Protinožci blíže nebi. V Melbourne vyroste nejvyšší mrakodrap Austrálie se zeleným zakřivením

green-spin-melbourne4

Foto: Southbank by Beulah

Pohled na novou podobu Melbourne díky projektu Green Spin

0Zobrazit komentáře

Člověk je od pradávna hnán touhou stavět své budovy co nejblíže k nebesům. Tuto touhu započatou Babylonskou věží dnes nejlépe reprezentuje 828 metrů vysoký mrakodrap Burdž Chalífa tyčící se nad Dubají, diamantem Spojených arabských emirátů. Svou novou nejvyšší budovu brzy dostane také Austrálie. V Melbourne totiž vyroste mrakodrap sahající do výše 365 metrů nad městem.

Austrálie má hned několik měst, jejichž nejvyšší budovy mají své střechy opravdu vysoko v oblacích. Aktuálně vůbec nejvyšší stavbou tohoto kontinentu je 323 metrů vysoká stavba s názvem Q1, která stojí ve městě Gold Coast na východním pobřeží země.

Další vysoké mrakodrapy je možné nalézt také v Brisbane, Sydney, kde vyroste unikátní mrakodrap pro cloudového giganta Salesforce, a v neposlední řadě i v Melbourne, nad kterým se tyčí téměř desítka budov převyšujících 200 metrů.

green-spin-melbourne5

Foto: Southbank by Beulah

Pohled na komplex

Mezi nimi je i Eureka Tower, druhá nejvyšší budova Austrálie a nejvyšší mrakodrap ve městě, čnící do výše rovných 300 metrů. Již brzy by však i na tuto budovu měl začít dopadat stín ještě vyšší stavby, kterou se stane stavba Green Spine, jinak také známá jako Southbank by Beulah.

Dílo navržené nizozemským architektonickým studiem UNStudio a australským Cox Architecture se původně představilo a také zvítězilo v architektonické soutěži pořádané australskou realitní společností Beulah International. Ta zakoupila lukrativní pozemek Southbank na nábřeží Melbourne, jenž je obsazen automobilkou BMW, a hledala pro něj to správné využití.

Developer si v roce 2018 na realizaci zástavby na pozemku o rozloze 6 061 metrů čtverečních vyčlenil neuvěřitelnou sumu ve výši 1,47 miliardy dolarů, v té době přibližně 32 miliard korun. Stavba nyní dostala potřebné územní rozhodnutí a její realizaci by tedy již nic nemělo bránit.

Nazývat Green Spin stavbou, je však trochu zavádějící, jelikož se jedná o komplex, který obsahuje hned dvě výškové budovy. První z nich by měla dosáhnout výšky 365 metrů, díky čemuž pokoří všechny ostatní mrakodrapy v celé Austrálii. Druhá věž bude o něco skromnější a bude sahat „pouze“ do výšky 252 metrů. Komplex se stane výraznou dominantou města a obsadí přibližně 50. příčku mezi nejvyššími stavbami světa.

green-spin-melbourne2

Foto: Southbank by Beulah

Vyšší budova bude sloužit jako rezidenční, v nižší se budou nacházet kanceláře či restaurace

green-spin-melbourne7

Foto: Southbank by Beulah

Architektura kombinuje moderní materiály s přírodní zelení

„Southbank mnoho let poněkud zaspával. Náš koncept spolupráce má odhalit jeho potenciál, zlepšit městskou vybavenost a sjednotit předměstí s centrální obchodní čtvrtí Melbourne,“ řekl Philip Rowe, ředitel Cox Architecture.

oliver-dlouhy-boxed

Přečtěte si takéOliver Dlouhý z Kiwi.com: Zákazníci od nás chtějí stovky milionů eur, které nemáme. Chápu je, ale čekáme stejně jako oniOliver Dlouhý z Kiwi.com: Zákazníci od nás chtějí stovky milionů eur, které nemáme. Chápu je, ale čekáme stejně jako oni

Celkově by měly budovy a jejich jednotlivá podlaží nabídnout až 270 tisíc metrů čtverečních užitné plochy, o kterou se budou dělit byty situované ve vyšší z věží, a kanceláře, veřejné prostory, maloobchody a další, které najdou zázemí v nižší věži. Součástí komplexu bude také škola, množství restaurací, a dokonce také městská radnice. V současné době by mělo být vyjednáváno partnerství s předními světovými jmény v oblasti pohostinství či módy, která by měla v rámci komplexu nabízet své služby.

Zelené zakřivení

Specifikou tohoto projektu je množství zeleně, která bude podtrhávat esovité zakřivení přítomné u obou objektů. V onom zakřivení by měly být balkóny plné zeleně, které budou protikladem k reflexní a moderně vyhlížející fasádě. UNStudio vidí v projektu poctu celé oblasti Garden City, která tvoří srdce města. Zároveň se snaží být jakýmsi pojítkem mezi Královskou botanickou zahradou a uměleckou čtvrtí města, v jejichž těsné blízkosti se bude nacházet.

Tzv. pocket parky, tedy miniaturní parčíky, které budou rozesety po jednotlivých podlažích, vnímá UNStuido i jako pojítko mezi obyvateli komplexu. Ti by se zde měli potkávat v rámci vznikající komunity, přičemž vůbec největší prostor pro setkávání nabídnou zahrady umístěné na samém vrcholku budov.

green-spin-melbourne3

Foto: Southbank by Beulah

Obě budovy budou propojeny několika podlažími, ve kterých bude škola či restaurace

První stavební práce by se měly rozběhnout během příštího roku a budou trvat přibližně pět let. Lze tedy předpokládat, že Melbourne bude mít svou novou dominantu někdy v průběhu roku 2026.

Generální ředitel Beulah Jiaheng Chan o projektu řekl: „Southbank by Beulah promění způsob, jakým obyvatelé Melbourne pracují, žijí, učí se, odpočívají a baví se. Stanoví globální měřítko pro bezprecedentní centrum životního stylu, které poslouží současné i budoucím generacím a pomůže při budoucím růstu Melbourne, a naplnění jeho vize stát se skutečně globálním chytrým městem.“

green-spin-melbourne1

Foto: Southbank by Beulah

Balkony a další místa se zelení budou sloužit k setkávání rezidentů a dalších osob

Diskuze (0)

Novinka

Anonym