Netflix je v dluhu přes 20 miliard dolarů

Filip HouskaFilip Houska

netflix_080117_2
0Zobrazit komentáře

Jedna ze světově nejrozšířenějších služeb pro streamování filmů a seriálů, americký Netflix, se za dobu své dvacetileté existence může chlubit vskutku zajímavými statistikami. Například okolo 104 milionů platících uživatelů (25% nárůst oproti minulému roku) nebo 50 originálních děl, které jen za tento rok nasbíraly 91 nominací na cenu Emmy. Za zmínku nicméně stojí i nyní jeden nelichotivý údaj – zadluženost.

Netflix se aktuálně pohybuje v červených číslech s částkou okolo 20,5 miliard dolarů (cca 451 miliard korun), a to z pohledu krátkodobých i dlouhodobých dluhů. Důvodem je podle serveru LA Times kladení intenzivnější důrazu na produkci vlastních filmů a seriálů, což logicky zvyšuje náklady. Navíc se očekává, že v letošním roce by měla suma na výrobu originálního obsahu přesáhnout dalších 6 miliard.

spacex

Přečtěte si takéMuskovo SpaceX se stává čtvrtou nejhodnotnější soukromou tech firmou v USAMuskovo SpaceX se stává čtvrtou nejhodnotnější soukromou tech firmou v USA

Společnost, za kterou stojí Reed Hastings, na tom není dobře ani po stránce cash flow – ke konci června vykazovala negativní bilanci volných peněžních prostředků na hranici rekordních 608 milionů dolarů. V kvartálu končícím k 30. březnu to bylo 423 milionů.

netflix_080117_1

Nové ústředí společnosti v Hollywoodu

Reakce na nátlak konkurence

Netflix není na poli streamovacích služeb jediným. Jsou tady Amazon, Hulu nebo HBO, hráči, jejichž sílu není radno podceňovat. To je jeden z primárních důvodů, proč se Netflix snaží tlačit peníze investorů do originálních (a drahých) projektů, aby byly dostupné pouze u něj. Pravděpodobně by se mělo jednat o správnou strategii, nicméně je zapotřebí návratnost, která se této platformě zatím vyhýbá, což dokazuje i letošní predikce odtoku čisté hotovosti ve výši až 2,5 miliard dolarů (o 800 milionů více jak v roce 2016).

Dalším důvodem pro tvorbu co největšího množství vlastních filmů a seriálů, jež má podle nejlepšího scénáře zaujímat 50 procent všeho obsahu, je neustálý růst licenčních poplatků od televizních společností. Podle všeho těmto společnostem Netflix odvádí sumy v řádech milionů dolarů.

„Nikdo není dominantním hráčem napořád…“

Prognózy nejsou nijak lichotivé. I když službě, která produkuje například fenomény The Stranger Things nebo Narcos, investoři stále věří a zastávají teorii, že „musíš peníze utratit, aby si je mohl vydělat“, řada expertů tolik shovívavých není. Mike Vorhaus, prezident mediální poradenské firmy Magid Advisors, komentuje aktuální dění následovně:

„Nikdo není dominantní hráčem napořád. Myslím, že budou potřebovat i štěstí k tomu, aby se v dluzích neutopili úplně.“

Foto: Netflix Media Center

Diskuze (0)

Novinka

Anonym