Pracovali pro Metu, teď vyvíjí vlastní umělou inteligenci na komplexní úkoly. Nabrali desítky milionů

Polský startup Zeta Labs dává umělé inteligenci „ruce a nohy“. První investici získal od známých jmen technologického světa i od českého fondu Kaya VC.

Peter BrejčákPeter Brejčák

image2

Foto: Zeta Labs

Zakladatelé Zeta Labs Fryderyk Wiatrowski a Peter Albert

0Zobrazit komentáře

Modely generativní umělé inteligence jako ChatGPT dokážou být dobrým pomocníkem, ale narážejí i na své hranice. Polský startup Zeta Labs jejich využití posouvá na vyšší level – jeho AI dokáže přímo ovládat například webový prohlížeč, díky čemuž sama zvládne zarezervovat stůl v restauraci nebo například postavit náborovou kampaň do firmy. Startup uzavřel svou první investici, přinášíme shrnutí nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: Zeta Labs

Kdo investuje: Bývalý šéf Y Combinatoru Daniel Gross, jenž v začátcích podpořil firmy jako Uber, Coinbase nebo Figma, dále pak bývalý ředitel GitHubu Nat Friedman, český fond Kaya VC, fondy Earlybird VC, AI Grant a andělé jako zakladatel polského miliardového jednorožce ElevenLabs Mati Staniszewski.

Kolik a v jakém kole: 2,9 milionu dolarů (67 milionů korun) v pre-seed kole

tym-kaya-copy-min

Foto: Kaya VC

Tým fondu Kaya VC

Co Zeta Labs dělá: Stojí za vývojem vlastního agenta umělé inteligence JACE, který je založen na velkých jazykových modelech (LLM) a podobně jako lidé dokáže naráz ovládat a provádět několik akcí. Podle svých tvůrců umí plnit kognitivní složitá a vícekroková zadání, jež vyžadují interakci s webem, automatizaci a přímou komunikaci. Pomáhá tak s nejrůznějšími úkoly od rezervace stolu v restauraci přes správu náborových kanálů až po začátky podnikání.

„Náš model umělé inteligence dokáže ovládat prohlížeč, což mu v podstatě dává digitální ekvivalent rukou a nohou. Žádného současného chatbota na trhu nemůžete požádat o rezervaci výletu, zaplacení faktury nebo založení pracovního inzerátu. S JACE můžete,“ popisuje zakladatel Peter Albert.

Sídlo startupu: Varšava a Mnichov se zákazníky po celém světě

Zakladatelé: Poláci Fryderyk Wiatrowski a Peter Albert, jenž před osmi lety založil svůj první e-commerce byznys a uvědomil si, kolik času musí lidé trávit opakováním stejných a nudných úkolů. Chtěl vytvořit prostředí, v němž by se jeho tým mohl soustředit na zajímavou a důležitou práci a zároveň by byl efektivnější a výkonnější. S Wiatrowským se Albert poznal jako zaměstnanec ve firmě Meta, matce Facebooku, a následně se v nové štaci rozhodli spojit síly.

Proč je to zajímavé: „V Kaya VC vidíme hodně týmů, které budují AI asistenty nebo agenty pro různé vertikály či procesy. Jednou z největších překážek pro jejich větší adopci je ale nedostatečná rychlost. S tímto problémem bojují i dobře zafinancované firmy jako Adept nebo Multion, které doteď své produkty testují jen v uzavřené verzi. Věříme, že Zeta Labs jsou napřed před konkurencí v plnění komplexních a multikrokových úkolů. Díky nim se budeme moci soustředit na kreativní činnosti místo klikání a přepisování,“ komentuje Karel Zheng z Kaya VC.

Na co startup plánuje využít investici: Na rozšíření vývojářského týmu, hostování školicích modelů a zlepšení infrastruktury, čímž se zvýší její rychlost a spolehlivost.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina