Přehled peněz proudících do startupů na jednom místě. CzechCrunch spouští rozsáhlou databázi investic

Za první půlku roku české startupy oznámily investice za víc než šest miliard. Je to jen část toho, co CzechCrunch podrobně sleduje v nové databázi.

ccvc__22

Foto: CzechCrunch

0Zobrazit komentáře

Zhruba padesátka nových obchodů v hodnotě přesahující šest miliard korun a průměrná investice přesahující 140 milionů. To jsou transakce, které oznámily startupy s českým zakladatelem za prvních šest měsíců letošního roku. Zdejším mladým firmám se během nich dařilo, i když celková částka investic nedosahuje loňských hodnot. Ale zájem o nové nápady a technologie trvá. Svědčí o tom mimo jiné fakt, že si startupy připsaly i šest takzvaných exitů, tedy obchodů, během kterých zakladatelé prodají celou firmu.

Sledovat pohyby v investicích a vlastnictví startupů je náročné, CzechCrunch proto přichází s novou databází venture kapitálových investic. Její součástí jsou desítky nových obchodů za letošek a stovky dealů za předchozí roky, a to včetně informací o částkách i zapojených investorech.

Databázi tvoří odborná redakce CzechCrunche a je součástí projektu CC+, kde vytváříme prostor pro budování byznysu. Informace z ní umožňují získat přehled o trhu, o jeho vývoji i o tom, jakou částku v průběhu posledních let jednotlivé startupy získaly, či o aktivitě investorů. Kromě toho tabulky zvýrazňují i exitované startupy.

Investice, které se v posledním půlroce udály, svědčí spíš o opatrnosti investorů. Odpovídá tomu i průzkum mezi těmi zdejšími, ve kterém potvrzují, že trh ustavuje novou hodnotu dravých firem a jednotlivé fondy si v minulosti svou aktivitu hlídaly. Trh podle nich aktuálně hledá své optimum, brzy má podle jejich předpokladů ale opět zrychlit.

A my budeme dál u toho. Informace budeme pravidelně aktualizovat a databáze se rozšíří po skončení každého kvartálu. Jde ovšem pouze o první z řady insiderských tabulek, které redakce připravuje a jež bude postupně zveřejňovat.

CzechCrunch se zabývá vhledem do startupového trhu z řady pohledů a ty poskytuje veřejně k dispozici. Konkrétní propočty a analýzy dat za české startupy jsou vydávané souhrnně za uplynulý rok spolu s výběrem CC25, tedy pětadvacítky startupů, jež se vyplatí sledovat. Řada právě těchto startupů patří k těm, které v posledních měsících oznamují investice, případně rovnou exity.

Inspiraci v tom, čím konkrétně mladé firmy zaujaly investory, je možné získat v přehledu takzvaných pitch decků, prezentací, kterými se zakladatelé druhou stranu snaží přesvědčit o budoucím úspěchu svého projektu. Aktuální novinky konkrétně o trhu venture kapitálu je možné pravidelně sledovat díky newsletteru CCVC. Informacemi o dění v oboru se pak zabývá startupový newsletter.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina