Nový Matrix má první reakce. Pokračování kultovního sci-fi je skvělé i zvláštní, rozdělí publikum

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ccwatchx38-1

Foto: Vertical Ent.

Nový Matrix má první reakce

0Zobrazit komentáře

Je tady páteční podvečer a s ním další vydání newsletteru CC Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Jelikož do premiéry čtvrtého Matrixu zbývá už jen necelý týden, na internetu se objevily první, nadšené i frustrované reakce. Pokračování kultovního sci-fi jistě rozproudí velkou diskuzi.

Poměrně jednoznačně pozitivnímu přijetí se naopak prozatím těší nová řada Zaklínače, která právě dnes vyšla na Netflixu. Vedle ní jsme si připravili například také trailer na nová Fantastická zvířata nebo doporučujeme zhlédnout vizuálně podmanivý dokument o korálových útesech.

Aby vám naše shrnutí a doporučení propříště neuniklo, můžete se k odběru newsletteru CC Watch přihlásit zde.

***

Co hýbe světem filmu a televize

První reakce na Matrix Resurrections: Pokračování legendárního sci-fi mělo včera světovou premiéru a novináři se okamžitě vydali na sociální sítě zpravit o tom, jaké je. Na rozdíl od samotného filmu přitom nelze mluvit o žádných velkých překvapeních. Jak naznačovaly už dřívější reakce z testovacích projekcí, půjde o velice polarizující dílo.

Něco podobného ostatně platilo už pro trailery, které představily nepochopitelně zmrtvýchvstalého Nea a Trinity se ztrátou paměti. Detaily děje znají jen ti, co snímek viděli, vše se nicméně točí okolo změn pojetí virtuálního světa, rozsáhlé hře s odkazy a návratu do Matrixu.

Na jedné straně jsou názory, podle nichž meta rovina Resurrections funguje skvěle a velice chytrým způsobem se jí daří reagovat na odkaz původní trilogie i dále na něm budovat. U některých film vzbuzuje nadšení a údiv. Je ambiciózní, inovativní ve svém konceptu, odvážně zcela převrací atmosféru předchozích dílů do zcela komediální roviny.

Na druhé straně je frustrace z nekonečného vysvětlování a přílišného odkazování na sebe sama. Z Matrixu je najednou v zásadě velice složitá romantická komedie s akčními scénami, připomínajícími styl natáčení z filmů o Jasonu Bournovi. Velká část komentujících se shodne na tom, že Resurrections je lepší než Reloaded Revolutions a oceňuje přinejmenším snahu pokračování pojmout jinak.

V každém případě se ale zdá, že Matrix Resurrections bude událost, o níž se bude dlouho mluvit. Padají zmínky o třetí světové válce mezi příznivci a odpůrci nebo o podobné situaci jako u Star Wars: Poslední z Jediů. Novinka prý dokonce otevřeně tematizuje mizerné přijetí druhého a třetího Matrixu.

Denis Villeneuve chystá další velké sci-fi: Jeden z dnes nejznámějších hollywoodských režisérů momentálně připravuje natáčení druhé části Duny a zvažuje trilogii, na seznam mu teď ale přibyl ještě další projekt. Nebude to nic menšího než adaptace oceňovaného sci-fi Setkání s Rámou od Arthura C. Clarka, známého hlavně díky knize 2001: Vesmírná odysea. Příběh dalšího Villeneuvova filmu se bude točit kolem zkoumání tajemného objektu nedaleko Jupitera v roce 2131. Je to kosmická loď, která může být hrozbou? To se bude snažit zjistit lidská posádka – stačí si vzpomenout na temný obelisk z 2001 a je jasné, že nepůjde o žádnou přímočarou střílečku.

Na co jsme zvědaví

První díl Fantastických zvířat měl složitý start kvůli navazování na Harryho Pottera, druhý se potýkal s překombinovaným dějem, kolem třetího zase krouží výměna herců jedné z hlavních postav. Nová kapitola kouzelnických příběhů to zkrátka nemá jednoduché. Totéž bude platit pro hrdiny Brumbálových tajemství, kteří stojí před otázkou, jak zabránit blížící se válce mezi kouzelníky a mudly. Grindelwaldova armáda neustále sílí a Brumbál, Mlok Scamander i další čelí velkému nebezpečí. Více v samostatném článku.

Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

  1. Případ Roubal
  2. Hawkeye
  3. Papírový dům (Netflix verze)
  4. Arcane: League of Legends
  5. Zaklínač

Nejnavštěvovanější filmy:

  1. V nemilosti
  2. Poslední souboj
  3. West Side Story
  4. Spider-Man: Bez domova
  5. Shoky & Morthy: Poslední velká akce

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)

***

Další zprávy, tipy na novinky a trailery, na něž jsme zvědaví, nebo výběr zajímavých filmů i seriálů, které stojí za vidění, najdete v kompletním vydání newsletteru CC Watch.

Pokračování nového newsletteru CC Watch si můžete přečíst zde.