Netflix v obřím obchodu koupil práva ke knihám Roalda Dahla. Točí i sérii ze světa Karlíka a továrny na čokoládu

Filip HouskaFilip Houska

willy-wonka

Reprofoto: Warner Bros./YouTube

Johny Depp alias Willy Wonka v Karlíkovi a továrně na čokoládu

0Zobrazit komentáře

Byl pilotem britských vzdušných sil, než naplno našel vášeň v psaní. Od 40. do 90. let minulého století pak velšský autor Roald Dahl napsal desítky zpravidla dětských knížek, z nichž se několik stalo naprostým kultem. Například Karlík a továrna na čokoládu. Nyní jeho kolekci kupuje ve velkém obchodě Netflix, který ji použije pro nové filmy a seriály.

Největší televizní streamovací služba světa, která má přes 200 milionů aktivních diváků, kupuje společnost Roald Dahl Story Company (RDSC), jež schraňuje autorská práva po již zesnulém spisovateli Roaldu Dahlovi. Netflix tak získá přistup ke všem jeho příběhům a podle odhadů magazínu The Hollywood Reporter jde o jeho největší akvizici.

Předpokládá se, že Netflix za celou kolekci Dahlových děl zaplatil více než 100 milionů dolarů, tedy přes dvě miliardy korun. Za to získal práva k ikonickým knížkám jako Karlík a továrna na čokoládu, kde excentrický podnikatel Willy Wonka buduje velké čokoládové impérium, nebo Jakub a obří broskev. Za zmínku stojí i Matylda nebo Obr Dobr.

Pro Netflix zároveň nejde o novou zkušenost s Roald Dahl Story Company. Už před třemi lety s firmou navázal partnerství, a dokonce je v procesu nový seriál ze světa Karlíka a továrny na čokoládu, na kterém pracuje oceňovaný režisér Taika Waititi spolu se scenáristou Philem Johnstonem. Ve spolupráci se Sony a Working Title se tvoří i muzikálová adaptace Matylda.

„Všem lidem, kteří se na tomto příběhu dosud podíleli, patří velké poděkování. Do budoucna se těšíme, že budeme pokračovat v úzkých pracovních vztazích, které RDSC navázala s držiteli práv, vydavatelskými, divadelními a zábavními partnery a mnoha dalšími, abychom chránili a rozvíjeli velký odkaz těchto milovaných příběhů,“ píše Netflix.

Jak ředitel RDSC a Dahlův vnuk Luke Kelly říká pro deník The Guardian, knížky jeho dědečka se stále ve vysokém tempu prodávají, a proto věří, že právě užší spolupráce s Netflixem tento zájem ještě více podpoří. Jaké tituly se ale budou nadále adaptovat, je zatím nejasné. Netflix má mít ovšem k dispozici šestnáct knížek, s nimiž chce pracovat.

Pro giganta na poli televizních streamovacích služeb jde také o další náboj proti jiným platformám, typicky Disney+ a HBO GO, s nimiž si sice z podstaty přímo nekonkuruje, ale i tak se snaží získávat pokud možno ty nejexkluzivnější kontrakty. Netflix má například zajištěnou smlouvu s Ryanem Reynoldsem na film 6 Underground, jenž měl nesmírně štědrý rozpočet 150 milionů dolarů, nebo se Shondou Rhimes, tvůrkyní Chirurgů.