnout. Pokud jde o konkrétní událost, kterou chce firma v Gather Townu uspořádat, řeknou si všechny náležitosti, tým ze Space Makers si je namodeluje a pak překlopí do digitálního prostředí. „Už jsme vytvořili několik desítek takových map,“ zmiňuje Lukáš Černý.

Několik úspěšných eventů otevřelo dveře další spolupráci a Space Makers se stali oficiálními partnery Gather Townu. A jak zástupci startupu zmiňují, Američané jsou z nich nadšení. Důvodem má být hlavně propracovanost map, které jsou v 3D pojetí a často vystihují i ty nejmenší detaily, čímž jsou na Gather Townu unikátní. Navíc mají možnost promlouvat do toho, jak se bude platforma vyvíjet.

„Gather Town nemá přímý vztah s klienty – je spíš zprostředkovatelem prostoru a serverů. Mezi námi je čistě partnerský vztah. My jsme placeni za tvorbu prostředí, oni jsou placeni za využívání jejich serverů a kapacit, které tam jsou k dispozici,“ objasňuje Černý byznysové modely, na kterých obě firmy staví. Letos by pak pak Space Makers měli dosáhnout obratu na úrovni 7 milionů korun – odhadovaný čistý zisk však zatím nekomentují.

spacemkrs-3

Foto: Space Makers

K úspěšné jízdě v českém rybníčku jim dopomáhají i nové spolupráce s českými firmami. Mezi jejich klienty patří například Česká spořitelna, marketingová a komunikační agentura VMLY&R, švédská televize SVT nebo marketingová agentura Socialpark, za níž stojí influencer Jiří Král spolu se svým bratrem Petrem.

„Chceme se stát zavedenou agenturou pro pořádání virtuálních eventů a vytváření online prostorů na míru. Rádi bychom využili kontakty, které máme v zahraničí, a skrze ně připravit expanzi na další trhy. Zároveň stále chceme zlepšovat kulturu a kvalitu virtuálních eventů a mítinků v Česku,“ doplňuje Karel Hirsch a zmiňuje, že jsou otevřeni i investicím.

Otevřeni jsou ale paradoxně i konkurenci. Vzhledem k tomu, že jde o mladý trh a popularita hybridních setkávání nabírá na popularitě, je podle Hirsche otázkou času, kdy konkurenční startup přijde. „Sami na proměnu tohoto segmentu nestačíme, a proto vznik konkurence, ať už na stejné, nebo jiné platformě, vítáme. Povede totiž k transformaci tohoto odvětví a jeho celkovému růstu,“ zakončuje.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym