Ondřej Palička a Tomáš Dunovský: Svět po PSD2 – začneme v roce 2018 platit přes Facebook?

0Zobrazit komentáře

Společně s kolegou Tomášem Dunovským jsme se rozhodli sepsat článek, ve kterém shrnujeme, jaký vliv dle nás bude mít na český i světový finanční trh před pár dny schválená směrnice PSD2.

Nové regulatorní změny ve finančním odvětví  (PSD2) pouští do hry pro velké kluky i technologické giganty a fintechy, které již brzy budou moci získat přístup ke klientským datům, které dlouhé desítky let banky shromažďovaly a nechávaly si je pro sebe.

PSD2 převádí vlastnictví těchto dat z bank na klienty a ti si s nimi budou moci dělat co chtějí. Tedy je předat i společnostem typu Google, Apple, Facebook a Amazon (zkráceně GAFA) nebo třeba fintechům, kteří začnou poskytovat personalizovanější a technologicky vyspělejší finanční služby.

four

A nejen to je důvodem, proč si společně myslíme, že bankovnictví čeká disrupce. Pokud dojde k předání například transakční historie klienta, GAFĚ už nebude nic bránit v tom, aby vytvořila nové (nebo inovovala stávající) finanční služby. Tradiční banky, které poskytují svým klientům jen velmi nízkou přidanou hodnotu, zůstanou oči pro pláč, jelikož dlouhé roky nebyly schopny redefinovat svůj business model a reagovat na nové technologie. Skvělým příkladem je současné nevyužití Blockchainu nebo třeba možné personalizace nabídek díky AI. Od některých tradičních bank jsme se totiž nedočkali ani mobilní aplikace pro 21. století…

IMG_1113_B

Přečtěte si takéAlza otevírá futuristickou nonstop prodejnu bez obsluhy, kde bude zboží ve speciálních boxechAlza otevírá futuristickou nonstop prodejnu bez obsluhy, kde bude zboží ve speciálních boxech

Banky přijdou o platby

Již teď Facebook testuje ve svých aplikacích Messenger a WhatsApp peer-to-peer transakce. Ty umožňují poslat a přijmout peníze posláním zprávy komukoliv, kdo má na aplikace napojený bankovní účet, platební kartu nebo digitální peněženku.

pay1

Google nedávno spojil své dva projekty Android Pay a Google Wallet do jednoho projektu zvaného Google Pay, který má konkurovat platformě Apple Pay. Jde tak o vyostření dlouhotrvajícího konkurenčního boje mezi společnostmi, které si dříve nekonkurovaly a dnes si šlapou do zelí naprosto vším co dělají.

A ani Amazon nebude chtít zůstat pozadu. Díky největší technologické inovaci loňského roku – Amazonu Echo, se Amazon dostává do milionů domácností po celém světě a hodlá zvýšit tržby na odběratelích služby Amazon Prime. Služby, která za $100 ročně nabízí dopravu zdarma z jejich e-shopu, hudbu do telefonu (podobně jako Spotify), filmy a seriály do televize (podobně jako Netflix), neomezené knihy do Kindlu a audioknihy. V rámci zvyšování ziskovosti je určitě přestane bavit platit několik % svých tržeb procesorům plateb.

Možná si říkáte, že zas o tolik nejde, když banky přijdou o část transakcí. Vždyť tu jsou ještě další služby, na kterých vydělávají a my, jako jejich klienti, najednou nepřestaneme využívat jejich služeb.

Nezapomínejte však na to, že většina interakcí klienta s bankou jsou v podobě plateb. Pokud banky budou mít nekompletní transakční historii, ztratí jedno ze svých hlavních aktiv – data. Jakmile nemají data, nemohou dobře personalizovat nabídky půjček, kontokorentů atd. a v konečném důsledku ztratí kontakt s klientem, protože se jim na pobočky zas tolik nehrneme. A pokud bude pokračovat trend využívání bankovních služeb z mobilních zařízení, citát Billa Gates z 94’ se stane skutečností:

“Banking is necessary, banks are not.”

Historie se opakuje. Banky jsou pomalé a GAFA staví celé ekosystémy…

Podobná událost se už stala v Číně před pár lety. Než se banky stačily probrat a rozhoupat, WeChat a AliPay jim přebral velkou část transakčního trhu. Banky se již se ziskem z provádění plateb pomalu rozloučily, s čím však stále bojují je i ona ztráta klientských dat (transakční historie).

WeChatu a AliPay se banky podařilo přejet kvůli tomu, že od začátku stavěly ekosystém. Ekosystémem míníme vše, co běžný člověk potřebuje – služby zajišťující zábavu, komunikaci, cestování, zdraví, nákupy a bankovnictví. GAFA půjdou stejným směrem a nové regulatorní změny (nejen PSD2) jim to umožní. A nezapomeňme na to, že se bavíme o společnostech, jejichž hlavní kompetencí je analýza, zpracování a doručení dat.

V příštích letech tak můžeme čekat vznik aplikací, které nám budou radit, ať si ty nové tenisky od Nike nekupujeme, pokud stále hodláme příští měsíc odletět na plánovanou dovolenou. Nebo ať si ty tenisky koupíme ve slevě v obchodě, který je hned za rohem. Tyto aplikace nám budou sdělovat dopad našeho nákupního rozhodování do našich rozpočtů. Budeme s nimi plánovat své výdaje, půjčky, spoření, pojištění a investice.

Kde revoluci nečekáme?

Na druhou stranu je nutno podotknout, že jedna věc je poskytovat běžné účty a půjčky běžným klientům, věc druhá je narušit dlouhodobě budované vztahy, které mají banky s firemními klienty. Proto si myslíme, že GAFA bude nabízet např. financování provozního kapitálu jen jako okrajovou službu, ale nějakou revoluci bychom zde nečekali.

Myslíme si to kvůli tomu, že ani digitální banky jako N26 nebo Revolut se do tohoto segmentu tolik nehrnou. Cesta nejmenšího odporu je totiž vede k vstupování na nové trhy, než-li zvyšování ziskovosti na již získaných trzích.

Open Banking v Čechách

PSD2 v Čechách revoluci v bankovnictví nezpůsobí. Určitě ne začátkem ledna a určitě ne v tomto roce, protože většina bank stále nemá připravené své API (Application Programming Interface), které jsou naprostým základem pro vznik výše zmíněných aplikací.

Běžní klienti bank samozřejmě ze dne na den nezačnou používat nové aplikace a ignorovat stávající banky. Celý tento rok a ten příští se ponese v duchu přibývajícího se počtu start-upů a větších korporací, které nějakým způsobem fušují do finančních služeb.