Nový pavilon goril otevře pražská zoo v září. Připomíná kamerunskou vesnici i prales

Současné stanoviště primátů je v záplavovém území. To nové za tři sta milionů nabídne vnitřní i venkovní expozici s velkým prostorem pro zvířata.

Eliška NováEliška Nová

gor-2

Foto: Zoo Praha

Nový pavilon goril připomíná kamerunský venkov

0Zobrazit komentáře

Svatý Václav je patronem českých zemí, nově bude dohlížet i na pražské gorily. Ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek oznámil termín, kdy se otevře dlouho plánovaný nový pavilon pro tyto největší žijící primáty. Bude to 28. září, tedy právě na Václava.

Miroslav Bobek na svém facebookovém profilu napsal, že pavilon už stojí, zoo má ale před sebou ještě náročné dokončovací práce. „Nový pavilon jsme koncipovali tak, aby návštěvníkům poskytl zážitek cesty Kamerunem. Ještě před vchodem se ocitnou na červené africké půdě,“ vylíčil.

Na nový pavilon vypsala zoo v roce 2014 spolu s Českou komorou architektů architektonickou soutěž. Uspěla v ní architektonická a projekční kancelář ABM architekti. Dohromady má mít pavilon rozlohu dva a půl tisíce metrů čtverečních, venkovní dalších tři tisíce metrů čtverečních.

Pavilon má splynout se svým okolím, čemuž napomůže zelená střecha. Expozici staví od roku 2019 společnost Strabag. Kapacitu má mít okolo sto padesáti lidí. Investice za bezmála tři sta milionů korun je nezbytná především proto, že současné stanoviště primátů je v záplavovém území.

Gorily sice mohou do protipovodňové věže, v roce 2013 byla ale málem zaplavená i ta. Pro zvířata je navíc přesun velmi stresující. Gorily nížinné patří k ohroženým druhům a pražská zoo sehrává velkou roli v jejich ochraně. A to nejen v Troji, ale i v jejich domovské Africe.

Zoo s novým pavilonem plánuje udělat takovou malou Afriku v Praze. Objeví se tak například Toulavý autobus, který bude vozit děti. Jde o autentické vozidlo, které brázdilo cestu mezi pralesy a kamerunským hlavním městem Yaoundé a převáželo tady stovky školáků. „Když dosloužilo, nechali jsme je přepravit do Prahy,“ popisuje Bobek.

gor

Foto: Zoo Praha

V pražské zoo se v září otevře nový pavilon goril

Atmosféru navodí i vnitřní prostory pavilonu, které mají evokovat cestu po nezpevněných cestách kamerunského venkova až do vesnice na okraji pralesa. „Tu reprezentuje školní třída vybavená autentickými lavicemi. V této stylizované vesnici bude i první expozice se zvířaty,“ vypráví dál ředitel.

Kromě goril naleznou v pavilonu stanoviště také krečkomyši obrovské, jež jsou známé také pod názvem krysa obrovská. Jde o velmi zajímavé hlodavce, kteří se cvičí pro hledání min a dokážou odhalit i tuberkulózu. Křečkomyši doplní kaloni plaví, afričtí příbuzní netopýrů.

Zoo chce návštěvníky zavést rovněž do tropického deštného lesa. Napodobuje přitom ten, kde už byly původní porosty vykáceny, i ten, na který zatím člověk neměl vliv. „Pro vytvoření jeho věrohodné iluze jsme udělali naprosté maximum. Z betonu vymodelované kmeny doplní množství živých rostlin a skrápění vodou zajistí příslušnou vlhkost. Prostorový zvuk smíchaný z autentických nahrávek pořízených v kamerunském pralese má pak věrohodnost této iluze ještě zesílit,“ říká Bobek.

Tady budou k vidění osináci afričtí, afričtí hlodavci z čeledi dikobrazovitých, a také talapoini severní, což jsou jedny z nejmenších opic Afriky. Za nimi už bude mýtina se skupinou gorilích samců. S nimi budou v expozici rovněž kočkodani Brazzovi, další africké opice. Samci mají být nově odděleni od chovné skupiny. Prostor bude pro gorily logicky i vevnitř, a to v rozlehlé expozici, kde už bude rodinná skupina primátů. Ani tady nebudou gorily samy, vedle nich budou žít také guarézy pláštíkové.

„Nevím, jestli je vůbec někde na světě pro gorily vybudovaná vnitřní expozice o srovnatelné ploše. I návštěvnický prostor s hledištěm myslím překvapí svou velkorysostí,“ dodává ředitel pražské zoo s tím, že další prostor bude i venku, kde budou mít primáti možnost užít si i vodní radovánky. Spolu s novým pavilonem goril zoo otevře rovněž nový vstup, a to z druhé strany zahrady. Prohlídku tak bude možné začít u goril, ale i u slonů, kteří jsou ve stejné části zahrady. Miroslav Bobek říká, že se tak překreslí mapa zoo.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym