Připomeňte si ikonu světové módy, která navždy změnila Chanel. Ve věku 85 let zemřel Karl Lagerfeld

lagerfeldt
0Zobrazit komentáře

Je málokdo, kdo by o něm nikdy neslyšel. Ať už se jedná o jeho nezapomenutelný vzhled, vystupování nebo práci, kterou fakticky změnil celé odvětví módy. Řeč je o Karlu Lagerfeldovi, přezdívaném „Kaiser Lager“, tedy císař, a to kvůli jeho nekompromisnímu přístupu. Původem německý návrhář se pohyboval v módním průmyslu více než pět dekád a oblékal i takové celebrity, jako jsou a byly princezna Diana, supermodelka Claudia Schiffer, zpěvačka Madonna nebo Kylie Minogue.

Karl Lagerfeld se v roce 1933 narodil do bohaté rodiny v německém Hamburku. Byl synem Otto Lagerfelda, obchodníka s kondenzovaným mlékem, a Elizabeth Bahlmannové, která v Berlíně obchodovala s módou. I když se Karl často snažil vypadat mladší a na svůj věk nikdy moc nevypadal, měl za sebou více než 50 let profesionálních zkušeností. V průběhu svého dětství prožil přímo v Německu druhou světovou válku, ale díky rodinným kořenům byl schopen později navštěvovat soukromou základní školu, ze které přešel na střední školu Lycée Montaigne v Paříži.

Karl vystudoval dějiny a kresbu a začal postupně budovat svou dlouhou kariéru, kterou naplno odstartoval jako asistent u francouzského oděvního designera Pierra Balmaina. Cesta k němu ale nebyla tak jednoduchá, vedla totiž přes soutěž návrhů, kterou v roce 1955 Karl Lagerfeld vyhrál v kategorii kabátů. Po třech letech u Balmaina už měl dostatek sebevědomí na to, aby se posunul zase o kus dál, a od roku 1958 působil u návrháře Jeana Patoua. Tam navrhoval drahé šaty v podobě haute couture, což je francouzský termín pro šití oblečení na míru. Nakonec tam strávil pět let a každý rok představil dvě kolekce.

karl

Přelom 50. a 60. let byl pro Lagerfelda v mnohém kontroverzní, hned několikrát navrhl kolekce, které se shledaly se značnou kritikou, ale odradit se v žádném případě nenechal. V roce 1964 zahájil jako freelancer spolupráci s francouzským módním domem Chloé, pro který tvořil nejprve každou sezónu pouze několik modelů a po oboustranné spokojenosti dostal na starost rovnou celou kolekci. Následovala střídavá spolupráce s módním domem Curiel a také Fendi, pro který vedle klasického oblečení navrhoval i doplňky.

Ve Fendi později působil jako kreativní ředitel a udržel si tam svou pozici až do dnešního dne. Jako kreativní ředitel nicméně působil od roku 1983 také v proslulé mezinárodní značně Chanel, která ho vynesla až na pomyslné výslunní. Nepracoval však pouze pro cizí značky, založil si také svůj brand pod vlastním jménem, ve kterém dosud působil. V průběhu let pouze občasně spolupracoval na kolekcích či částech kolekcí pro různé značky, od H&M a Dieselu přes americké Macy’s až po Falabellu.

linus-glaser-zalando

Přečtěte si takéŠéf e-shopu Zalando pro střední Evropu: Vstup do Česka se povedl, chceme tu být přední online módní destinacíŠéf e-shopu Zalando pro střední Evropu: Vstup do Česka se povedl, chceme tu být přední online módní destinací

Za rok 2017 pouze ve Spojených státech specifické kolekce značky Karl Lagerfeld přinesly společnosti příjmy ve výši 80 milionů dolarů a meziročně na tamním i mezinárodním trhu rostly v průměru o 30 procent. Oproti tomu skupina Chanel, se kterou byl Karl úzce spjat, za rok 2017 utržila ohromných 9,62 miliardy dolarů, což představovalo zhruba 11% nárůst oproti předcházejícímu roku.

Značnou měrou se na růstu prodejů a také na tvorbě ikonické značky Chanel podílel právě Karl Lagerfeld, který v Chanelu působil jako kreativní ředitel přes tři dekády. Skupina Chanel se postupně dotahovala na své největší konkurenty v podobě značky Louis Vuitton spadající pod skupinu LVMH, která v příjmech za stejný rok dosáhla na 11,2 miliardy dolarů, a samozřejmě také francouzský konglomerát Kering, který má pod sebou italskou značku Gucci – ta za stejné období utržila kolem 7,1 miliardy dolarů.

karl2

Samotný Karl Lagerfeld dokázal své jmění dostat až na hranici 200 milionů dolarů a mezi návrháři byl jednoznačně jednou z nejúspěšnějších osobností vůbec. Pro módu dokázal obětovat vše, dokonce potenciálně ohrozit i své zdraví. V jeho šedesátých letech se rozhodl, že bude držet drastickou dietu, aby v krátkém časovém období shodil co největší váhu a oblékl se do specifického oblečení, které bylo určené pro mladé a velmi štíhlé chlapce. Nakonec se mu to podařilo a během 13 měsíců shodil přes 42 kilogramů.

Zpočátku letošního roku měl Karl Lagerfeld určité zdravotní komplikace a 18. února, tedy během včerejšího dne, byl hospitalizován v pařížské Americké nemocnici v části Neuilly-sur-Seine. Následujícího rána ve věku 85 let zemřel, příčina smrti byla dosud nezveřejněna. Německá módní ikona po sobě nezanechala žádnou rodinu ani potomky. Jediný zdokumentovaný dlouhodobý vztah, který Karl Lagerfeld během svého života měl, byl s Jacquesem de Bascherem a trval od začátku 50. let až do roku 1989, kdy jeho partner zemřel na AIDS.

Foto: Kmeron / FlickrChristopher William Adach / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym