Nové rozšíření pro prohlížeč Chrome pomáhá s výukou cizích jazyků při sledování Netflixu

Michal PtáčekMichal Ptáček

netflix-mac
0Zobrazit komentáře

Sledování filmů s titulky a v originálním audio znění patří k oblíbeným a zaručeným způsobům, jak si zlepšit dovednosti v cizím jazyce. A platí to zejména v případě lidí, kteří disponují alespoň takovou znalostí konkrétního jazyka, aby si dokázali dát jednotlivá slova a věty do srozumitelných souvislostí.

Právě na tuto skupinu se zaměřila i dvojice vývojářů David Wilkinson and Ognjen Apic, kteří vytvořili jednoduché rozšíření pro streamovací službu Netflix s názvem Language Learning with Netflix. To po nainstalování do prohlížeče nabízí možnost při sledování populární filmové platformy zobrazit titulky ve dvou jazycích zároveň a zlepšovat tak své jazykové znalosti.

Podporovány jsou desítky jazyků včetně češtiny. Pokud má vybraný film nebo seriál přímo na Netflixu i české titulky, využije rozšíření právě je, a pokud je nemá, překládá strojově přes překladač, takže ne všechny věty jsou úplně dokonalé. Při přejetí myší na konkrétní slovo se navíc zobrazí slovník s vysvětlivkou a překladem, přičemž na základě zvolené znalosti jazyka pak rozšíření zároveň upozorňuje i na méně známá slova tak, aby pomohlo uživateli si je lépe zapamatovat.

netflix-titulky

„Pro některé jazyky, například perštinu, je dostupné velmi malé množství vzdělávacích materiálů. I proto jsme vytvořili toto rozšíření, které spojuje výuku cizího jazyka s něčím, co je lidem blízké,“ říká první z dvojice tvůrců.

Ne každý snímek je nicméně pro vzdělávací účely vhodný. Proto tvůrci sestavili vlastní katalog doporučených filmů a seriálů vhodných ke studiu a jako bonus přibalili i funkci zpomalení dialogu, pomocí které si lze scénu přehrát zpomaleně slovo po slově a důrazněji se tak zaměřit na kritičtější pasáže.

Drobnou nevýhodou je fakt, že rozšíření lze používat pouze v rámci prohlížeče Google Chrome. Pokud si tedy Netflix pouštíte například na vaší chytré televizi, herní konzoli nebo tabletu, budete se muset i nadále spolehnout na tradiční způsoby výuky.