Newyorští designéři navrhli minimalistický batoh vyrobený z plastového odpadu

Filip HouskaFilip Houska

solgaarddaypack_czechcrunch-1
0Zobrazit komentáře

Likvidace neustále přibývajícího plastového odpadu je jednou z nejaktuálnějších ekologických iniciativ, kterou řeší čím dál více společností. Některé chtějí plasty sbírat z vod, některé je chtějí přestat zcela nabízet a některé z nich plánují vyrábět oblečení či doplňky. To je případ newyorského startupu Solgaard Design, který chce možnou zkázu planety proměnit ve stylové batohy.

Na crowdfundingové platformě Kickstarter představuje batoh pod jednoduchým označením Daypack, který má být v případě úspěšné kampaně vyráběn výhradně z mořského plastového odpadu. Tvůrci dokonce uvádí, že na produkci jednoho kusu bude použito okolo 2,3 kilogramu odpadu, konkrétně nalezeného v okolí Malediv, jež mají být první lokalitou, odkud se budou vyhozené plasty k výrobě sbírat.

daypack_cc

Po nasbírání dostatečného množství se plasty očistí, roztřídí a následně rozehřejí, aby se z nich daly zformovat části určené pro výrobu malých vláken. Ta se poté „upletou“ do jakési plastové tkaniny, jež bude sloužit k vytvoření designového batohu, který bude nejprve nabízen ve dvou barevných provedeních – minimalisticky černé a světle modré.

Daypack jako takový nicméně nebude určen jen pro ty, kteří vyloženě dbají o životní prostředí a chtějí tento boj podpořit za každou cenu. Díky své multifunkčnosti bude Daypack ideální volbou také pro pravidelné cestovatele nebo ty, kteří s sebou každodenně nosí spoustu věcí. V prostoru o objemu 17 litrů nabídne dostatečné místo nejen pro nejrůznější doplňky nebo oblečení, ale také pro 15palcový notebook, pro nějž bude k dispozici dedikovaná polstrovaná schránka.

daypack_cc1

Ekologický batoh od Solgaard Designu dále přijde s organizační přepážkou, řadou bočních kapes nebo obecnou odolností vůči vodě. A aby byla ekologická iniciativa ještě více podpořena, součástí má být i speciální brčko z nerezové oceli, pravděpodobně proto, že se o brčkách také hojně mluví jako o jednom ze značných faktorů ve znečišťování životního prostředí.

cyril-klepek-1

Přečtěte si takéCyril Klepek: Ekonomické zpomalení je na obzoru. Záchranným kruhem může být cirkulární ekonomikaCyril Klepek: Ekonomické zpomalení je na obzoru. Záchranným kruhem může být cirkulární ekonomika

Co se týče ceny, tvůrci jej nabízí za minimálně 64 dolarů (necelých 1 500 korun) s očekávaným doručením v průběhu května příštího roku, a to po celém světě. Jak u crowdfundingových platforem bývá zvykem, k dispozici jsou i další, pro někoho výhodnější balíčky. Cílová částka 25 tisíc dolarů už byla splněna, aktuálně má „eko“ batoh vybráno už přes 38 tisíc dolarů (přes 850 tisíc korun).

daypack_cc2

Oblečení a doplňky jako skvělé využití plastů

I když pravděpodobně existuje několik firem, které ze spotřebovaných plastů vyrábějí užitečné produkty (zejména z módní oblasti), tím nejvýraznějším je německý gigant Adidas, který například před dvěma lety ve spolupráci s organizací Parley for the Oceans představil tenisky vyrobené z 95 procent z mořských plastů, aby jich o rok později prodal přes jeden milion. A protože se tato iniciativa velmi chytla, začal před nedávnem vyrábět z plastů také sportovní oblečení.

adidasparley1

Foto: Solgaard Design; Adidas

Diskuze (0)

Novinka

Anonym