Papírový dům je u konce, Jinx ze seriálu Arcane zapálila Prahu a zase to Xixoio. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

ccw-121221_1

Foto: Netflix / Playzone/CC

Jinx zapálila Prahu a Papírový dům je u konce

0Zobrazit komentáře

S nedělním podvečerem přichází i tradiční rekapitulace článků, které jsme během minulého týdne publikovali. V uplynulých dnech nejvíce táhl Papírový dům, seriálový hit Netflixu, jenž po pěti úspěšných sezónách skončil, byť se v jeho počátcích vůbec nečekalo, že to dotáhne tak daleko. Neméně zajímavým titulem streamovací služby je i seriál Arcane, jehož hlavní hrdinka dokonce nechala zapálit pražské věže.

Rezonovala také zpráva o kryptoprojektu pod názvem Xixoio, který plní titulní strany řady médií. Příběh jeho zakladatele je totiž hodný řádného rozklíčování. Velkou novinkou byla i změna ve vedení mladoboleslavské Škodovky, přičemž „šokoval“ také netradiční postup šéfa americké hypotékové služby Better.com, který během videohovoru na Zoomu vyhodil stovky lidí.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Vombat je v Praze: Během vlny požárů v Austrálii patřil k hrdinům. V jeho norách totiž přežívala i ostatní zvířata prchající před ohněm. Vombat je ale nejen zachránce – zajímavý je i jeho trus ve tvaru kostiček. A nyní ho uvidí i návštěvníci v pražské zoo.

❌ Vyhodil 900 lidí. Přes Zoom: Vishal Garg mění hypotéční trh v USA a investoři mu na to poslali už téměř miliardu dolarů. Jenže zároveň je děsí svým chováním – naposledy propustil 900 lidí přes Zoom. U soudu zase na svého exspolečníka křičel, že ho upálí.

? Nálož herních novinek: Ukázaly novinky ze světů Star Wars, Pána prstenů i Duny, živě na nich vystoupili Imagine Dragons a Sting, objevil se i Keanu Reeves. Game Awards jsou herními Oscary se vším všudy, ale nejvíce lákají novými trailery. Podívejte se na ně.

? Velké změny ve Škodovce: Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer nově povede VW, která je hlavní značkou skupiny Volkswagen. Koncern to oznámil po zasedání dozorčí rady.

? Stop cigaretám: Narodili jste se po roce 2008? Pak už si krabičku nikdy nekoupíte. Nový Zéland brojí proti kouření a chystá nový zákon, který má zakázat budoucím generacím cigarety.

?️ Avast posiluje: Český antivirový obr Avast kupuje americký startup, který mu pomůže zlepšit ochranu dat uživatelů online. Ještě před historickým spojením s NortonLifeLock tak posiluje svou pozici na trhu.

? Tajná dohoda Applu s Čínou: Vztahy Applu s Čínou jsou nejspíš mnohem užší, než se předpokládalo. Šéf společnosti Tim Cook měl dokonce s asijskou velmocí uzavřít obří tajnou dohodu za stovky miliard dolarů, aby se jeho firma vyhnula regulaci od úřadů.

? Jak se připravit na prodej startupu: Prodej startupu je pro většinu zakladatelů nová zkušenost. Jak se na exit připravit a co dělat, aby šli „štěstí naproti“? O tom v rozhovoru mluví Vít Horký, který před dvěma lety prodal Izraelcům Brand Embassy.

***

Papírový dům dorazil do konce. Jeden z největších seriálových hitů však málem zapadnul v moři obsahu Netflixu

money-heist-papirovy-dum-netflix

Foto: Netflix

Papírový dům je jedním z největších hitů Netflixu

Jeden z největších seriálových hitů Netflixu dospěl ke svému konci. Papírový dům se přitom na výsluní dostal bez velké marketingové kampaně. A skoro zapadl v obří knihovně streamovací služby.

***

Co pojí dva „zázraky“ českého byznysu – tajemnou baterii HE3DA a krypto sliby Xixoio? Pochybnosti a stejný investor

watzke3

Foto: Xixoio

Richard Watzke, zakladatel Xixoio

HE3DA je nejslavnější česká baterie, kterou nikdy nikdo pořádně neviděl. Xixoio zase slibuje revoluci financí, ale nikdo neví, jestli to není podvod. Co oba příběhy pojí? Přece stejný investor.

***

Hoří, má Jinx. Seriál ze světa League of Legends rozdělal požár v Praze, pak pohltil celý Netflix

arcane

Foto: Playzone / Netflix

Hořící Malostranská věž při příchodu seriálu Arcane do Česka

Arcane patří k jedněm z nejzajímavějších seriálů, které kdy dorazily na Netflix. A aby tvůrci na příběhy ze světa hry League of Legends dostatečně nalákali, rozjeli obří kampaň, která rozžhavila i Prahu.

***

Partner newsletteru:
Přípravy na nový Startup Report jsou v plném proudu, ale ještě předtím, než se report dostane do vašich rukou, jsme pro vás připravili jeho menší obdobu pod názvem MiniSUPR. Ta má za cíl přinést aktuální informace o dění na startupové scéně, zejména na poli fintechů. Nápad vzešel ze spolupráce s investičním programem České spořitelny Seed Starter. Report si můžete stáhnout zde.

***

Český startup Accomango je vzhůru nohama. Propustil všechny zaměstnance a ubytovny začne modernizovat jinak

accomango

Foto: Accomango

Patrick Havlíček a Karel Zheng, zakladatelé startupu Accomango

Accomango je vzhůru nohama. Startup, jenž od investorů získal desítky milionů, propustil všechny zaměstnance, protože zjistil, že na byznys s ubytovnami musí jinak. Patrick Havlíček a Karel Zheng tak začínají znovu, ale z ambic neslevují.

***

Sebevražda s asistencí technologie. Ve Švýcarsku legalizovali smrtibudku z 3D tiskárny

sarco-smrtibudka2

Foto: Sarco

Přístroj Sarco, určený k bezbolestné sebevraždě

Dobrovolný odchod ze světa může mít celou řadu podob. V podání kapsule Sarco hovoříme o euforickém udušení v oblíbených kulisách. Právě tento způsob sebevraždy s asistencí technologie dostal zelenou ve Švýcarsku.

***

A jak to bylo dál? Pokračování kultovního seriálu Sex ve městě dorazilo na HBO GO, Samantha ale chybí

and-just-like-that-hbo

Reprofoto: YouTube/HBO Max

Miranda, Carrie a Charlotte v novince A jak to bylo dál…

Carrie, Charlotte a Miranda se už zase prohánějí ulicemi New Yorku. Na HBO včetně českého HBO GO dnes dorazily první díly desetidílného pokračování legendárního seriálu Sex ve městě.

***

Čeká nás čistokrevná doba cloudová?
Nastává doba cloudová, kdy firmy nebudou mít důvod pořizovat vlastní servery? Nebo dojde k prolnutí toho nejlepšího z obou světů? Jak udržet kontrolu nad daty kdesi „v síti“? A která odvětví přechod do cloudu brzy čeká? Ve speciálu přinášíme přehled toho, kudy se cloud bude v nadcházejících letech ubírat.

***

Vzniknou nové ulice a domy, autobusové nádraží se stane jejich součástí. Nová Florenc bude příjemná, říká architekt

florenc_unit_1

Foto: Unit architekti

Návrh nové podoby Florence od studií Unit Architekti, A69, Marko&Placemakers a dalších

Pro spoustu lidí to může být překvapením, ale z pražské Florence se stane příjemné místo, kde se bude dobře žít a bydlet. „Dnes je to zapomenutá lokalita. Ale vzniknou tu nové ulice, domy i park,“ říká Filip Tittl, jeden z tvůrců plánované podoby.

***

Vzal kartony ze skladu a udělal z nich limitovaná křesla. O designovky Footshopu si zájemci mohou zasoutěžit

streets-1

Foto: Tomáš Třeštík

Footshop už dávno nejsou jen tenisky. Footshop jsou i křesla

Chcete se posadit do křesel, na které padly kusy starého kartonu? Footshop znovu krmí zvědavce po kreativních kouscích a představuje sedačky, jež pestrobarevností jen hýří. Aby také ne, když na nich spolupracovali umělci z celého světa.

***

Harry, jdu do baráku! Airbnb pronajme dům ze Sám doma, v ceně je pizza i tarantule

homealone-airbnb0

Foto: Airbnb

Dům, v němž žila filmová rodina McCallisterových

„Harry! Jdu do baráku!“ Legendární hláška z filmu Sám doma nyní doopravdy ožije, Airbnb totiž nabízí ubytování v domě ze slavného snímku. Na zájemce čeká dokonce i bojový plán na příchod zlodějů.

***

Svět po nich šílí, přesto Patek Philippe končí s legendárními hodinkami. Nautilus se rozloučí luxusní Tiffany edicí

patek_regular

Foto: Patek Philippe

Patek Philippe Nautilus ref. 5711, Tiffany & Co. edice

Hodinky Nautilus 5711 od Patek Philippe by chtěl skoro každý. Slavná švýcarská firma s nimi přesto končí, jejich až příliš velký úspěch ji děsí. Na rozloučenou ale nachystala jednu raritku – speciální edici se slavným šperkařstvím Tiffany & Co.

***

Akcelerujte v PrusaLabu
Vyvíjíte inovativní hardwarový produkt? Pak jej můžete inovovat v PrusaLabu české technologické společnosti Prusa Research, který nabízí špičkové prototypovací technologie, tým expertů, průmyslové partnery i investice do začátečních fází. Více informací naleznete zde.

***

Slavnou hru na hrdiny Dungeons & Dragons si ode dneška koupíte v češtině. Vychází totiž Jeskyně a Draci

jeskynedraci

Foto: Mytago/CzechCrunch

Jeskyně a Draci přinesou Dungeons & Dragons v češtině

Dungeons & Dragons v češtině jsou tady. Nejslavnější hra na hrdiny na světě se poprvé ve své historii dočkala lokalizované verze. Připravte meče a štíty, knihy kouzel i léčivé lektvary, RPG Jeskyně a Draci právě míří do obchodů.

***

Sektáři z WeWorku, jak být šéfem s emoční inteligencí i kniha o všem. Přinášíme výběr toho nezajímavějšího, co jsme letos četli

drobny-agropodnikatel3

Foto: Vojtěch Sedláček/CzechCrunch

Redaktor CzechCrunche Vojtěch Sedláček představuje náš knižní výběr

S výběrem knih je to podobné jako s výběrem filmů. Doporučení přijde vždycky vhod. Proto vám přinášíme první díl našeho redakčního seznamu té nejzajímavější literatury, která se nám letos dostala pod ruce.

***

Petr Kasa a finančník Jan Sýkora dali Nadaci Via akcie Pilulky za miliony. Je to lepší dar než peníze, říkají

kasa-sykora_boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Petr Kasa z Pilulky a Jan Sýkora z Wood & Company

V české filantropii se objevil unikátní počin – Nadace Via získala akcie společnosti Pilulka za miliony korun. „Je to lepší dar než peníze. Je v něm totiž srdce,“ říkají Petr Kasa a investor Jan Sýkora. V rozhovoru vysvětlují, jak nápad vznikl a co si od něj slibují.

***

Nový Avatar se blíží. Nejvýdělečnější film všech dob je dodnes relevantní, známe první detaily děje pokračování

ccwatchx37

Reprofoto: YouTube/20th Century Studios

Avatar 2 má po dlouhém čekání vyjít za rok

Rodina je základ. Ne, to není premisa dalšího Rychle a zběsile, ale pokračování nejvýdělečnějšího filmu všech dob. Avatar se příští rok konečně vrátí na plátna a teď odhaluje první detaily plánované epické ságy.

***

V roli fotbalového manažera. Nový ročník kultovní hry Czech Soccer Manager je tady a potěší i hráče na Macu

csm2022-1

Foto: CzechCrunch

Vyšla nová verze oblíbeného simulátoru Czech Soccer Manager

Vybrat tým, skládat ideální soupisky, volit herní taktiky a starat se o nákup i prodej hráčů. A nyní v novém kabátku. Legendární fotbalový simulátor Czech Soccer Manager se představuje v novém ročníku s lepší grafikou i větším množstvím pohárů.

***

Útulné horské útulny. Při šlapání evropských masivů lze najít střechu nad hlavou v řadě netradičních objektů

arch6

Foto: Rieder Smart Elements/CzechCrunch

Je tu další vydání newsletteru CC Arch

Horské útulny slouží jako místo, kde si lze při šlapání po hřebenech na chvilku odpočinout, slouží jako navigační body a mohou být záchranou v nejvyšší nouzi. Vydejte se s námi na túru za neobvyklými útulnami, které zdobí i hory v Česku.

***

Slabá chvilka jindy sebejistého Elona Muska. Nová raketa Starship nám dává zabrat a nevím, jestli to zvládneme, řekl

elon-musk-2021

Reprofoto: WSJ

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

Co si myslí Elon Musk o dotacích? A proč se nebojí přelidnění? Jindy optimistický miliardář tentokrát překvapil svými pochybnostmi. Přiznal také, že vývoj rakety Starship mu dává nečekaně zabrat a že si není jistý, jestli to SpaceX zvládne.

***

Vedl nejvyhlášenější bar světa. Rok po otevření se vlastní podnik Alexe Kratěny stal druhým nejlepším

kratena-1

Foto: Archiv AK

Alex Kratěna, spoluzakladatel baru Tayēr + Elementary

Čech Alex Kratěna dlouhodobě vedl jeden z nejvyhlášenějších barů planety. Rozhodl se ale jít po svém a otevřel v Londýně podnik Tayēr + Elementary, který byl nyní zvolen světově druhým nejlepším.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym