Richard Branson rozšiřuje své vesmírné projekty a nově se zaměří i na vládní zakázky

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Richard Branson in front of VSS Unity

Richard Branson

0Zobrazit komentáře

Virgin Group britského podnikatele Richarda Bransona rozšiřuje své aktivity v oblasti vesmírné dopravy. Minulý rok založená dceřiná společnost Virgin Orbit pod sebe nově získává divizi Vox Space, která se chce zaměřit na vládní zakázky Spojených států a jejich spojenců. Zprávu jako první přinesl server TechCrunch.

Web společnosti uvádí, že bude zprostředkovávat „responzivní, dedikovanou a cenově dostupnou dodávku malých satelitů“ pomocí výrobku své mateřské společnosti Virgin Orbit. Tím je unikátní systém LauncherOne, který by měl být schopen vystartovat z křídel upraveného Boeingu 747-400 a vynést na oběžnou dráhu až 300 kilogramů nákladu. Virgin uvádí, že tento produkt je ve fázi testování.

esa1

Přečtěte si takéFrank Salzgeber z Evropské kosmické agentury ESA: Chceme, aby v Evropě vznikaly projekty jako SpaceXFrank Salzgeber z Evropské kosmické agentury ESA: Chceme, aby v Evropě vznikaly projekty jako SpaceX

Jedním ze státně orientovaných počinů bude spolupráce Virgin Group se Saudskou Arábií, podepsaná teprve minulý týden. Předmětem obřího kontraktu za 1 miliardu dolarů má být především vesmírná turistika a další vývoj systémů pro dopravu malých satelitů na orbit.

vox1

Branson ostatně začal své vesmírné závody už roku 2004. Aktuálně tak britský magnát vlastní čtyři vesmírně zaměřené entity, přičemž první z nich byla Virgin Galactic. Jejím cílem je do vesmíru dostávat více lidí a projektů, za její sesterské firmy se následně považují již zmíněné Virgin Orbit (určené pro dopravu nákladu) a také The Spaceship Company (určené pro výrobu samotných lodí). Do jejího portfolia patří i loď SpaceShipTwo, taktéž vypouštěná z letícího modulu jako LauncherOne. Její pověst je však pošramocena nehodou, která způsobila před dvěma roky pád do Mohavské poušti a smrt jednoho z pilotů lodi.

Ve hře jsou miliardy dolarů

Potenciál vládních zakázek, respektive zakázek americké NASA, je přitom velký. Jiné soukromé společnosti, SpaceX vizionáře Elona Muska, doposud z rozpočtu USA připadly v kontraktech více než 2,4 miliardy dolarů.

Vnitřní separace vládního a komerčního byznysu z laické perspektivy nemusí dávat smysl a jak uvedl TechCrunch, i samotná Virgin Group očekává, že vládní kontrakty budou tvořit okolo 10 % všech vesmírných zakázek. Branson se také relativně nedávno začal angažovat v pozemní dopravě budoucnosti a zainvestoval do startupu Hyperloop One, nyní fungujícího pod jménem Virgin Hyperloop One.

vox2

Foto: Virgin Galactic

Kosmická loď VSS Unity

Foto: Virgin Galactic press kit

Diskuze (0)

Novinka

Anonym