Prusa Research a Kiwi.com. České firmy patří k nejrychleji rostoucím z celé Evropy, Středního východu a Afriky

Josef Prusa_Prusa Research_001

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

Mezi pětistovkou nejrychleji rostoucích technologických firem Evropy, Středního východu a Afriky najdeme opět několik českých zástupců. Díky závratnému tempu růstu Prusa Research a Kiwi.com se objevuje česká vlajka hned dvakrát v první pětce, ale v žebříčku najdeme také další tuzemské firmy.

Řeč je o tradičním žebříčku Deloitte Technology Fast 500 za rok 2018, která právě tempo růstu ve zmíněných regionech měří. Jedná o porovnání obratu za posledních pět let (2014 až 2017), přičemž mezi výkonnostně nejlepší společnosti se řadí zmíněné české 3D tiskárny a vyhledávač letenek.

Na třetím místě žebříčku se umístil Prusa Research, jehož tempo růstu dosáhlo 17 122 procent. Firma z pražských Holešovic, která svých 3D tiskáren prodala už 130 tisíc kusů, tak navázala na loňský žebříček nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě, který ovládla.

prusa-research-deloitte

Foto: Deloitte

Prusa Research je třetí nejrychleji rostoucí firmou v Evropě, Středním východě a Africe

„Jsme na naše umístění v žebříčku nesmírně pyšní a jsem rád, že můžeme ve světě tímto způsobem reprezentovat Českou republiku. Náš organický růst je jen vedlejším efektem naší vyladěné tiskárny a práce se zákazníky. A v tom máme v plánu pokračovat a zlepšovat se,“ uvedl pro CzechCrunch spoluzakladatel Josef Průša.

V těsném závěsu na pátém místě skončilo Kiwi.com, které před prázdninami získalo nového většinového majitele. Nadále ho však řídí spoluzakladatel Oliver Dlouhý a Kiwi.com za posledních pět let vykázalo růst o 14 380 procent. Průměrné tempo růstu všech pěti set firem v žebříčku přitom dosáhlo na 969 procent.

pavel-podruh-jci3

Přečtěte si takéPo boku spoluzakladatele Applu. Soběstačný dům vynesl českého inovátora do společnosti výjimečných osobností

„Rok 2019 je rokem vyzrávání společnosti. Děláme spoustu změn – ve způsobu jakým fungujeme, v produktech i poskytovaných službách, ale i v aktivitách, do kterých investujeme. Současně jde o rok stabilizace byznysu Kiwi.com s cílem položit základy pro další strmý růst od roku 2020 dále,“ prozradil pro CzechCrunch Oliver Dlouhý.

Přes tuto hranici se z českých firem dostaly ještě lékárny Pilulka, za nimiž stojí Martin a Petr Kasovi, respektive jejich firma Pilulka distribuce. Ta v posledních pěti rostla o 1 682 procent a umístila se na 59. místě. O 1 229 procent pak rostl i další tuzemský zástupce Proficio Marketing, který je na 84. místě.

oliver-dlouhy-kiwi.com2

Foto: Kiwi.com

Oliver Dlouhý, CEO Kiwi.com

Celkem se mezi 500 nejrychleji rostoucími firmami Evropy, Středního východu a Afriky objevilo sedm český firem, což je o dva více než loni. Módní e-shop Zoot skončil s růstem o 513 % na 185. místě, startupové studio Creative Dock s růstem 186 % na 406. místě a 178% růst vykázal tuzemský autorizovaný prodejce softwaru MIDAS IT, IDEA StatiCa.

Celý žebříček opanovala švédská mediální firma Strossle International, které v letech 2014 až 2017 vyrostla o závratných 19 900 %. Jen těsně za ní skončil turecký EMFA Yazılım Danışmanlık (19 381 %) a čtvrté je britský rozvozce jídel z restaurací Deliveroo (14 474 %).

Ondřej Holzman

Šéfredaktor CzechCrunche. Baví ho objevovat zajímavé příběhy a dělit se o ně se světem. Když nepíše nebo není na Twitteru, staví LEGO.

Šéfredaktor CzechCrunche. Baví ho objevovat zajímavé příběhy a dělit se o ně se světem. Když nepíše nebo není na Twitteru, staví LEGO.