Půlnoční mše tu zazní poprvé. Církev bratrská v Kladně oslaví Vánoce v novém komunitním centru

V centru chce Církev bratrská pořádat bohoslužby, duchovní programy, ale i pomáhat potřebným či poskytovat terapii lidem v krizi i nemocným.

Eliška NováEliška Nová

Sbor Církve bratrské v Kladně

Foto: Qarta

Sbor Církve bratrské v Kladně

Pozemek pro své komunitní centrum našla kladenská Církev bratrská už v roce 2018 a letos budovu podle návrhu architektonického studia Qarta konečně otevřela. Kromě toho, že tam chce církev pořádat volnočasové aktivity nebo bohoslužby, jde také o velmi povedenou stavbu.

Budova stojí v nové zástavbě kousek od železniční zastávky Kladno město. Architekti z Qarta při jejím popisu používají slovní spojení jako neokázalý výraz, uměřenost materiálů a zároveň velkorysost a intimita.

„Komunitní centrum je součástí komplexního řešení parcely, kam přinášíme drobnou zástavbu rodinných domů. Modlitebnu jsme situovali do zadní části pozemku, kde objekt tvoří přirozenou bariéru k přilehlé trati,“ líčí studio.

Naopak modlitebna je směřována do zahrady, kde láká k tomu, aby ji lidé využívali. „Do zahrady se stavba otevírá skrze betonové loubí svými rozsáhlými okny a využívá tak plně potenciálu místa. V celkovém prostorovém plánu modlitebna pozitivně ovlivňuje prostředí navazující rezidenční zástavby,“ doplňují architekti.

Sbor Církve bratrské v Kladně

Foto: Qarta

Nové místo pro bohoslužby

Stavba zabírá celkem 460 metrů čtverečních. Na nich je umístěná modlitebna včetně provozního zázemí, učebny, malá kavárna a kancelář. Je jednopatrová, převyšuje ji však světlík nad hlavním sálem. Ten je zdrojem bazilikálního osvětlení, které vytváří atmosféru uvnitř centra. Pro celou budovu je ale světlík charakteristický i zvenku. Je profilitový, v ocelové konstrukci a doplňuje železobetonovou pergolu.

Zajímavé je i rozmístění cihel v sále modlitebny. Jejich kladení má symbolizovat život, a tak se do středu ke kříži shlukují, zatímco na druhou stranu řídnou. „Jednoduchost výrazu se projevuje i v práci s materiály, které necháváme přiznané v jejich přirozeném, surovém výrazu. Jde o výrazný cihlový obklad stěn, konstrukční betonové nosníky, skládaný dřevěný trámový strop,“ líčí ateliér Qarta.

„V důležitých místech budovy se tyto všední materiály mění v nevšední architektonické prvky. Plošný cihlový obklad přechází do prostorové mozaiky, dřevěný obklad stěny pak v monumentální vstupní portál. Jedinými uměleckými prvky jsou dva minimalistické kříže,“ dodávají architekti.

Církev bratrská v Kladně vznikla už kolem roku 1870. V budově vonící novotou má v plánu pořádat různé duchovní programy, kromě toho chce ale také pomáhat potřebným, poskytovat terapii lidem s vážnějším onemocněním, tělesně postiženým nebo lidem v krizových situacích. Volnočasové aktivity nabízí dětem i dospělým.

Stavbu za 26 milionů korun financovala pomocí peněz z Evropské unie, dlouhodobých půjček a také z příspěvků a darů. První návštěvníky centrum přivítalo v rámci Noci kostelů v červnu. Ve stejný měsíc zde proběhla také první bohoslužba. V novém kostele se nyní odehraje první půlnoční mše.

Sbor Církve bratrské v Kladně

Foto: Qarta

V novém už proběhne i půlnoční mše