Podívejte se, jak studenti využívají ke zdokonalení samoříditelných vozidel jednu z nejlepších her

Jiří SvobodaJiří Svoboda

gta_driving1-kopie

Technologie samoříditelných aut je v posledních několika letech často skloňovaným tématem – do jejího rozvoje se totiž pustili giganti jako Google, Uber, Tesla a a další automobilky, které analyzují dopravní situace za reálného provozu. To je ovšem velmi nákladné a v mnoha případech, například u kolizí, i nemožné zpracovávat s potřebnou rychlostí. Proto si studenti z univerzity v Darmstadtu vzali na pomoc jednu z nejpropracovanějších her současnosti – Grand Theft Auto V.

Doposud pro tento proces potřebovali statisíce fotek z reálného provozu, které museli za pomocí vlastního softwaru předělat do podoby, jenž umí umělá inteligence přečíst. Přestože se program učí a postupem času proces vykreslování zrychluje, sběr dat je velice zdlouhavý a nákladný a tak se rozhodli využít realističnosti situací zmíněného titulu.

Waze

Přečtěte si takéGoogle chce pomocí aplikace Waze nabízet sdílení přepravy podobné Uberu nebo Lyftu

Fotografie už není třeba sbírat v terénu, ale jednoduše při projíždění otevřeným světem v GTA V. Na zkoušku studenti z Darmstedtu pořídili 25 tisíc herních screenshotů a nechali je zpracovat stejným softwarem, který vytvořili pro fotografie z reálného světa. A výsledky jsou opravdu zajímavé. Jeden reálný snímek z datasetu CamVid trvá zpracovat hodinu, u jiného datasetu zvaného CitySpace je to dokonce 90 minut. Oproti tomu průměrný screenshot z GTA V se připravuje pouhých 7 minut.

gta-dring3

Toto razantní zrychlení je možné díky umělému vzhledu, který je celkově pro software přívětivější a dokáže se tak rychleji naučit, jak s obrázky pracovat. Postup má ale i další výhody. Díky možnostem hry lze například nasimulovat situace za deště, tmy, či v silném provozu, což ve finální fázi zlepší samotný systém pro automatizované řízení.

gta-drivng4

Dost možná by se mohlo zdát, že umělé podmínky mohou v reálném provozu být spíše na škodu, ale opak je pravdou. Už první testy ukázaly, že počítačové modely vybavené třetinou dat z GTA V a dvěma třetinami z reálného provozu jsou účinnější, než modely které operují celou svou kapacitou se skutečnými fotkami.