Rakouský startup vytvořil domácí rekordér vinylů. Kdokoliv si tak může nahrát vlastní gramofonovou desku

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

phonocut

Foto: Phonocut

Rekordér od Phonocutu je vzhledem i rozměry velmi blízký gramofonu

0Zobrazit komentáře

Gramofonové desky, podle svého materiálu označované také jako vinyly, vznikly už na přelomu 19. a 20. století. Přesto je tento, z technického hlediska dávno zastaralý formát, i dnes stále populární, zejména díky specifické zkušenosti a pro některé i vysoké zvukové kvalitě, které poskytuje.

Rakouský startup Phonocut nyní představil – na spotřebitelském trhu dosud zcela nedostupný – přístroj pro nahrávání na vinyly. Kdokoliv si tak bude moci doma vytvořit vlastní nahrávku a poslechnout si ji z tohoto legendárního média.

Telefon a počítač nechat ve vedlejším pokoji, sáhnout na polici, opatrně z obalu vysunout velký černý kotouč, umístit ho na plotnu, pomalu spustit jehlu, usadit se do křesla a za tichého praskání a prohlížení si velkého bookletu čekat na umělecký zážitek. Něco takového stojí v naprostém protikladu moderním streamovacím službám, prostorově neomezenému přehrávání, okamžitému doporučování hudby a vysoké efektivitě poslechu.

phonecut-1

Foto: Phonocut

Domácí rekordér vinylů má s hliníkovým tělem splňovat vysoké nároky na estetiku i kvalitu

Přesto jsou vinyly v posledních letech na vzestupu, právě proto, že představují zajímavou starosvětskou alternativu k prosté „konzumaci“ hudby. Phonocut v sobě kombinuje zkušené designérské studio, zachránce Polaroidu a vinylové profesionály a nadšence a jeho první projekt nese název Home Vinyl Recorder (Domácí rekordér vinylů).

Zařízení v sobě kombinuje esteticky strohé, ale z kvalitních materiálů vyrobené tělo s jednoduchými ovládacími prvky a údajně vysokou kvalitou nahrávání. To má vyžadovat pouhé tři kroky – umístění prázdné desky na plotnu, připojení zdroje zvuku a stisknutí tlačítka start.

fortnite-chapter2-boxed

Přečtěte si takéVelký restart pro herní hit. Fortnite na tři dny pohltila černá díra a teď přichází se zbrusu novou mapouVelký restart pro herní hit. Fortnite na tři dny pohltila černá díra a teď přichází se zbrusu novou mapou

Vytváření gramofonových desek je v současnosti spojeno s poměrně vysokými náklady, obzvlášť ve srovnání s potenciálně bezplatnou digitální distribucí. Navíc má smysl až od určitého počtu kusů, pro mnohé nezávislé umělce je tedy prakticky nedosažitelné.

phonecut-3

Foto: Phonocut

Zařízení Phonocut v profesionálním nahrávacím studiu

Phonocut tuto výzvu přenáší do zařízení velikosti klasického gramofonu s cenou kolem tisíce dolarů. Stále se tak jedná o investici, přesto ale nabízí dosud nerealistické možnosti relativně nízkonákladové produkce například vysoce omezených limitovaných edicí. Domácí rekordér vinylů může pochopitelně zaujmout i posluchače, kteří si rádi vychutnávají někdy až fetišistickou zkušenost z poslechu fyzického média.

„Digitální formáty mají velký problém,“ říká Florian Kaps, spoluzakladatel Phonocutu pro magazín Wired„Nejsou reálné. Máte k nim hodně jednoduchý přístup, ale můžete je jenom vidět nebo slyšet. Nikdy je nemůžete olíznout, přičichnout si k nim a nemůžete se jich dotknout. My lidské bytosti máme těchhle pět smyslů. A nakonec potřebujeme všech těch pět smyslů na to, abychom se zamilovali, pro pocit štěstí, pro vybudování důvěry,“ vysvětluje.

Pro naplnění těchto slov je důležité dodržet typické vlastnosti vinylu i mimo jeho prostou fyzickou existenci. Ve Phonocutu si tak dávají velkou práci s tím, aby výsledné nahrávky zněly co nejlépe, a poskytují množství testovacích záznamů. Vlastní zařízení v nich mimo jiné srovnávají s výsledky legendárního profesionálního studia Scully lathe.

Podle slov tvůrců je rekordér navržený tak, aby byl naprosto „blbuvzdorný“, z čehož vychází jednoduché ovládání. Na desetipalcové vinyly s délkou jedné strany mezi 10 až 15 minutami nahrává v reálném čase. Jedna deska tak pojme nanejvýš půl hodiny audia a stejně dlouho zabere jeho přenesení do plastových drážek vyřezáním diamantovým hrotem. Pro co nejlepší organizaci nahrávky je dostupná aplikace pro telefon, zařízení Phonocutu tak spojuje staré s novým.

Florian Kaps a jeho kolegové se s rekordérem vinylů snaží lidem přiblížit samotný vznik gramofonových desek a obecně zvýšit povědomí o nich v současné společnosti. Nejedná se jen o samotné médium velkého plastového kotouče, ale o celou mentalitu, s níž je spojen.

Hudební skladby a alba jsou uměleckými díly a v dnešní době často až čistě praktické role hudby je snadné na to zapomenout. Proces poslechu vinylu je navíc ideální příležitostí ke zpomalení a vychutnání si malého rituálu, který vyžaduje.

Domácí rekordér vinylů od Phonocutu je prozatím stále ve fázi vývoje s funkčními prototypy. Začátek prodeje, respektive odesílání objednávek, se momentálně předpokládá na konec příštího roku. V souvislosti s tím byla minulý týden spuštěna crowdfundingová kampaň na Kickstarteru a už byl významně překročen stanovený cíl 220 tisíc dolarů, což potvrzuje obří zájem po hudebním retro zážitku.

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym