Nový fotbalový stadion v Hradci Králové má zelenou. O víkendu bude na prvním zápase vyprodáno

Stavební práce zatím nekončí, stavbu jako celek má město převzít až po získání kompletně všech kolaudačních rozhodnutí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

hl20230731-strabag-hradec-min

Foto: Strabag

Nový fotbalový stadion v Hradci Králové

0Zobrazit komentáře

Bude to svátek fotbalových fanoušků. A nejen těch z východu Čech. Ostatně velkých fotbalových svatostánků se u nás zrovna moc nestaví. Na tom v Hradci Králové se ale po letech čekání v sobotu odehraje první ligový zápas, domáci Votroci se postaví proti Českým Budějovicím. Má být vyprodáno. „Těším se jako malý kluk, jdeme s kamarádem a doufám, že Hradec zaslouženě vyhraje,“ řekl CzechCrunchi fanda východočeského mužstva Ondřej.

A zalitoval, že se nepodařil původní záměr Votroků, tedy zahájit novou éru na ještě voňavém a lesklém stadionu s nějakým slovutným soupeřem, jako je třeba rakouský Rapid Vídeň. To by ovšem sportovní aréna musela být zkolaudována dřív. A k tomu kvůli průtahům nedošlo.

Stavební úřad vydal kolaudaci na větší část nového multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové až nyní. Ze strany města a správce stavby tím začal proces převzetí těch částí stadionu, které mají potřebná kolaudační rozhodnutí pro sobotní fotbalové utkání. Otevření stadionu, jehož dokončení se oproti plánům zpozdilo, umožňuje dohoda města a zhotovitele stavby o převzetí a užívání její větší části. Stavbu jako celek by mělo město převzít do konce srpna.

„Podařilo se získat poslední razítko k tomu, aby se na stadionu mohlo v sobotu hrát. Nyní tak můžeme naplnit usnesení, které v úterý schválili zastupitelé, tedy převzít fotbalovou část stavby multifunkční arény a se stavebním sdružením podepsat dohodu, která stanovuje podmínky a zodpovědnost v rámci užívání převzaté části stavby,“ uvedla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová. Podle ní bude na prvním utkání na novém stadionu plno. „Vstupenky zmizely během několika desítek minut,“ dodala.

20230731-strabag-hradec-canon-108-min

Foto: Strabag

Nový fotbalový stadion v Hradci Králové

Pokud by se nepodařilo stadion připravit na sobotní domácí utkání FC Hradec Králové, musel by klub celou podzimní část první ligy odehrát v Plzni, kde měl domluvený případný exil pro svá domácí utkání. „Stavební práce ale tímto nekončí, stavbu jako celek město převezme až po získání kompletně všech kolaudačních rozhodnutí, současně se bude pokračovat na odstranění dílčích nedodělků a vad, které město se svým správcem stavby eviduje,“ uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek.

Dohodu mezi městem a stavebním konsorciem, v jehož čele je stavební firma Strabag, o převzetí a užívání části stavby schválili hradečtí zastupitelé 1. srpna. Dohoda je důležitá z toho důvodu, že podle smlouvy o dílo bylo možné převzít stadion pouze jako celek.

Podle radnice proto město muselo přijít s alternativním návrhem, kdy by bylo možné převzít jen části stadionu a ke stávající smlouvě o dílo tak uzavřít dohodu o podmínkách převzetí a užívání části díla. Dohoda stanoví, za jakých podmínek a za co bude dál – i ve vztahu k převzaté části – odpovídat zhotovitel, uvedli zástupci města.

„Formálně teď město převezme část stadionu, tím pádem se aktivuje i smlouva s pronajímatelem, jímž je FC Hradec Králové. A v tu chvíli je vše připraveno za podmínek dohody, která byla v úterý odsouhlasena, k odehrání zápasu,“ řekl Řádek.

Dohoda předpokládá, že město převezme jen takovou část stavby, která bude stavebně dokončena, bude mít příslušná povolení a nebude mít vady, které by bránily jejímu užívání, zejména pak odehrání fotbalových zápasů, a která bude pro fotbalová utkání certifikována ze strany Fotbalové asociace ČR.

Stavba arény za 763 milionů korun včetně DPH nabrala zpoždění, začala v srpnu 2021 a původně měla být hotová k 30. červnu. K tomu ale nedošlo. Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Kapacitu bude mít 9 300 diváků.


S přispěním ČTK