Otevírá první Manifesto za hranicemi Česka. Do Berlína přináší plzeň a chutě ze čtyř kontinentů
V hlavním městě Německa nově víří gastronomické vody projekt Manifesto. Návštěvníkům nabízí kulinářský průřez od Argentiny přes Sýrii až po Japonsko.
Gastronomický projekt Manifesto Market, který vybudoval americký krajinářský architekt Martin Barry, naskočil na dlouho skloňovanou expanzi do evropských měst. V úterý 24. ledna se prvním hostům otevřely dveře food hubu umístěného v centru Berlína na Postupimském náměstí. A jde rovnou o dosud největší Manifesto, které Barry se svým týmem otevřel. Hned na dvou podlažích na ploše 4500 metrů čtverečních se nachází přes dvě desítky restaurací a navrch čtyři bary.
Pro Martina Barryho jde o další důležitý milník v růstu jeho společnosti. „Mým hlavním cílem je vytvořit prostor, který si Berlíňané zamilují a vyberou si ho jako místo setkávání, kde se mohou snadno odvázat, smát se a prostě být sami sebou. Multikulturní křižovatka chutí, lidí, rozmanitých jazyků, kterými se mluví v kuchyni i u stolu,“ říká.
Na jednom místě se protínají gastronomické vlivy ze čtyř kontinentů. První podlaží je věnováno asijským kulinářským konceptům z Japonska, Koreje, Číny, Vietnamu a Thajska. Vstupní podlaží obsáhne chutě z jihu Evropy, Jižní i Severní Ameriky, ale také méně obvyklé kuchyně, například syrskou.
„Mít rafinovanou Asii mi v Berlíně opravdu chybí. A vlastně jsem na podobný zážitek nikde v Evropě nenarazil. Na rozdíl od klasických asijských restaurací u nás najdete opravdovou rozmanitost, která je věrná původním receptům a regionálně autentickým postupům. Hot Pot, ramen, korejské smažené kuře i veganské vietnamské bistro,“ přibližuje šéf Manifesta.
Sýrie, Argentina, Mexiko a české pivo k tomu
V Manifestu na Postupimském náměstí se nacházejí především koncepty, za nimiž stojí hybatelé na německé gastronomické scéně. Například Malakeh Jazmati s manželem Mohammedem, kteří Berlín od roku 2015 seznamují se syrskou kuchyní. Nebo argentinský pár Maria a Jakob Guadalupe, majitelé známého foodtrucku Harina in Love. V Manifestu je hosté najdou pod názvem En Bodegon.
Pobočku zde otevře také Burger Turm, restaurace s burgery, která se probojovala na první příčku Tripadvisoru. „Jako berlínské číslo jedna nesmíme usnout na vavřínech. Nějakou dobu jsme přemýšleli nad druhou provozovnou. A když jsme zjistili, že Manifesto vstupuje do Berlína, skutečně nás to nadchlo. Koncept food hubu v Berlíně totiž dosud chyběl,“ říká zakladatelka známé burgrárny Natalia Ciobanu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsDo Berlína ale také doputovaly dva koncepty známé z pražského Manifesta na Andělu: Alebrijes a Dirty Dog. „Dirty Dog je s námi od roku 2018 a víme, co jeho zakladatel Isaac Starobin dokáže. V Praze vybudoval značku, která je poctou americkému barbeque. A sám říká, že by byl blázen, kdyby si příležitost v Manifestu v Berlíně nechal ujít,“ doplňuje za tým Manifesto Market šéfka komunikace značky Radka Ondráčková.
Na své si ale přijdou i koktejloví nadšenci, jelikož v prostoru fungují hned čtyři bary. Na každém podlaží je koktejlový SOOT bar, což je značka spadající přímo pod Manifesto. Českou stopou je deset pivních pětisetlitrových tanků s pivem Pilsner Urquell, které jsou sestaveny do podoby věže propojující obě podlaží. V přízemí je bar s vinotékou a pro zvídavé hosty také takzvaný speakeasy bar, schovaný v tajné místnosti se skrytým vchodem.
Opravdu velký food hub
Finální výběr podniků však nebyl jednoduchý. Sítem totiž prošlo 800 restaurací, které v Manifestu oslovili na základě doporučení, hodnocení a dalších kritérií. Postupně hledali favority v různých kategoriích pokrmů a kuchyní. Samotný výběr řídil Martin Barry, spoléhal se ale na několikačlenný tým, jehož součástí byl i Jan Mönkendieck, který 30 let řídil luxusní hotely po celém světě a otevíral v nich vybrané restaurace.
„K tomu měli také nejpovolanějšího poradce, Pera Meurlinga, zakladatele Berlin Food Stories, který zná ty nejlepší adresy a snad není podnik, který by v Berlíně nevyzkoušel. Většina restaurací jsou místní podniky z Berlína, ale za většinou zároveň stojí lidé z různých koutů planety,“ upřesňuje Ondráčková.
Co se plochy i počtu restaurací týče, berlínské Manifesto se rozprostírá na 4500 metrech čtverečních a usadí až 950 lidí. Prostory navrhla teprve sedmadvacetiletá portugalská architektka Sara Gomes, která se je rozhodla pojmout jako elegantní lounge s rozličnými možnostmi k sezení. K tomu slouží i centrální schodiště, které zároveň může posloužit jako hlediště při promítání filmů či koncertech.
Do realizace projektu se v různé míře zapojila i řada českých značek a dodavatelů. Kromě již zmíněného osvěžení v podobě plzně mohou návštěvníci jíst z nádobí z porcelánky Benedict v Karlových Varech. Kromě na míru vyrobeného nábytku od Mmcité se v novém Manifestu vyjímají také stoly a židle od firmy Javorina, několik interiérových součástí a barových pultů vyrobila značka Omega99. Orientační systém navrhlo čistě ženské studio Heels Make Deals a vyrobil Bat Design.
Dosud největší projekt z pera Manifesto Market obsadil velkorysý dvoupodlažní prostor v budově v centru Berlína, kterou před 25 lety navrhl architekt Richard Rogers. Ten je známý především modernistickými a funkcionalistickými budovami – navrhl například ikonické Centre Pompidou v Paříži nebo Millennium Dome v Londýně. Manifesto otevřením prvního projektu v zahraničí navazuje na úspěšný rok 2022, kdy získalo mezinárodní prestižní ocenění v Cannes, cenu MAPIC za nejlepší nový restaurační koncept.