Obchodní dům Máj se otevře příští rok. Kromě obchodů nabídne i galerii a restauraci s vyhlídkou

Pražský Obchodní dům Máj se proměňuje a jeho dveře se opět otevřenou příští rok. Na ploše téměř 17 tisíc metrů spojí obchody s kulturou a gastronomií.

maj-nahled

Foto: Amádeus Real Estate

Rekonstrukce začala v létě roku 2022

0Zobrazit komentáře

Dominanta na rohu Spálené a Národní ulice, Obchodní dům Máj, prochází od loňského léta rozsáhlou rekonstrukcí pod taktovkou developera Amádeus Real Estate a stavební společnosti Metrostav. Podle posledních informací by měla být modernizace hotová v první polovině příštího roku a její celkové náklady se vyšplhají na čtyři miliardy korun. Koncept rekonstrukce po dohodě s památkáři v plné míře zachovává původní vzhled kulturní památky.

Obchodní dům Máj vyrostl v historické zástavbě Nového Města mezi lety 1972 a 1975 na místě zbořeného novogotického Šlikovského paláce. Jeho autoři, architekti Miroslav Masák, John Eisler a Martin Rajniš z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček, si příliš nelámali hlavu s architektonickým kontextem místa. Navrhli objekt, který do něj vstoupil nevybíravě, v celé své neofunkcionalistické monumentálnosti.

Obchodní dům byl jednou z prvních staveb svého druhu v Praze. Architektům se podařilo smísit meziválečný funkcionalismus s prvky brutalistní architektury a uplatnili v něm také hi-tech přístup, který se projevil například ve využitých stavebních technologiích a na zvýraznění některých technologických prvků. Ministerstvo kultury tak na základě toho rozhodlo o jeho prohlášení kulturní památkou.

Stalo se tak ale až tehdy, kdy někdejší majitel Obchodního domu Máj, společnost Tesco, navrhl v roce 2006 objekt zbourat kvůli jeho zastaralosti. Díky vlně kritiky ale Tesco od srovnání stavby se zemí ustoupilo a na místo toho ji v roce 2009 kompletně zrekonstruovalo. O deset let později objekt koupila developerská společnost Amádeus Real Estate, která oznámila plán další kompletní rekonstrukce.

maj

Foto: Amádeus Real Estate

Obchodní dům Máj nyní prochází rekonstrukcí za čtyři miliardy

Rekonstrukce měla původně začít již v roce 2020 a skončit o dva roky později, nakonec se prostory obchodního domu uzavřely až loni v květnu a přestavba byla zahájena v červenci. Původní plán na rekonstrukci pod vedením Amádeus Real Estate kritizoval Klub Za starou Prahu, který uvedl, že zásadně změní tvar budovy a památku nepřípustně deformují. Developer později uvedl, že po dohodě s památkáři zachová její podobu a mimo jiné obnoví obnažené stropní podhledy v jednotlivých patrech.

Finální pojetí rekonstrukce tak navazuje na původní vzhled památky včetně provedení replik fasád nebo jejich barevnosti. „I po rekonstrukci se dům bude tvářit, že je původní, jen bude mít plnohodnotné nové opláštění, kromě fasád, které jsou výrazné,“ řekl ČTK hlavní architekt projektu Milan Mlada. A dodal, že průběh rekonstrukce postupuje nad očekávání a téměř bez komplikací.

„Chtěli bychom Máj pro veřejnost otevřít ve zmodernizované podobě v první polovině roku 2024. Celkové náklady po dokončení kompletní rekonstrukce dosáhnou čtyři miliardy korun,“ řekl Václav Klán, ředitel Amádeus Real Estate. Firma také uvedla, že na návrhu přestavby Máje spolupracovala s původními autory, architekty Martinem Rajnišem a Johnem Eislerem.

Projekt podle developera zohlednil podněty i dalších odborníků na památkovou péči a urbanismus. V novém pojetí bude mít Obchodní dům Máj devět podlaží přístupných veřejnosti a na ploše 16 995 metrů čtverečních kromě obchodů nabídne i rozšířenou gastronomickou zónu, galerii, dětský koutek nebo restauraci s vyhlídkou.

S přispěním ČTK

maj-2

Foto: Amádeus Real Estate

Veřejnosti bude přístupných devět podlaží