Prázdné území v jižním centru Brna se začne měnit. Jako první zde vyrostou tři městské bloky

Na čtyřhektarové ploše u ulic Trnitá a Opuštěná by mohla příští rok začít vznikat první etapa projektu, kterým započne transformace rozsáhlého území.

trio-nahled

Foto: J&T Real Estate

V rozvojové lokalitě Jižní centrum v Brně začne vyrůstat první část z nové čtvrti Trnitá

0Zobrazit komentáře

Další brněnský brownfield se změní k nepoznání. V rozvojové lokalitě Jižní centrum v Brně totiž začne příští rok vyrůstat první část nové čtvrti Trnitá, která by mohla v budoucnu pojmout až patnáct tisíc lidí. Proměnu zahájí společnost J&T Real Estate, která zde postupně postaví projekt Tri Brno, jehož součástí bude 760 bytových jednotek, sedm administrativních budov a desítky obchodů. Jeho první etapa v podobě tří městských bloků již získala pravomocné územní rozhodnutí a developer počítá s investicí více než deset miliard korun.

Rozsáhlá čtvrť Trnitá začne vznikat na pozemku, který je součástí širšího centra jižní části města. I přes jeho výhodné umístění mezi dnešním a budoucím hlavním nádražím zůstal nezastavěný a město už téměř sto let skloňuje, že by zde mohla vyrůst nová zástavba. Celé území má rozsah 139 hektarů a v rámci jeho proměny se počítá také s vybudováním parku, nového městského bulváru, revitalizací nábřeží Svratky a nového hlavního nádraží.

Trio Brno po dokončení zaujme plochu čtyř hektarů. Jeho výstavba by měla začít v příštím roce, kdy developer plánuje spustit realizaci první etapy, která bude čítat 500 bytů a tři administrativní budovy. V případě, že se podaří v plném rozsahu získat územní rozhodnutí i na druhou etapu projektu, celkem by zde mohlo vzniknout dvacet jedna budov určených na bydlení a čtyři tisíce metrů čtverečních kancelářských ploch.

trio-2

Foto: J&T Real Estate

První zástavba bude tvořená trojici městských bloků

„Naše memorandum o spolupráci s městem Brnem z roku 2017 bylo vůbec první svého druhu v Česku, nyní je již celkem běžným instrumentem, o který se opírá spolupráce soukromého a veřejného sektoru na podobných projektech, jako je Trio Brno. Jsem rád, že se po mnohaleté práci založené na sérii jednání a workshopů se zástupci města, architekty a projektanty podařilo nalézt společnou shodu nad budoucí podobou dnes nevyužitého území,“ říká Jiří Ochetz, člen představenstva J&T Real Estate.

Architektonická podoba projektu vzešla přímo z urbanistické studie rozvoje první části území, kterou vypracovala Kancelář architekta města Brna společně s brněnskými architekty z ateliéru Burian-Křivinka. K návrhům jednotlivých budov byla přizvána studia UNIT architekti, Ateliér RAW, Consequence forma a Jura et Consortes. Zapojení různých studií má přispět k rozmanitosti nové čtvrti.

„Velkou pomocí při prvotním urbanistickém plánování byl také vhled Marka Johnsona, světově uznávaného urbanisty a krajinářského architekta z USA, který má za sebou stovky projektů po celém světě. Pod vedením Kanceláře architekta města Brna a ve spolupráci s architekty z ateliéru Burian-Křivinka vznikla urbanistická studie pro celé Jižní centrum, která byla předpokladem pro výstavbu našeho projektu Trio Brno,“ vysvětluje Ochetz.

Projekt Trio Brno chce do Česka přinést také nový koncept work and live, který propojuje prostor pro práci s prostorem pro bydlení. V přízemí objektu se tak budou nacházet provozovny, které v mohou být v případě zájmu budoucích majitelů propojeny s vrchním patrem určeným pro bydlení. Celá myšlenka spočívá v tom, že člověk nemusí trávit tolik času dojížděním. Budoucnost ale ukáže, jestli bude tento přístup v Česku fungovat.

trio-1

Foto: J&T Real Estate

J&T Real Estate zde plánuje postavit 21 bytových domů

„U projektu Trio je naším cílem vytvořit plnohodnotnou městskou čtvrť, která při respektování všech aktuálních potřeb a environmentálních požadavků bude místem, kde bude příjemné nejenom bydlet, ale i pracovat a trávit volný čas,“ uvádí Tomáš Ctibor, zakladatel platformy 4ct a externí konzultant J&T Real Estate pro projekt Trio Brno.

Budovy budou vybaveny fotovoltaikou, developer počítá také s využíváním dešťové vody a s velkým množstvím zeleně nejen na střechách. Vydání stavebního povolení předpokládá J&T Real Estate do konce roku tak, aby mohla být v roce 2024 zahájena výstavba první etapy.