Petr Pavel vs. Andrej Babiš. Velkým favoritem na prezidenta je dál generál Pavel, říká volební sázkař

Ekonom a profesionální sázkař Michal Sirový říká, že Andrej Babiš je obrovským outsiderem druhého kola. Pavel je naopak blízko vítězství.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavel-babis

Foto: CzechCrunch

Novým českým prezidentem bude Petr Pavel, nebo Andrej Babiš

0Zobrazit komentáře

Novým českým prezidentem bude Petr Pavel, nebo Andrej Babiš. Právě oni s přehledem postoupili do druhého kola prezidentských voleb, když v tom prvním získali téměř shodně necelé dva miliony hlasů. Absolutním vítězem prvního kola se stal Petr Pavel, který získal 35,4 procenta hlasů, druhý Andrej Babiš získal 35 procent. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO však i nadále zůstává tím, jehož šance na celkový triumf nejsou vysoké. Myslí si to ekonom a profesionální volební sázkař Michal Sirový. „Situace se oproti stavu před prvním kolem nijak zásadně neposunula, Andrej Babiš je proti Petru Pavlovi stále velkým outsiderem,“ říká pro CzechCrunch.

Generála ve výslužbě Petra Pavla před druhým kolem favorizují také tuzemské sázkové kanceláře, kde se jeho kurz na vítězství snížil na 1,15. Zatímco u Andreje Babiše svítí kurz vysoko přes 5. Ve velkém pátečním předvolebním rozhovoru pro CzechCrunch představoval Michal Sirový několik svých predikcí, kterým se dlouhodobě věnuje, a bylo mezi nimi i tvrzení, že pokud Petr Pavel vyhraje první kolo nebo skončí s Andrejem Babišem hodně těsně vedle sebe, bude blízko jistotě, že se následně stane prezidentem. „Vím, zní to hodně ultimativně, ale taková je prostě realita,“ byl si jist Sirový v pátek.

Dnes po oficiálním vyhlášení výsledků prvního kola prezidentských voleb říká, že jeho predikce platí stále. „Petr Pavel je té jistotě blízko, ale stoprocentní to určitě není. Pro Andreje Babiše sice první kolo dopadlo docela dobře, ale zůstává outsiderem,“ říká Michal Sirový, který se sledováním politiky, a to nejen české, ale také zahraniční, živí, protože sází na volební výsledky. Dnešní konečné součty ho prý v zásadě nepřekvapily, ostatně své předpovědi pravidelně publikuje na svém Twitteru. Těsně před dnešním uzavřením volebních místnosti předpovídal: Petr Pavel 34 %, Andrej Babiš 32 %, Danuše Nerudová 16 %.

Pavel s Babišem nakonec ostatním kandidátům odskočili ještě výrazněji. Třetí Danuše Nerudová získala necelých 14 % hlasů, na dalších místech skončili Pavel Fischer (6,75 %), Jaroslav Bašta (4,45 %), Marek Hilšer (2,56 %), Karel Diviš (1,35 %) a Tomáš Zima (0,55 %). „Proti posledním průzkumům, které jsme měli před prvním kolem, je evidentní, že Petr Pavel i Andrej Babiš na sebe dokázali natáhnout hlasy, které získali až v závěrečném týdnu – a takových hlasů byly stovky tisíc,“ popisuje Michal Sirový, podle kterého nehraje před druhým kolem velkou roli, že Petr Pavel v závěrečném sčítání dokázal o zhruba dvacet tisíc hlasů přeskočit Andreje Babiše.

Důležité bude dění v následujících dvou týdnech. První kolo zaznamenalo nebývale vysokou volební účast, která přesáhla 68 procent. Podle Michala Sirového sice ještě může o něco povyrůst, ale již ne o moc, a tak bude zásadní, kam se přelijí hlasy neúspěšných kandidátů. „Andrej Babiš bude určitě růst díky hlasům od Jaroslava Bašty, který jich ale získal poměrně málo, necelých 250 tisíc. Petr Pavel má proti němu zdroje, odkud může čerpat další podporu, mnohem větší,“ říká Sirový. Jen Danuše Nerudová získala přes 770 tisíc hlasů, avšak Sirový upozorňuje, že určitě k Petru Pavlovi nepřejdou všichni voliči. Výrazná většina ale prý ano.

Sirový očekává ve druhém kole podobný scénář jako před pěti lety, kdy proti sobě stáli Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Tehdy zhruba 70 procent voličů Michala Horáčka, Pavla Fischera či Marka Hilšera následně volilo také Jiřího Drahoše a tento poměr by mohl být podobný i letos. Nerudová, Fischer a Hilšer dohromady získali téměř 1,3 milionu hlasů. „To je velká výhoda pro Petra Pavla a pro Andreje Babiše bude hodně těžké ji překonat,“ míní Sirový. Podle něj je možné, že si dokážou Pavel s Babišem přetáhnout některé voliče i navzájem, ale půjde jen o malý zlomek.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym