Nvidia využívá umělé inteligence k převodu běžného videa na kvalitní zpomalené záběry

nvidiaslowmo

Výrobce grafických karet Nvidia přišel se zajímavým řešením pro ty, kdo chtějí svá standardně nahraná videa převést do zpomaleného záběru bez toho, aby se na ně kvůli zásekům v jednotlivých sekvencích a značného snížení kvality takřka nedalo dívat. Využívá k tomu umělou inteligenci, která analyzuje celé video a poté ho převede ze standardních 30 snímků za vteřinu do 240.

Na tom by v zásadě nebylo nic tak složitého, kdyby algoritmus mezi jednotlivé snímky nepřidával i zcela nové, dříve nenahrané záběry, jenž kombinuje ze dvou různých podobných snímků videa a vytváří mezi nimi jakousi iluzi, tak aby to oko nepoznalo.

spacex-71874-unsplash

Přečtěte si takéKalifornský vesmírný startup vytváří katapult, který dovolí start rakety bez fosilních palivKalifornský vesmírný startup vytváří katapult, který dovolí start rakety bez fosilních paliv

Nvidia u své nové technologie, kterou představila na blogu, vychází z analýzy více než 11 tisíc různých videí, převážně z kategorie sportu, kde lze rozdíly mezi rychlým a pomalým pohybem nejvíce vidět a zároveň je nejtěžší je zachytit v rozumné kvalitě. Kromě samotné technologie využívá Nvidia k výpočtu set grafických karet Nvidia Tesla V100 a knihovnu cuDNN na tzv. deep learning (pokročilý stupeň výuky neuronových sítí).

Někteří technologičtí nadšenci tvrdí, že i přes zajímavou technologii je snaha o tvorbu falešných částí záběrů trochu nebezpečná. Alespoň v tom smyslu, že nyní je umělá inteligence schopna tvořit pouze kombinaci několika snímků, ale v budoucnu bude jen velmi těžké rozeznat, zda je záběr, na který se díváme, falešný nebo reálný – ať už jde o automobily, osoby či prostředí.